Elikkäs ilman korttia ajeltiin. törkeä rattijuopumus törkeä liikenteen vaarantaminen. Millaistakohan rangaistusta tuosta mahtaa sitten tulla. ensikertalainen olen.
Tuli töpättyä
bkb
41183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tätä palstaa ennenkuin töpeksit. Minä kirjoitin tuolla alla, että älkää ajako kännissä. Älä ole niin tyhmä.
> Elikkäs ilman korttia ajeltiin.
Sakko ja mahdollisen ajo-oikeuden saamisen lykkääntyminen vuodella.
> törkeä rattijuopumus
Ehdollinen vankeusrangaistus, mahdollisen ajo-oikeuden saamisen lykkääntyminen kunnes päihderiippuvuusasiat on selvitetty.
> törkeä liikenteen vaarantaminen.
Ehdollinen vankeusrangaistus.
> Millaistakohan rangaistusta tuosta mahtaa
> sitten tulla. ensikertalainen olen.
Kokonaisuutena todennäköisesti noin 6kk ehdollista vankeutta ja 50-100 ps oheissakkoina, ajo-oikeuden saaminen voi lykkääntyä määräämättömäksi ajaksi.
Tai ehdollinen tuomio ilman sakkoja. Mutta ajokielto pysyy koko vuoden.
Eipä olis kannattanu
Koska siinä oli kaksikin ehdonalaista vaativaa rikosta, niin pakko tuomioistuimen on uskottavuuden vuoksi lätkäistä oheissakko. Toiseksi, ne rikokset ovat ikäviä siksi, että toisten henki ja terveys olivat vaarassa ja monet Suomessa menettävät henkensä tuontapaisten törttöilyjen vuoksi. Ja se vuosi ilman korttia on ehdoton _minimi_, päihderiippuvuusarviot, joita varmasti tullaan vaatimaan, lykkäävät hommaa, ellei sitten tapahdu niin onnellisesti, että tämän samaisen vuoden aikana tuomittu ottaa itseään niskasta kiinni.