http://i41.photobucket.com/albums/e283/galileogalilei/sultan.jpg
tällaisen kaunokaisen ostin, mutta olisi mukavaa tietää tirpan laji. Riikinkukkokyyhkyä epäilen mutta pyrstön, nokan ja koon eroavaisuudet(?) laittavat epäilemään. Jos joku olisi vielä lintuexpertti niin arvion sukupuolesta voisi myös kertoa.
Hoitotiedot ovat kyllä hanskassa mutta nippelitiedot eivät.
Mikäs kyyhkylaji kyseessä
4
608
Vastaukset 4
- tipitiitipitii
On siis löytölintu, siksi ei saanut eläinkaupan myyjältä tarkkoja tietoja.
- Töötti
Näyttäisi olevan lajiltaan naurukyyhky.
- -M-
Riikinkukkokyyhky ei ole laji vaan yksi kesykyyhkyn muunnos...
Tuosta kuvasta ei oikein saa käsitystä koosta, mutta jos kyyhkysi on tavallista pulua pienempi (noin rastaan kokoinen) veikkaisin että se on valkoinen värimuunnos "naurukyyhkysta" (Sreptopelia sp. siis saharanturturikyyhkyn ja turkinkyyhkyn lemmikkinä pidettävä risteytys). Valkoinen väristä naurukyyhkyä kutsutaan joskus jostain äärimmäisen hämärästä syystä myös "Jaavan naurukyyhkyksi". Katsoppa pari viestiä alempaa niin löydät linkin naurukyyhkyn lajiesittelyyn.
Jos taas on noin pulun kokoinen niin varmasti onkin kesykyyhky/kalliokyyhky (=pulu), rodusta en muuta tiedä kuin että ei ainakaan riikinkukkokyyhky... :D
Sukupuolesta ei kuvan perusteella voi sanoa mitään. Jos komeasti kujertelee ja kumartelee ja huhuilee lienee koiras mutta hiljaisesta on aika paha sanoa... - parrot..
Tuo aivan selvä naurukyyhky. valkoinen semmoinen,kuvasta ei hyvin näy,mutta vaaleilla yksilöilläkin pitäisi näkyä kaulassa haalea rengas.
Perusväri on ruskea,mustalla kaularenkaalla. Tässä oma esittely kyseisestä linnusta:
http://www.geocities.com/sttl86/naurukyyhky.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS672007Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13850Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52756Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43682- 43651
- 47614
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48531