TÄSSÄ SE ON!!!!!!!!!!!!!!

Roope-sedän numerossa 3/1981 löytyy se Mikki Hiiri-sarjakuva,jossa pojat haluavat melonia.Aivan typerä sarja,ja juuri siksi niin mainio.Löysin sarjan sukulaisten luota,ja halusin sen itselleni.Lukekaa ja naurakaa!!!! :-))

5

1140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkoi kyllä

      kiinnostamaan. Harmi kun en saa kys. julkaisua mistään käsiini!! Voitko kertoa, mikä siitä tekee niin typerän/hauskan ja mitä siinä suunnilleen tapahtuu? :)

      • Pojat haluavat Mikiltä melonia.Mikillä ei ole.Pojat vaativat Mikkiä lähtemään.Auto ei käynnisty,pojat itkevä,joten Mikki menee polkupyörällä.Mutta meloni ei mahdu polkupyörään,joen Mikki laittaa melonin menemään bussissa.Mikki soittaa pojille,että he ottaisivat melonin vastaan, mutta pojat ovat ulkona.
        Hessu häröilee Mikin pihassa,mutta ketään ei ole kotona.Hessu saa vesimelonin bussista ja vie sen kotiinsa.
        Mikki polkee kotiin ja pojat hyppivät ulkona.Pojat alkavat itkeä ku Mikillä ei ole melonia.He sanovat Minnille Mikin olevan ilkeä,ja Mini toruu Mikkiä.Lopulta he menevät Minnin luo,jolla on melonia.Kaikki ovat iloisia.

        Juttu on täysin absurdi ja typerä.Ei kai kukaan olkeasti voi käyttäytyä tuolla lailla?Se siitä tekee niin hauskan jutun.


      • se sama
        Pohjolan_poika kirjoitti:

        Pojat haluavat Mikiltä melonia.Mikillä ei ole.Pojat vaativat Mikkiä lähtemään.Auto ei käynnisty,pojat itkevä,joten Mikki menee polkupyörällä.Mutta meloni ei mahdu polkupyörään,joen Mikki laittaa melonin menemään bussissa.Mikki soittaa pojille,että he ottaisivat melonin vastaan, mutta pojat ovat ulkona.
        Hessu häröilee Mikin pihassa,mutta ketään ei ole kotona.Hessu saa vesimelonin bussista ja vie sen kotiinsa.
        Mikki polkee kotiin ja pojat hyppivät ulkona.Pojat alkavat itkeä ku Mikillä ei ole melonia.He sanovat Minnille Mikin olevan ilkeä,ja Mini toruu Mikkiä.Lopulta he menevät Minnin luo,jolla on melonia.Kaikki ovat iloisia.

        Juttu on täysin absurdi ja typerä.Ei kai kukaan olkeasti voi käyttäytyä tuolla lailla?Se siitä tekee niin hauskan jutun.

        Kyllä repeilin juonta lukiessani. Kiitos kun vaivauduit laittamaan sen tänne.

        Tosiaan, vaikuttaa ihanan omituiselta ja älyttömältä, toivottavasti pilke silmäkulmassa tehdyltä jutulta.

        Bussissa matkustava vesimeloni... heh.


    • vuohenjuusto

      Tyhmyys on joskus hauskaa juu... Mutta aika harvassa ovat ne mikki hiiri sarjakuvat joista olen välittänyt. Paskaahan ne on ollut nykyään jo kauan.

      On mulla toki viisi vihkoa noita 1930 luvun alussa tehtyjä mikki hiiri sarjakuvia jotka on parhaillaan loistavia. Miksi tuntuu että kukaan ei tiedä niistä mitään? Sellaisia juttuja kuin: Mikki ja autiosaari, Mikki ja herra lipevä, Mikki ja petopetteri, Mikki ja mustalaiskuningatar, Mikki ja kaksi roistoa... Niissä oli monessa hieno meininki!

      • Mikki M.

        Minä tiedän.

        Mitä olisikaan ollut lapsuuteni kultaisen 70-luvun alkuvuosina, jos en olisi saanut lukea Floyd Gottfredsonin loistavia, mustavalkoisia Mikki sarjiksia? Hiukan samaa kuin kaurapuuroannos ilman voisilmää ja sokeria.

        Kiitos kun palautit mieleen. =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      153
      3440
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      2986
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      61
      2454
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2350
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      53
      2270
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2245
    7. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      17
      2227
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      151
      2159
    9. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1586
    10. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1584
    Aihe