lintukiikarin suurennos

mikä on sopiva kiikarin suurennos lintumetillä?
62165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Riippuu paljon optiikan laadusta, mutta latvalinnuille 16-24 on aikalailla sopiva.

Pitää lähteä määrittelemään asia ensin ampumamatkojen mukaan ja sen lisäksi yleisten valo-olosuhteiden mukaan.

3-9*jotain peruskiikari riittää hyvin koiramiesten hommiin, mutta koirattoman miehen koira on nimenomaan optiikka. Huonoa yli 10* suurentavaa ei kannata ostaa, koska saman hintaisella pienisuurennoksisella saa samat ominaisuudet metsästyskäytössä.

Keskihintaluokasta~1000€ löytyy monta hyvää lintuputkea, mutta jos meinaa saada laadukasta optiikkaa hieman yleisempään käyttöön, niin näyttää hinnat tuplaantuvan.

Mikäli nyt uudestaan rupeaisin lintuputkea hommaamaan, niin ostaisin todennäköiseti jonkin kiinteän 16-20* laatuvehkeen. Lintuhommissa myös avara 50-60mm aukko on melko tärkeä.

Äänestä
  • Hieman miettisin tuon jaktin kanssa. Halpahan tuo on, mutta käytössä osoittanut hienoista epävarmuutta. Bushnell ihan asiallinen valinta ja tascolta löytyy myös haluamaasi hintaluokkaan kohtuu tasokkaita luuppeja, joilla pääsee alkuun.

    Äänestä

  • Nosta budjettia pari sataa ja osta joku Meopta, saat rahoillesi jotain vastinetta.

    Meoptan hintoja en oikein tiedä, mutta kiinteän kasin isolla aukolla saa suhteellisen halvalla.

    Max. 300 erkin kiikareita muutaman ostettuasi huomaat kunnon kiikarin kertahankinnan tulevan helvetin paljon halvemmaksi.

    Äänestä

Tasco 4-16x40AOE

vajaa 110 euroa tacktical ristikolla,tekeekö mitään?

Äänestä
  • Huonoa yli 10* suurentavaa ei kannata ostaa, koska saman hintaisella pienisuurennoksisella saa samat ominaisuudet metsästyskäytössä.


    siis miten "parempilaatuinen" pienempi suurennoksinen on parempi?

    onko zos merkkiset loopit hyviä?

    Äänestä

  • korhoselle.... kirjoitti:

    Huonoa yli 10* suurentavaa ei kannata ostaa, koska saman hintaisella pienisuurennoksisella saa samat ominaisuudet metsästyskäytössä.


    siis miten "parempilaatuinen" pienempi suurennoksinen on parempi?

    onko zos merkkiset loopit hyviä?

    Nuissa halvoissa alkaa kuva sumenemaan häiritsevästi isoilla suurennoksilla.

    Nuo Zossit yms. Venäjän ihmeet on kehitelty ihmisen listimiseen kaikissa olosuhteissa. Myöskin niiden kestävyys on suunniteltu kenttäkäyttöön. Toimivia vehkeitä varmaan, mutta rauhanajan muutaman latvalinnun tms. tiputtamiseen metsästyskaudella löytyy asiaan paremminkin sopivia putkia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kokoluokkkkkkkkkkaa kirjoitti:

mikä on sopiva kiikarin suurennos lintumetillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu