mitä seiniin

äitiliini..

Mitä laittaisitte lastenhuoneen seiniin? Pestävä tapetti, lasikuitutapetti vai pelkkä maali? Tarkoituksena olisi helppohoitoisuus ja mahdolisen taiteilijan aikaansaannosten helppo poisto...

6

4066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pestävää

      Me maalattiin lastenhuoneet remonttiässällä ja päälle viellä tarraboordi.
      Kun muksut tuosta kasvavat ja hempeät värit ja nallepuh ei enää iske, on boordi helppo nykäistä irti ja maalata seinä uudella värillä.

      Lisäksi voisi olla kiva kokeilla sapluunamaalauksella sen hetkisten suosikkiteemojen maalaamista.

      Maalattu seinä on helppo pestä eivätkä ipanat nypi tapettien reunoja hajalle.

      • maalia

        Asumme vuokrahuoneistossa jossa kirjoittamattomiin sääntöihin kuuluu se että huoneessa on tapetit. Saimme luvan lättää seinät maalipinnalle, kun 2 vuoden sisällä olisi pitänyt vaitaa kolmannet tapetit!

        Syynä tähän tapettien vaihtoon oli se, että esikoinen rapisteli tapetin reunaa päikkäreille mennessä (salaa) ja tapetit oli aivan kauhean näköisiä. Maalipinta on palvellut meitä 3 vuotta. Piristeenä on paperiboordi. 101 dalmaatialaista.


    • jotta

      siihen voi piirtää.

    • äitee +4

      lasikuitutapetti on hyvä materiaali ja kuitenkin mukavampi kuin pelkkä maali. Myös olemem käyttäneet puolipaneelia ja tapettia hyvällä menestyksellä.

      Tuo taulumaali jakaa kokemuksia. Joillakin se toimii ja joillakin se toimii niin että lapsi oppii piirtämään seiniin kaikkialla.. Vaatii siis ilmeisesti jonkin verran ohjausta ja tarkkaavaisuutta vanhemmilta.

      Maalttuun seinään saa vaihtelua boordilla joka joko maalataan tai sitten liimataan. Seinän voi myös maalata useammalla värillä.

      Lasten tapetit ovat kyllä todella ihania ja vaikka ne nuhraantuvat aikanaan niin todennäköisesti lapsikin on jo kasvanut siinä vaiheessa sen verran että kuosin vaihto olisi muutenkin ajankohtainen.

      • maalata kaikki

        paikat taulumaalilla kuten seinät, katot, ovet, autot ym. niin saa lapsestaan vaikka kuinka kuuluisan graffittitaiteilijan. Nykyäidit tuntuvat olevan varsinaisia älypäitä.


      • vähäset
        maalata kaikki kirjoitti:

        paikat taulumaalilla kuten seinät, katot, ovet, autot ym. niin saa lapsestaan vaikka kuinka kuuluisan graffittitaiteilijan. Nykyäidit tuntuvat olevan varsinaisia älypäitä.

        ehdottomasti taulumaalilla,ainakin osa ;))
        no,meillä on ihan normaali tapetit boordit,rautakaupasta.siitä lähtee ihan hyvin kynänjäljet pois.kannattaa kaupassa kysyä,minkälainen tapetti on,saako sitä pyyhittyä.useimmiten lapsille on tajolla semmosia kestäviäpestäviä-malleja.
        itse olen miettinyt,että löytyykö mistään semmosta koko seinän kokosta maisematapettia,missä olis vaikka jotain hempeetä tyttömäistä,kuten sateenkaari ja pilvilinna.näin jossain usalaisella sivulla semmosen,mutta ei taida suomesta saada?ja joskus näin semmosia tapettikuvioita jotka oli kuin linnanmuuria,mutta...saakohan semmosia enää mistään??toinen vaihtoehto on tietenkin maalata itte sateenkaaret sun muut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      354
      1574
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1207
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1024
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      999
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      948
    Aihe