Yllättävin rahanmeno?

Mikä on ollut rakentaessa yllättävin kulunki? Mihin ette osanneet budjetoida ollenkaan tai tarpeeksi? Jospa me muut tästä viisastuisimme...?
51589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eiköhän se ole yleensä tämä "pikkutavara" jota haetaan jatkuvasti rautakaupasta. Eli naulaa, ruuvia, uretaania yms. Niistä kertyy yllättävän suuria summia.

Listat ovat myös yllättävän kalliita ja niitä menee paljon!

Äänestä
  • ei ehkä yllättävä, mutta vaikea arvioida, ainakin meillä olivat maansiirtotyöt ja tarvittava sora, ne ylittyivät arviosta n. 100%

    Äänestä

  • weukku kirjoitti:

    ei ehkä yllättävä, mutta vaikea arvioida, ainakin meillä olivat maansiirtotyöt ja tarvittava sora, ne ylittyivät arviosta n. 100%

    Meillä louhintaan arvioitiin menevän noin 50.000mk ja siihen meni noin, 100.000mk. Sisälsi tosin viemärityöt ja alimman kerroksen salaojien asennuksen sekä pohjan sorat ym. Mutta kuitenkin suunnilleen tuplat arviosta.

    Toinen yllättävän kallis homma oli teknisen tilan putkityöt ja tarvikkeet. Lämmitysjärjestelmälle tuli hintaa 65.000mk, vesikirtoinen yösähkö.

    Ja kolmas valtava rahan meno on pikkusälä, jota haetaan rautakaupasta vähintään kerran viikossa. Alle sadan euron ei niistä reissuista yleensä selviä ja toisinaan menee yli 1000€.

    Äänestä

  • weukku kirjoitti:

    ei ehkä yllättävä, mutta vaikea arvioida, ainakin meillä olivat maansiirtotyöt ja tarvittava sora, ne ylittyivät arviosta n. 100%

    joo meillä sama homma täyttömaata meni kaikenkaikkiaan 43 kasetti kuormaa... ajatin kyllä muuallekkin kuin palkästään anturan alle... kaikenkaikkiaan noin 800 neliön alueelle ei heti ala piharoutimaan kun on jokapaikassa puolimetriä soraa...

    Äänestä

Taannoin laskin sähköurakoita. Oli pakko laskea tarvikkeet ja työt oikein, kun marginaalit olivat ilman yleiskustannuksia 5-15%. Saadut hommat piti myös itse hoitaa. Tuolloiset urakat olivat 0,5-1Mmk:n haarukassa. Kolme vuotta tuota jaksoi. Katteet olivat onneksi jotakuinkin laskelman mukaiset.

Tuon laskemisrutiinin koulimana tein OKT-hankkeestamme Excel-taulukon kaikesta, mitä tiesin rakentamisen vaativan. Tein sen aikajärjestykseen, jolloin siihen sai myös rahoitussuunnitelman.

Työn aikana toteutuneet osat jäivät taulukkoon millaisina ne sitten toteutuivatkin. Koko ajan laskelman viimeisillä riveillä oli lisäerä muistaakseni 30% kaikesta tunnetusta jäljellä olevasta kulungista.

Rahoituksessa oli mukana tuo 30%. Rahoitus otettiin kaikki tunnetut kulungit lisättynä 30%:lla. 215 m2 tehtiin haja-asutusalueelle ja lainaa oli enimmillään 550 tmk, joka on alkuperäinen neuvoteltu lainasumma. Vanhan myynnistä jäi jotain 200 tmk. Eli tontteineen, liittymineen (vesi-sähkö), teineen tuli 750 tmk (99-00). Tarviketta ei enää mene, mutta edelleen tuntuu, että omaa viimeistelytyötä on 500 tuntia.

Minulle sopi ruoskaksi kaiken huolellisen arvioinnin päälle 30%. Sitä tässä yritän sanoa. Jos johonkin erityisiin osioihin on varannut sitten jotain summia, on tärkeää pyrkiä noihin arviosummiin, jottei karkaa.

Ainoa, minkä kuvittelin itse tekeväni olivat portaat ja kaiteet parvelle. Ja arvioin tarvikkeet muutamaan tonniin. Lopussa halusin kuitenkin nopeammin ja parempaa ja ostin portaat 17,5 tmk.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eppu kirjoitti:

Mikä on ollut rakentaessa yllättävin kulunki? Mihin ette osanneet budjetoida ollenkaan tai tarpeeksi? Jospa me muut tästä viisastuisimme...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu