Memphis ja Graceland

Kokemuksia Memphisistä? Hintoja majoituksille?
Vinkkejä? Entä onko kukaan ollut vierailulla Gracelandissä?
Mistä kannattaa etsiä halvimpia lentoja?
41235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mukavia muistoja on Memphisistä, tosin visiitti ei ollut kuin vajaan vuorokauden. Kaupungin ydinkeskusta on siisti ja siellä on kunnon jalkakäytävät, jotta voi liikkua kävellenkin. Myös parkkipaikka löytyi helposti, kun ei ollut mitään erityistapahtumaa.

Suosittelen käymään Beale Streetillä illalla kuuntelemassa bluesia, jota on sekä ulkona kadulla että sisällä ravintoloissa.

Graceland on myös suositeltava ja hyvin toimiva turistikohde: Elviksen kotikartanoon viedään ryhmissä pikkubusseilla ja kaikki saavat pienet nauhurit ja kuulokkeet, joiden kanssa taloon ja Elviksen menestysvuosien näyttelyyn tutustuminen on helppoa ja kierros etenee sujuvasti. Noihin pikkubusseihin voi sitten joutua jonkin aikaa jonottamaan lipputoimistolla, mutta näin kontrolloidaan kävijämäärä talossa, ettei tule liikaa tungosta.

Lipputoimiston luona on muita kohteita mm. Elviksen autoja ja lentokoneita esittelevät näyttelyt, pari museota/valokuvanäyttelyä sekä useita kahviloita ja matkamuistomyymälöitä. Lippu pelkästään kartanoon on aikuiselta 22 dollaria, kaikki kohteet näkee 30 dollarin yhdistelmälipulla. Parkkimaksu on lisäksi 6 dollaria autolta. Pääsymaksusta sai 10 % alennusta Autoliiton kortilla. Toinen vaihtoehto samaiseen pieneen säästöön oli turistivihkosen kupongilla ja bensakuitilla (minkä tahansa bensiksen kuitti).

Kannattaa katsoa netistä lisää, sivuilla on web-kamerakin. http://www.elvis.com/


Majoituimme keskustan pohjoispuolella Sleep Innissä, jossa huone oli noin 60 dollaria. Se oli ihan siisti, ehkä vähän hämäräseudulla, mutta eipä siellä ympäristössä ollut tarpeen liikuskella.

Memphisin lentoja kannattaa katsoa vaikka KLM:n nettisivuilta, esim. 22.8.-15.12. niitä näyttää olevan noin 700 eurosta lähtien.

Äänestä
  • Samat fiilikset Memphisistä. Graceland pitää katsoa, Beale Street on bluesia yötä päivää. Lisäksi kävimme Mud Islandilla, kengät pois jalasta ja kahlaa Missisippi päästä päähän:) Niin ja oltiinhan siipiratasaluksella Missisippi-risteilylläkin. Matkalla (autolla) Memphisiin saksittiin jostakin mainoslehtisestä alennuskuponki Comfort Inn'iin, joka sijaitsi kaupungin keskustassa lähes Missisippin rannalla. Ulkoapäin ei kovin hääppöinen, mutta huone oli erittäin hyvä, eikä katolla sijaitseva uima-allaskaan ollut hassumpi. Tällä samalla matkalla kävimme myös Nashvillessä, joka kaupunkina ei mielestäni ole Memphisin veroinen, mutta vaikken suuremmin kantrimusiikin ystävä olekaan, niin Country Music Hall of Fame teki ehdottomasti vaikutuksen!

    Äänestä

Lisäyksiä edellisiin..
Ehdottomasti paras ravintola on Texas de Brazil, hintava, mutta joka pennin väärti.

Hotelleista kannattaa katsoa Gracelandin/lentokentän läheltä ennemminkin kuin keskustasta, muistaakseni yövyttiin Days Inn, tai joku vastaava halpis-ketju, noin 69$ yö. Keskustaan on todella helppo ajaa lentokentän suunnalta/Gracelandista.

Suosittelen auton vuokrausta, ja KUNNON kaupunkikartan ostamista, sillä Memphisissä on paljon sellaisia seutuja joihin ei ole kiva eksyä.

Nashvilleen noin 4 tunnin ajomatka, ja ehdoton paikka jos tykkää country-musasta. Grand Ole Opryssä konsertteja melkein joka ilta, ja sen vieressä Orpy Malls, huvipuiston kokoinen ostosparatiisi: kaikkien mahdollisten firmojen tehtaanmyymälät! Keskusta on myös kiva, mutta ei yhtä idyllinen kuin Memphis.

Äänestä
  • Jos vaan aikaa on, minäkin suosittelen Nashvillea. Grand Ole Opryyn kannattaa mennä katsomaan illan show, joka on samalla radio-ohjelma ja jossa on useita esiintyjiä ja bändien vaihdot mainostauoilla. Paikka on turistirysä ja ohjelma saattaa paikoin olla yleisöä kosiskeleva "jokaiselle jotakin" country-soppa, mutta silti se on ehdottomasti näkemisen arvoinen.

    Opry Millsin kauppakeskuksen lisäksi kannattaa poiketa pällistelemässä Gaylord Opryland -hotellissa, jossa valtavalla atriumpihalla on Mississippi-teemaan tehty puisto jokineen, vesiputouksineen ym.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-p- kirjoitti:

Kokemuksia Memphisistä? Hintoja majoituksille?
Vinkkejä? Entä onko kukaan ollut vierailulla Gracelandissä?
Mistä kannattaa etsiä halvimpia lentoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu