Totta se on, minäkin plussasin! Kirjoittelin aikaisemmin tällä palstalla siitä, että jännittää ja stressaa niin kauheasti tämä menkkojen odottelu. Mulla oli myös oviksen aikoihin kovaa stressiä, mutta nyt on todistettu, että edes stressi ei voi estää vauvan tuloa jos se on tullakseen!!!!
Mulla meni niin, että ensinnäkään ovistestit ei näyttäneet mitään. Tunnistin oviksen ihan lämpöjen ja kipujen perusteella. Tein raskaustestin kp22 ja kp29 ja molemmat oli negoja. Odottelin siis 'rauhassa' kuukautisia, mutta ei kuulunut. Tänään on kp34 ja nyt sain aivan selkeän plussan! Ihanaa!
Eli älkää testailko liian aikaisin ettei tule turhia pettymyksiä! Ja myöskään ei kannata stressata siitä että stressaa :-)
Mulla meni niin, että ensinnäkään ovistestit ei näyttäneet mitään. Tunnistin oviksen ihan lämpöjen ja kipujen perusteella. Tein raskaustestin kp22 ja kp29 ja molemmat oli negoja. Odottelin siis 'rauhassa' kuukautisia, mutta ei kuulunut. Tänään on kp34 ja nyt sain aivan selkeän plussan! Ihanaa!
Eli älkää testailko liian aikaisin ettei tule turhia pettymyksiä! Ja myöskään ei kannata stressata siitä että stressaa :-)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itsekin ajattelin etten testaa ennen kuin kp 34. koska viimeksui se oli 32 ja yleensä 28-34. Testit maksaa kuitenkin ja jos useammin testaa niin huomaa että 20 euroo menee niin että hujahtaa :)
Mutta onnea paljon odotukseen!
Onnittelut minunkin puolesta!
Itsellä kävi ihan samoin noiden ovistestien kanssa, yhden haamun sain (=negatiivinen), mutta siinä se oli. Joten eipä noihin testeihin kannata liikaa tuijotella, plussaa kun tuli itsellekin :D
Voi helkkari kun hienoa! Plussaukset senkun jatkuu! Ollut foorumilaisilla melkoisen vilkas kesä vällyjen välissä? ;)
Tosi paljon onnea ja iso hali!! Tervetuloa kerhoon, tästä se huono olo alkaa.. :P Pieni vinkki, yritä olla ajattelematta sitä pahoinvointia ja muita oireita niin ehkä ei tulekaan mitään kummempaa oloa. Itsellä pysyy aika hyvin kurissa kunhan vaan keksin tekemistä koko ajan. Tosin yöllä sit heräsin pahoinvointiin mutta se oli aika pientä...
mahtavaa!!
Tässä kesässä on jotain omaa taikaansa kun tuntuu että kaikki tulevat raskaaksa tai jo ovat..kauhian paljon onnea ja mukavaa odotusta! Saanko vielä kysyä että kauanko yritystä takana?
Nyt nauttimaan =)
Me ehdittiin yrittää vasta 2 kk, siis tulin toisessa kierrossa raskaaksi! Ensimmäinenkin lapsi tärppäsi toisesta kierrosta eli onnekkaita ollaan oltu.
Mutta pitkältä tuo pari kuukautta silti tuntui! Mulla on paha siitepölyallergia jonka takia mun on pakko ajoittaa raskaudet niin, ettei ne osu pahimman siitepölykauden päälle. Sen takia stressasin niin kovasti tämänkin alkuun saattamisen kanssa. La on 8.4 joten siinä mielessä ajoitus on täydellinen!
Oliskohan tän kesän vauvauutisten taustalla kesälomat? Meidän ainakin oli paljon helpompi kesälomalla hommailla vauvaa kuin normaalina työssäoloaikana. Nyt nauttimaan ja vauvan nimiä keksimään :-)
Mulla on ollu vauvalle nimiä valmiina jo siitä saakka kun alettiin yrittää... eikä tärpänny edes vielä.
Ja ei kun nauttimaan :) Voi voi, että tekeekin nyt moni pikkuinen tuloaan :)