Cancun, Meksiko

matkailija-matti

Moi!

Kertokaahan ihmiset vähän faktaa Cancunista ja hotelli Hotetur beach paradisesta (Finnmatkat)... Kiitos!

12

18441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tepa22

      Arghh...Cancun on jenkkituristien kansoittama turistirysä!!! Aivan hirvee paikka, ok päivän siellä voi olla, mutta jo 4 tunnin jälkeen tekee mieli pois. Jos ja ilmeisesti olette jo varanneet matkan, niin hyvät ihmiset, tehkää retki esim Tulumiin, niin näette vähän muutakin kuin muovimaailmaa. Ok, rannat on hyvät (nekin täyteen ahdettuja), mutta jos esim menette Tulumin "autioille" rannoille, näette jotain ihan muuta - paratiisi. (tietysti teidän täytyy ensin löytää ne..;))

      • vielä cancunista

        No meitä ei jenkkituristit haittaa...saksalaiset turistit paljon röyhkeämpiä! Ihan rantalomaa haemme ja lämpöä. Talvella aiomme matkustaa. Olisi kiva tietää vähän hintatasoa, ostospaikkoja, retkipaikkoja, nähtävyyksiä...


      • pyh2

        Ainoa huono asia siellä on turistit! Muuten ei oo mikää hirvee paikka.


      • Hyväontaas

        Kliseitä kliseitä ja leuhkintaa


    • Nucnac

      Hotellista en osaa sanoa mitään, mutta cancunista jotain. Cancunissa on kuhtuullisen hyvä shoppailla, Plaza las americas, La isla ja Kukulcan plaza ovat suurimmat ostoskeskukset. Iltaelämä keskittyy hotellialueelle, jossa onkin aikamoinen hulina. Cancunin edustalla on pieni saari(Isla mujeres) jolle kannattaa tehdä retki. Lautta saarelle lähtee puerto juarezista minne pääsee helposti taksilla. Isla mujeres on sen verran pieni, että sen pyöräilee tai ajaa golfkärryllä halposti ympäri muutamassa tunnissa. Hintataso cancunin turistialueilla on suunnilleen sama kuin Suomessa ehkä hivenen halvempi. Turisteja on paljon.

    • besame mucho

      heips!
      en tunne kyseistä hotellia, itse ollut aikoinaan cancunissa aurinkomatkojen reissulla. sen verran vaan kommentoin kyseistä paikkaa, että jos hotellisi sijaitsee ns saarella, niin varaudu siihen että siellä ei todellakaan ole muuta kuin hotelleja ja ostoskeskuksia. kaikki rakennettu turisteja silmällä pitäen.
      suosittelen lämpimästi että tutustut mantereen puoleiseen osaan. siellä tunnet olevasi mexicossa!
      hyvää matkaa, hieno maa :)

    • fräulein

      huomenta!

      hieno maahan se on, mutta täytyy myöntää että itselle ainakin viikko cancunissa oli aikamoista kidutusta, mua kun ei pelkkä rannalla löhööminen jaksa inspiroida eikä koko ajan jaksa shoppaillakkaan.

      ehdottomasti kannattaa suunnistaa chichen itzaan, se se vasta mykistävä paikka on. päivällä kyllä lämpötila kohoaa sellaisiin lukemiin että varusteet kannattaa miettiä tarkkaan. jos on vähänkään huimaukseen taipumusta kannattaa myös tarkkaaan harkita mille pyramidille alkaa kiipeämään. mutta ehdottomasti käymisen arvoinen paikka.

      cancunista tehtiin myös aikaisemmin ainakin viikonloppureissuja (kansainvälisiä) havannaan ja se retki kyllä pelasti ainakin meikäläisen lomaviikon. mutta se onkin jo toinen juttu :)

      mexico cityssä olin viikon ja jälkeenpäin kun on aina helppo viisastella - olisin mielelläni vaihtanut cancunin viikon toiseen viikkoon pääkaupungissa. mutta nämähän on makuasioita ja kuka hakee mitäkin. mulle kyllä cancun oli yhtä tuskaa....

      • Mene bussilla kauemmas

        Kummastuttaa ihmiset, jotka ovat kyllästyneet rannalla makoiluun, mutta eivät tee sille mitään...Kyllä, hotellialue on hyvin amerikkalainen (=suomalainen), mutta ei tarvitse kuin hypätä bussiin ja mennä cancunin keskustaan ja kas, huomaa olevansa ainoa vaaleatukkainen. Eli aloitteellisuutta kehiin, mikäli hakee muutakin kuin hotellialueen aurinkolomaa.

        Hotellialueen ostoshelvetit ovat kalliitta (lue, suomen hinnoissa), mutta mene paikallisten marketteihin ja löydät halvalla ihan hyvää.


    • Que bonita!

      Cancun on ehdottomasti Meksikon paras paikka. Olen ollut Meksikossa töissä ja käynyt siellä kymmeniä kertoja. Cancunissa on hieman Vegas meininkin mutta lähistöllä on todella paljon Unescon suojelu kohteita ja muita hienouksia esim. Chitzen Itza (vaiukuttava pyramidi), Xel-ha (upea luonnon uimapaikka), Tulum (maya kaupunki), Xcaret (luonnonpuisto), Isla Mujeres (ihana saari)...jne katsokaa googlesta. Cancunin hotelli alueella on 22km pitkä ranta joka ei ole koskaan täynnä, ei koskaan. Cancunissa kannattaa ottaa hotelli "hotelli alueelta" EI KESKUSTASTA.

    • tinki-iivari

      Hei!

      Hotellista en osaa sanoa mitään, mutta kyllä se paikka ihan ok on..olimma 2 viikkoa..kävimmä Isla mujersilla (kadulta ostimme kojulta matkan..ja mahtava henkilökunta oli reissulla..)..snorklaillua oli matkan varrella..upeat korallist..meri oli upea..leuto mukavan lämmin sää..käytiin Cancunin keskustassa mercadossa shoppailemassa ja pdc: hen tehtiin omatoimi matka bussilla, chichen itzassa kävästiin ja vesipuistossa siinä Cancunissa (nimeä en muista), mutta siellä sisälty juomat ja buffet hintaan..oli ihan kiva paikka..Rannalla makoiltiin ja käytiin hyvin syömässä..Charlies oli kiva kokemus, HardRockCafe pettymys..

      :) Mukavaa matkaa, ja muistakaa tingata

    • Oaxaca

      Olin kerram Mexicossa 6 kuukautta ja kävin kattoo tän Cancunin ja en suosittele. Läksin samantie pois. Mene Oaxacan osavaltioon Puerto Escondidoon tai Shiapasiin Paleque ja Aqua Azul. Cancun tosi ahas ja kallis.

    • jp kuittaa

      Köyhät kyykkyy !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2504
    2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2284
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2266
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1979
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1439
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1244
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1063
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe