Vartijan arvomerkeistä

järkkäri/keikkaväijy

Olen valmis ottamaan ne 50 hörhöviestiä sitä yhtä fiksuakin vastaan. En jaksanut laittaa minnekään "virallisemmalle" palstalle tätä.

Eli lyhyesti arvomerkeistä siellä missä niitä firmoissa käytössä on. Toisissa ei tietty ollenkaan, toisissa muutamia ja toisissa sitten enemmänkin näemmä.

Miten määräytyy se milloin niitä alkaa tulla ja milloin niihin on ns. oikeutettu. Ilmeisesti työssäolovuosien mukaanhan tämä tapahtuu, mutta kun väkeä on vaikka millä sopimuksiksilla. Kesäisin, paikkaajina, osa-aikatunneilla, vain viikonloppuisin, vain muutamana päivänä viikossa iltaisin...

Eli mikä määrittelee ajan tuossa koska on joku aika täynnä, kun eikös jossain firmassa saa ensimmäisen vuoden jälkeen jonkun pikkuviivan "arvoinen". Eli jos olet ensin satunnaisesti, sitten kesän, sitten viikonloput ja sitten vaikka jonkun aikaa säännöllisesti niin tuleeko vuosi ajan perusteella vai lasketaanko jotenkin tehtyjä tunteja suhteessa kuluneeseen aikaan tms.?

17

2332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkkäri/keikkaväijy

      Ennen kuin tulee ensimmäinen viesti jossa kysytään, että väijynkö ylennystä, niin ei. Tässä omassa firmassa ei ole koskaan mitään merkkejä tunnettukaan.

      • Seculla

        Tervehdys!Securitaksella saa yhden hopea viivan vuoden jälkeen.Kaksi viivaa on sitten ylivartijalla.Hopeinen A-kirjain kun on suorittanut vartijan ammattitutkinnon.Kolme viivaa esim.kohde esimiehellä.Sitten aluepäälliköllä on kaksi paksua hopeista viivaa.Vuoroesimiehellä neljä...selvensi toivottavasti kysymystäsi Securitaksen osalta=)


    • TT:läinen

      meillä Turvatiimillä menee näin:
      A = vartija, ammattitutkinto
      kaksi ohutta nauhaa = ylivartija
      3 - II - = kohde- / vuoroesimies
      1 leveä = palveluesimies
      2 leveää = palvelupäällikkö
      3 leveää = aluepäällikkö

    • viivoista

      Niitä viivoja ainakin itse ennemmin kutsun asemamerkeiksi. Viivat vaan kertoo mikä on miehen asema firmassa. Ei niillä sen kummempaa arvoa ole.

      • Anonyymi

        Laki tuntee ne arvomerkkeinä, joten puhutaan niistä oikeilla termeillä. Turha keksiä kulttuurimarxistisia uusikielisiä sanoja tilalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laki tuntee ne arvomerkkeinä, joten puhutaan niistä oikeilla termeillä. Turha keksiä kulttuurimarxistisia uusikielisiä sanoja tilalle.

        Aloitus on yli vuosikymmen vanha.
        Pikkuviivat - kannattaa vaieta, ei häiriköidä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloitus on yli vuosikymmen vanha.
        Pikkuviivat - kannattaa vaieta, ei häiriköidä.

        Kannattaako siis väärä uusikielinen termi jättää voimaan? Ei tietenkään.


    • Hömpsis

      Noin 10 vuotta kun on firmaan ollut työsuhteessa, niin yleensä saa jonkinlaisen pinssin tai muun pränikän. Yleensä noita sitten tulee viiden vuoden välein lisää riippuen firmasta.

      Siinähän ne arvomerkit sitten olikin, eikä enää vituta kun mitali saatu.

    • järkkäri/keikkaväijy

      Kuten tuossa jo aiemminkin laitoin, niin kuitenkin moni on ainakin alkuun töissä miten sattuu, keikkaa, osa-aikaista ym.

