Kansipahvi vai kansi halki?

kämmenpeukalo

Ostin äskettäin 1.6 8-venttiili STW Mazdan vm.95.Heti välittömästi alkoi ongelmat lämpöjen kanssa.Pienillä kierroksilla lämmöt saattavat nousta lähes tappiin, mutta kun antaa kierroksia ( vesipumppu pyörii kovemmin)lämmöt tippuvat. Jäähdytysnesteet olivat todella likaiset,ruostetta, ilmeisesti myös öljyä. Ajoin järjestelmän läpi ruostetta irroittavaa ainetta, ja laitoin uudet nesteet. Vaihdoin myös termostaatin.Jäähdytysneste ei vähene, eikä öljyn sekaan mene vettä(ei valkoista kökköä öljyn täyttökorkissa,myöskään öljyt eivät vähene). Vesipumppu ei ääntele.Mitähän osaisi seuraavaksi tehdä??

4

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kämmenpeukalo

      Edelliseen lisäys. Jos kansi halki,mitähän kustantaa ehjä kansi(ei luonnollisestikkaan uusi joka maksaa maltaita)?

    • ExMazdisti

      Missäs kunnossa jäähdytin on? Puuttuuko ripoja? Onko tukkonen? Toimiiko flekti? Onhan kaikki vesiletkut auki, ei tukoksia-? Kai vesi pääsee virtaan esteettä, ettei mikään paina letkua läjään?

      Ja onhan lämppärimittari varmasti kunnossa, ettei se huijaa sua.

      Mä ajelin viime kesänä viel -92 626:lla, huono jäähdytin, muutaman kerran keitti, ja kansi halkes.
      Mazdan kansi on herkkä ylikuumille vesille.
      Sulla kansi ilm. vielä ehjä-
      Mulle kansi remppa maksoi kaikkian vähän yli tonnin.

    • ni osta mulata auto varaosiks, mukaan tulee 2xrenkaat, aluvanteilla, kesärenkaat lähes uudet, sekä talvirenkaat, noh lailliset. Koneesta sähköt toistaiseksi sekaisin, korjataan ku keritään auto tosin sedan, mutta suurin osa osista vaihtokelpoisia, (siis jos 323)

    • Nimetön

      Voi olla siipiä lohkeillut vaikkei ääntelisikään.

      Kansi/kansipahvi vialta ei vaikuta jos ei nesteet vähene ja korkeilla kierroksilla toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      87
      2490
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      198
      1600
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      110
      1500
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1411
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      61
      1133
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      72
      936
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      929
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      807
    9. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      795
    10. Gallup: Mikä ruoka kuuluu sinulla ehdottomasti juhannuksena ruokapöytään?

      Juhannuksena ruoka on tärkeä osa juhlaa. Mittumaarina syödään hyvin, ehkä myös grillataan ja nautitaan juhlasta. Kats
      Ruoka ja juoma
      30
      771
    Aihe