Jos tyttöä on nuorena käytetty paljon ja raa'asti hyväksi miesten taholta, ja hän siten pelkää/vihaa miehiä, ja valitsee(?) seurustella naisen kanssa, onko hän silloin valinnut homoseksuaalisuuden, onko hän biseksuaali, vai feikkaaja? Mitäs mieltä olette?
Onko lesbous valinta?
Tyttö_19
101903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
eli hetero, bi tai lesbo. Tunteet voi siirtää ja rakastaa ihmistä todella syvästi mutta seksuaaliset halut ovat vaikeampi juttu. Itse samaa asiaa pohdin. Voimia.
Tuo ei ole kovin yksinkertainen asia. On vaikea sanoa miten jotkut asiat vaikuttavat toiseen ihmiseen. Jotkut ikävät tapahtumat voivat avata silmät eikä aina voi sanoa, että kyse olisi vain pakenemisesta. Jokaisen pitäisi olla rehellinen itselleen, vasta sen jälkeen voi olla rehellinen toisille.
Jos tuntee vetoa naisiin, niin sitten tuntee. Jos pakenee miehiä huonon kokemuksen takia ja kuvittelee naissuhteen olevan jotenkin ongelmavapaampi, tulee luultavasti putoamaan aika korkealta. Ihminen kun hakee kumppanikseen tietynlaisia ihmisiä, yleensä vanhempiensa kaltaisia niin hyvässä kuin pahassakin.
Onko lesbous sitten valinta? Tietyssä mielessähän se on valinta laittaa itsensä peliin. Tässä heteromaailmassa, kun homoseksuaalisuus on kuitenkin monelle niin suuri kauhistus. Muutoin se ei kyllä mielestäni ole valinta. Ihminen syntyy sellaisena kuin syntyy ja hänestä kehittyy sellainen kuin kehittyy. Joku pystyy jo hyvin nuorena hyväksymään itsensä sellaisena kuin on. Toisille - kuten minulle - se vie pidemmän aikaa. Ei kukaan voi kuitenkaan päättää tässä ja nyt, että minäpä muutun lesboksi, koska miehet on ahterista. Ei se niin mene. Jokainen tietää sisimmässään mitä on, kunhan uskaltautuu kerrankin olemaan täysin rehellinen itselleen. Rehellisyys on vain niin hiton vaikeaa. Ihminen pyrkii pakenemaan kaikista eniten juuri itseään.
Loppujen lopuksi tästä et mitään vastausta saa kysymykseesi. Minusta kun asiat eivät ole koskaan noin selviä. Toisen ihmisen päähän ei voi päästä näkemään mitä siellä liikkuu oikeasti - jos liikkuu mitään ;) Jokainen toivottavasti tietää joskus omalta kohdaltaan, toisten kohdalta sitä ei voi varmasti tietää koskaan.
..raiskattu tai muulla lailla hyväksikäytetty nainen (hyväksukäyttäjänä siis mies) "valitsee" lesbouden, ei välttämättä ole kysymys siitä että hän kuvittelisi suhteen naisen kanssa olevan jotenkin ongelmavapaampaa. Sellainen ihminen ei ehkä vaan kykene enää tuntemaan seksuaalista vetoa mieheen, koska näkee miehessä aina raiskaajansa ja aiheeseen liittyy paljon henkistä tuskaa ja pelkoa. Ei ole kyse siitä että valitsee, vaan siitä ettei pysty.
Seksuaalisesti hyväksikäytetty ihminenhän saattaisi tukahduttaa seksuaalisuutensa kokonaan, kokea kaiken seksiin liittyvän ahdistavana. Minusta kuulostaa hienolta, että tällainen ihminen pystyisi kanavoimaan seksuaalisuutensa uudestaan, ja kykenisi seksiin naisen kanssa. Johtuuko se sitten olosuhteista vai oliko taipumus bi-seksuaalisuuteen koko ajan ollut olemassa, mutta tuli päivänvaloon vasta kun henkilö ei enää trauman takia kyennyt heterosuhteisiin.. Sitä en osaa sanoa. Ja tässä herää taas se kysymys että mitä jos kaikki ihmiset tai ainakin suurin osa olisivat pohjimmiltaan bi-seksuaaleja..? Voiko seksuaalista suuntautumistaan vaihtaa ja valita? En usko. Jos kaikki mitä miellämme heteroiksi olisivat 100%heteroita, en usko että he kykenisivät suhteisiin saman sukupuolen kanssa pelkästään olosuhteiden pakosta. Näin kuitenkin hyvin usein tapahtuu tilanteissa missä miehiä ei ole, esim. naisvankilat, laitokset.. Uskon että taustalla on aina jo valmiina bi-seksuaalisuus.
