Belgia & Siisteys

+ / -

Belgialaisten siiteydestä tai sen puutteista kuulee mainittavan aika ajoin. Onko asia todella näin, vai onko kommenteissa ylilyöntejä?

Onko Belgia ja belgialaiset siisteysasioissa Italiaa, Espanjaa ja Ranskaakin jäljessä vai suunnilleen samanveroinen?

Entä onko merkittävää eroa walloonien ja flaamien kesken?

Mikäli haluaisi asettua asumaan joksikin aikaa, niin mikä seutu Walloniasta ja mikä seutu vastaavasti Flaamista olisi siistimpää ja viihtyisämpää, eli kummankin paremmat seudut?

7

1194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      on melkoisen likainen kaupunki... enkä oo ikinä oppinut että sisällä pidetään kenkiä. paskasta on siis monin paikoin sisälläkin.

    • 2005 kevät

      Asuin puoli vuotta Belgiassa ja totta - on siellä paljon likaisuutta esim. ihan Hollannin rajan tuntumassa oleva kaupunki Liege on todella likainen ja roskainen. Kenkiä pidetään sisälläkin jalassa, kuten toinen kirjoittaja totesi. Heille kenkien ottaminen jalasta on epähygieenistä, eivät halua jalkahikensä tuoksuvan.

      • pidetään jalassa

        aika monessa muussakin maassa. Suomi ja muut pohjoismaat on poikkeuksia sen suhteen.


      • Kysymys°
        pidetään jalassa kirjoitti:

        aika monessa muussakin maassa. Suomi ja muut pohjoismaat on poikkeuksia sen suhteen.

        Maita ja kulttuureita joissa ei kotia liata kengillä löytynee useita. Mieleen tulee tietenkin

        -Skandinavian maat
        -Kanadassa ainakin sen itärannikko Montreai-Quebec / lopusta en tiedä
        - Japani (ilmeisesti myös Singapore)
        - Venäjä / Moskova ainakin eräiden TV-ohjelmien perusteella
        - Myös joissakin Afrikan maissa jätetään aina sandaalit savimajan ulkopuolelle
        - Olen tavannut myös joitakin Euroopassa asuvia Arabisukuisia perheitä joissa kodit hyvin siistejä ja "kengättömiä" (ilmeisesti poikkeuksia?)
        - Englannista kokonaisuudessaan en tiedä, mutta kerran oltuani kutsuttuna omakotitaloon Bristolissa, koti kiilsi kuin Suomessa parhaimmillaan ja kaikki olivat kengittä

        Voisi olla kiinnostava jatkaa listaa. On kuitenkin yllättävää(?), että esimerkiksi Belgiassa jossa varsin suuren osan vuotta on sadetta ja likainen keli, silti kuljetaan kengät jalassa kodeissa. Kodit likaantuvat kengistä jo etelän maissakin, saati Belgian sateisessa ilmastossa

        Epähygieenisyyden lisäksi > ajatellen kerrostaloasumista ja yhdistelmää heikohko / keskiverto äänieristys & laattalattiat & kengät, lisättynä huonekalujen vingutteluun ja kaikki tämä "eksoottisiinkin" kellonaikoihin, seuraa siitä koktaili joka vaikuttaa merkittävästi asumisviihtyvyyteen.

        Olen joskus rinnastanut kengät jalassa kodeissa kolkuttelua henkilöön joka käy luonnollisilla tarpeillaan, muutta laskee ne wc-istuimen viereen siivotakseen jälkensä sitten myöhemmin...loogista.

        Tapoja on monia joskin hyvään hygieniaan ja siisteyteen tottuneen on vaikea tehdä kompromissejä tällä alueella.


    • lolitabella

      Kadut ovat täynnä koiran paskaa, joten kannattaa
      katsoa keskustan kaduilla mihin astuu. Kaduilla istuu, makaa paljon kerjäläisiä ja narkkareita koira laumoineen. Varokaa myös ruusuja myyviä romaaneja varsinkin iltaisin pitäkää laukusta kiinni. Muutama kuukausi sitten 16v. poika tapettiin ja häneltä vietiin kannettava tietokone aseman edustella keskellä iltapäivää. Sen jälkeen brysseliläiset ovat järjestäneet mielenosoituksia, koska eivät tunne oloaan turvalliseksi.

      • antsulainen

        Antwerpenin keskusta on likainen ja ilmanlaatu huono. Mielestäni Antwerpen ei ole kovin vaarallinen. Uskallan liikkua yksin myöhään yöllä; tosin järkikin sanoo, että pikkukujia ja valaisemattomia alueita (esim. puistot) kannattaa välttää. Gent ja Brugge ovat siistejä.
        Lolitabellan mainitsemia Brysselin kerjäläisiä ja narkkareita ei Antwerpenissa näe kiusaksi asti.


      • sinnew
        antsulainen kirjoitti:

        Antwerpenin keskusta on likainen ja ilmanlaatu huono. Mielestäni Antwerpen ei ole kovin vaarallinen. Uskallan liikkua yksin myöhään yöllä; tosin järkikin sanoo, että pikkukujia ja valaisemattomia alueita (esim. puistot) kannattaa välttää. Gent ja Brugge ovat siistejä.
        Lolitabellan mainitsemia Brysselin kerjäläisiä ja narkkareita ei Antwerpenissa näe kiusaksi asti.

        pieni ja mukava paikka :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      207
      2742
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      126
      2577
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1708
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      203
      1233
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      59
      1230
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1088
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1001
    8. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      813
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      813
    10. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      811
    Aihe