Tavallinen ja tylsä kysymys. Kuka on tämänhetken paras runoilija? Samalla myös kysyn, kuka on kaikkien aikojen paras runoilija?
Vastaukset 16
- Nymfopoika
Kaikki ovat parhaita runoilijoita, harhaa on väittää muuta.
- Anonyymi
RunoMatti kirjoitti:
Juuri näin!
teidän sielunne lentää suoraan sinne itseensä.
viulujen soettaessa. Anonyymi kirjoitti:
teidän sielunne lentää suoraan sinne itseensä.
viulujen soettaessa.Vaikka viulut soittais sinfoniaa ja katajat paukkuis, niin sielut menee sinne, minne niiden on tarkoitettu. Ei siihen viulut ja katajat, eikä mitkään muutkaan paljoa vaikuta. Se, joka katajaan kapsahtaa, ei päde siis tässä asiassa!
- -angel-
....No tietysti Keisari w.!!!
Ja sama myös tohon kaikkien aikojen..!!:) - Spirelly
se ole tuo katkera kusipää!:)
- Anonyymi
Katso katkeraa päätä,
sohii
häntä, ja
Kaksi päätä.
Leikattu irti
Puree häntää
tietämättä
Niele Niele.
omaa päätäsi.
- Spirelly
se ole tuo katkera kusipää!:)
- Orvokki
Vierailen silloin tällöin täällä ja mieleeni on jäänyt parhaiten nimimerkin "minttu" runot, joten eiköhän hän ole paras, tai ainakin yksi parhaista
Ja "katkera kusipää" kirjoittaa myös tosi hyvin - Anonyymi
Dostojevski
- Anonyymi
Kaikkien aikojen paras on Charles Bukovski.
Hänen runoissaan aukeaa ainutlaatuisella tavalla näkymä ikuisen ihmisen sisäiseen maailmaan niin että ilettää! Riippuu, mistä suunnasta katsoo. On useita runoilijoita, jotka ovat omalla sarallaan parhaita.
- Anonyymi
toki
- Anonyymi
Mun mielestä, jos saa suoraan sanoa, on olemassa joitain hyviä ja sitten vähän huonompia.
- Anonyymi
Tämän hetken paras runolija ei varmaan tänne kirjoittele. Vaikka onkin nämä sellaisia hetken runoja, viiessä minuutissa sutastuja ja äkkiä tänne suollettuja. Sitä paitsi näistä nykysistä runoliosta en paljoa tiedä. Mikä sitä paiten on runoa? Onko proosaruno runoa? Onko runoa teksti josta et ota selvää mistä siinä puhutaan? Onko sanomalehden uutinen tulipalosta runoa? Entä hapanjuurileivän resepti? Työehtosopimus? Säätiedote? Pysäköintisakko? Ohimennen huudettu häväistys? Pakkasessa höyryyvä henkitys? Palokärjen nakutus? Hyvin hoidettu jalkapallokenttä? Silkkiset sukkanauhaliivit? Pullottava etumus? Kotiviiniä pullottava yksinäinen mies? Lattea näytelmän loppu? Arka karhuntanssittaja?
Ulkomaiset runoilijat ovat sieltä jostakin, heidän maailmansa on sitä runoa, josta en kiinni saa. Toisinaan voin jotain kohtaa sormilla päästä näpäyttämään, mutta muutoin ne pakenevat omaan avaruuteensa, pöly jää hetkeksi ilmaan leijumaan.
Kotimaiset ehkä sitten. Eino Leino ja Aaro Hellaakoski ja Uuno Kailas. Eikö naisia? No, ei oikein tule mieleen. Tai ei ole mieleen. Tämän kummemmin en osaa vastata. - Anonyymi
"Teennäinen homeperse" on ehkä nerokkaampi kuin Shakespeare.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1561182
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.301129Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s47973- 44825
- 65781
Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?49757Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?71654Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,37646- 37619
- 76607