nykii

puma.......

Auto ei ole ka vaan puma. Puma nykii kun ilmastointi päällä kuumalla ilmalla. Kylmällä ilmalla ei ole ongelmaa. Missä vika?

3

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmastointiin

      Ilmeisesti auton sähköjärjestelmän kapasiteetti ei riitä yhtä aikaa ruiskutuksella toimivan koneen ja täysillä pyörivän ilmastoinnin käyttämiseen. Hankala korjata - tämä on enemmän "ominaisuus" kuin vika, ja joissain vanhoissa automalleissa oli hyvin yleistäkin.

      • puma....

        niin..elikkä ei oo aina nykinyt vaan "vika" tullut lähiaikana. kumma että toi vaikuttaa jos on kuuma päivä. normaalina päivänä ei nyi.


      • mmdm
        puma.... kirjoitti:

        niin..elikkä ei oo aina nykinyt vaan "vika" tullut lähiaikana. kumma että toi vaikuttaa jos on kuuma päivä. normaalina päivänä ei nyi.

        Sori, en usko, että paljoa auttaa, mutta joissakin autoissa on ilmastoinnista kytkentä auton moottorin ohjaukseen, että moottorin ohjaus osaa kompensoida ylimääräisen kuorman , joka kompressorista tulee (ettei tulis nykimistä :-). Olisko tuo yhteys jotenkin mennyt poikki?

        Tuttavalla oli muuten Ka, jossa oli ilmastointi ja se väitti kiven kovaan, että sitä ei saanut ilmastointi päällä kulkemaan 120 km/h.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      67
      10515
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      229
      4464
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      155
      3882
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      157
      3373
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      37
      3129
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      31
      2262
    7. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      38
      2114
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      20
      1890
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      62
      1716
    10. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1435
    Aihe