      Eli alkavatko nuo ajan perusteella tulevat ("vuoden viiva" ym) juosta ajallisesti heti sopimuksen allekirjoituspäivästä, vai tarvitseeko olla jotenkin ollut täysipäiväinen. Tuota vain pohdin tosiaan, jos olet ensin 60 h/3 vkoa puoli vuotta, sitten vaikka satunnaisemmin ja sitten alatkin tehdä täysiaikaista...tms

      Eli onko väliä miten on töissä, vai katsotaanko siinä vain KAUAN työsuhde on kestänyt. Kuitenkin monenmoinen hyppiminen ja ns. miten milloinkin töissä, on monelle aika perushommaa, etenkin jos tekee kakkoshommina tai opiskelun sivussa yms.

      Kunhan nyt alkanut tällaisiakin nippelijuttuja pohtia...

      • vartija

        määräytyy työsuhteen mukaan. Ei minkään työtuntien. Eli kun työsuhdetta on kertynyt yhteensä vuosi niin ne pitäis pätkähtää. Voi tässä olla firma- / paikkuntakohtaisia eroja.
        Kyllähän ne viivat sikäli jotain palkasta kertoo, että vuoroesimies (4 ohutta viivaa) on mm. omassa palkkaluokassaan (luokka 5).


    • seculla

      asematunnuksiksi niitä nimitetään:

      Tyhjä poletti tai ilman polettia= Nuorempi teollisuusvartija. Työsuhde alle vuoden.

      Yksi kapea viiva= Vanhempi teollisuusvartija. Työsuhde yli vuoden. En nyt tiedä sitten onko työsuhteen vakinaisuudella merkitystä, niin että en osaa sanoa saako viivan vuoden päästä vaikka olisi tehnyt vain kolme vuoroa...

      kaksi kapeaa viivaa= Ylivartija. Yleensä henkilökohtainen "nimitys" joka ei välttämättä tarkoita mitään esimiesasemaa. Monesti työnjohdon tuuraajat ovat ylivartijoiksi nimitetty, ja sillä saatu aikaseksi pieni palkankorotus. Saattaa olla myös tehtäväkohtaisia ylivartijoita joilla jokin työnjohdollinen tehtäväkin.

      Kolme kapeaa viivaa= Kohde-esimies. Yleensä paikalliskohteessa vastaavana.

      Neljä kapeaa viivaa= Vuoroesimies, piiriesimies yms. Siis jonkin vuoron vuoron kaikkien kohteiden tai piirien esimies.

      Yksi leveä viiva= Palveluesimies, vuoronjärjestelijä. Yleisesti toimihenkilö jolla esimiesvaltaa vartijoihin.

      Kaksi leveää viivaa= Palvelupäällikkö. Henkilö jolla tulosvastuuta.

      Kolme leveää viivaa= Aluepäällikkö.

      Neljä leveää viivaa= Toimitusjohtaja (ja varatoimitusjohtaja)

      Harvemmin näkee kolmea tai neljää leveätä viivaa kun vähempi toimipuvussa ovat...

      • Anonyymi

        Ei niitä nimitä asematunnuksiksi kuin poikapillut, jotka ovat joutuneet kulttuurimarxistien aivopesun uhreiksi.

        Laki tuntee ne yhä arvomerkkeinä, joten puhutaanko asioista mielummin niiden oikeilla nimillä, eikä keksitä päästään uusikielisiä huuhaa -termejä?


    • Anonyymi

      Olen 19v ollut alalla enkä ole saanut yhtään viivaa enkä ole tarvinnutkaan.

      • Anonyymi

        Ei kaikki firmat niitä käytä ja voi ne olla muitakin kuin viivoja.

        Tällä alalla riittä kun tulee töihin ajoissa aika pitkälti.


    • Anonyymi

      Yhtään viivaa ei ole tullut tähtiä vuan.

      • Anonyymi

        Missä firmassa käytetään tähtiä arvomerkkeinä?


    • Anonyymi

      Kauanko pitää vielä odotella? Niin niitä 50 hörhöviestiä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      257
      997
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      869
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      32
      758
    Aihe