En tiedä allekirjoitanko äskeistä väittämää bi-seksuaalisuuden yleisyydestä itse, mutta tällaisia vaan tuli tässä aamukahvin äärellä pohdiskeltua.. :)
"Ja tässä herää taas se kysymys että mitä jos kaikki ihmiset tai ainakin suurin osa olisivat pohjimmiltaan bi-seksuaaleja..? Voiko seksuaalista suuntautumistaan vaihtaa ja valita? En usko. Jos kaikki mitä miellämme heteroiksi olisivat 100%heteroita, en usko että he kykenisivät suhteisiin saman sukupuolen kanssa pelkästään olosuhteiden pakosta. Näin kuitenkin hyvin usein tapahtuu tilanteissa missä miehiä ei ole, esim. naisvankilat, laitokset.. Uskon että taustalla on aina jo valmiina bi-seksuaalisuus."
Joskus aiemmin minäkin heitin tämän suuntaisen ajatuksen, paskaa taisi tulla niskaan... Ai niin, minähän en olekaan nainen ja lesbo! :)
Tinni-Tunni
Naisen kanssa ja on itse nainen niin sillon on lesbo
bi tykää kummastakin sukupuolesta siinä ero :)
naisen kanssa olisin bi. Kysymys on identiteetistä. Seinä nyt vain avaa oven ja kuuntelee.
Lesboja ovat ne joita valtaväestö pitää lesboina, oli niiden tuntemukset tai tarinat mitä tahansa. Ne taas eivät oikeasti ketään edes kiinnosta.
naisen kanssa seurustelun. Jos hän on onnellinen naisensa kanssa, hän on selviytyjä ja onnellinen nainen. Jos hänellä on ongelmia menneisyytensä kanssa, hän on avun tarpeessa.
Mitä hyvää siitä seuraa, miksi me muut hänet luokittelemme?
Hmmm...Mun mielestä on aika tavalla eri asia olla lesbo sen takia, että rakastaa naisia, kuin sen takia, että vihaa miehiä. Siihen en puutu, onko toinen "aidompaa" tai "oikeampaa" lesboutta tai seksuaalisuutensa/emotionaalisuutensa toteuttamista. Molempia maailmasta löytyy.
Oman käsitykseni mukaan pohjalla on kuitenkin biseksuaalisuutta, koska ns. umpihetero ei voisi kuvitellakaan olevansa yksissä toisen naisen kanssa, joten "valitsee" (=päätyy siihen lopputilanteeseen, ehkä tiedostamattaan) täysin ei-seksuaalisuutta toteuttavan elämäntavan.
Ts. siis kaappibisse päätyy kutsumaan itseään lesboksi, koska aiemman kokemansa perusteella ei kykene emotionaaliseen ja seksuaaliseen kontaktiin miehen kanssa.
Tietoisesta valinnasta tuskin koskaan voi puhua, suurin osa psyykkisistä prosesseista ja ns. valinnoista ym ym tapahtuu tiedostamatta.
En itse lähde luokittelemaan kenenkään suuntautuneisuutta, koska jo nykyiset sukupuolirajat itsessään ovat häilyviä ja teennäisiä.
Seksuaalisuus muuttuu läpi elämän, kuten tavat sen toteuttamiseen ja ilmaisemiseenkin.
ei ole! On vain materian ikuinen liike ja se liittyy ihmisen seksuaalisuuteen vain kahden erilaisen (siis mies nais -entiteetin)yhteen kulkeutumisella. Seksuaalisuus ei ole missään muodossa "aidompaa" tai "oikeampaa". Lisääntyminen on kaiken mitta loppupeleissä kuitenkin.
Vallankumous á la Marx vaatii kuitenkin meitä tietoisia ihmisiä olemaan "epäitsekkäitä"; suvun on jatkuttava paremman huomisen, vapauden, veljen ja tasa-arvon tähden. Seksuaalisuuteen, suuntautumis -keskusteluihin ja vastaaviin ei saa juuttua. Niistä ei saa tulla meidän "asemasota". Puolue on ikuisen diaklektisen materialismin heijastumista ihmisyydessä.