TÄSSÄ SE ON!!!!!!!!!!!!!!

Roope-sedän numerossa 3/1981 löytyy se Mikki Hiiri-sarjakuva,jossa pojat haluavat melonia.Aivan typerä sarja,ja juuri siksi niin mainio.Löysin sarjan sukulaisten luota,ja halusin sen itselleni.Lukekaa ja naurakaa!!!! :-))

5

1134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkoi kyllä

      kiinnostamaan. Harmi kun en saa kys. julkaisua mistään käsiini!! Voitko kertoa, mikä siitä tekee niin typerän/hauskan ja mitä siinä suunnilleen tapahtuu? :)

      • Pojat haluavat Mikiltä melonia.Mikillä ei ole.Pojat vaativat Mikkiä lähtemään.Auto ei käynnisty,pojat itkevä,joten Mikki menee polkupyörällä.Mutta meloni ei mahdu polkupyörään,joen Mikki laittaa melonin menemään bussissa.Mikki soittaa pojille,että he ottaisivat melonin vastaan, mutta pojat ovat ulkona.
        Hessu häröilee Mikin pihassa,mutta ketään ei ole kotona.Hessu saa vesimelonin bussista ja vie sen kotiinsa.
        Mikki polkee kotiin ja pojat hyppivät ulkona.Pojat alkavat itkeä ku Mikillä ei ole melonia.He sanovat Minnille Mikin olevan ilkeä,ja Mini toruu Mikkiä.Lopulta he menevät Minnin luo,jolla on melonia.Kaikki ovat iloisia.

        Juttu on täysin absurdi ja typerä.Ei kai kukaan olkeasti voi käyttäytyä tuolla lailla?Se siitä tekee niin hauskan jutun.


      • se sama
        Pohjolan_poika kirjoitti:

        Pojat haluavat Mikiltä melonia.Mikillä ei ole.Pojat vaativat Mikkiä lähtemään.Auto ei käynnisty,pojat itkevä,joten Mikki menee polkupyörällä.Mutta meloni ei mahdu polkupyörään,joen Mikki laittaa melonin menemään bussissa.Mikki soittaa pojille,että he ottaisivat melonin vastaan, mutta pojat ovat ulkona.
        Hessu häröilee Mikin pihassa,mutta ketään ei ole kotona.Hessu saa vesimelonin bussista ja vie sen kotiinsa.
        Mikki polkee kotiin ja pojat hyppivät ulkona.Pojat alkavat itkeä ku Mikillä ei ole melonia.He sanovat Minnille Mikin olevan ilkeä,ja Mini toruu Mikkiä.Lopulta he menevät Minnin luo,jolla on melonia.Kaikki ovat iloisia.

        Juttu on täysin absurdi ja typerä.Ei kai kukaan olkeasti voi käyttäytyä tuolla lailla?Se siitä tekee niin hauskan jutun.

        Kyllä repeilin juonta lukiessani. Kiitos kun vaivauduit laittamaan sen tänne.

        Tosiaan, vaikuttaa ihanan omituiselta ja älyttömältä, toivottavasti pilke silmäkulmassa tehdyltä jutulta.

        Bussissa matkustava vesimeloni... heh.


    • vuohenjuusto

      Tyhmyys on joskus hauskaa juu... Mutta aika harvassa ovat ne mikki hiiri sarjakuvat joista olen välittänyt. Paskaahan ne on ollut nykyään jo kauan.

      On mulla toki viisi vihkoa noita 1930 luvun alussa tehtyjä mikki hiiri sarjakuvia jotka on parhaillaan loistavia. Miksi tuntuu että kukaan ei tiedä niistä mitään? Sellaisia juttuja kuin: Mikki ja autiosaari, Mikki ja herra lipevä, Mikki ja petopetteri, Mikki ja mustalaiskuningatar, Mikki ja kaksi roistoa... Niissä oli monessa hieno meininki!

      • Mikki M.

        Minä tiedän.

        Mitä olisikaan ollut lapsuuteni kultaisen 70-luvun alkuvuosina, jos en olisi saanut lukea Floyd Gottfredsonin loistavia, mustavalkoisia Mikki sarjiksia? Hiukan samaa kuin kaurapuuroannos ilman voisilmää ja sokeria.

        Kiitos kun palautit mieleen. =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      246
      9299
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      135
      7629
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5221
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      149
      4897
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4613
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      99
      4314
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      127
      4149
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      166
      1907
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1689
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      280
      1549
    Aihe