Onko kenelläkään havaintoa kevytsoraharkosta, joka olisi malliltaan kaariharkko. Keneltä valmistajalta voisi löytyä tai onko jollekin jäänyt pihan perällä muutama kappale roikkumaan?
Kaariharkko???
2
2806
Vastaukset
- von M.
Erityisiä kaariharkkoja ei myydä, koska halutun muodon saa kevytsoraharkkoon muutenkin aikaiseksi. Eli kastellaan harkot läpimäräksi vedellä ja annetaan imeytyä 24 h. Sen jälkeen kuumennetaan harkkoa keskeltä aloittaen kaasuliekillä tasaisesti joka puolelta siten, että harmaa väri muuttuu tummanpunaiseksi. Tämän jälkeen taivutetaan harkko haluttuun muotoon ja annetaan jäähtyä pari tuntia. Taivutus käy lämpöeristetyillä kintailla ihan käsipelissä.
Tarkoissa taivutuksissa kannattaa käyttää jigiä. - Anonyymi
uskomaton neuvo. Pysyykö harkko kasassa tuon käsittelyn jälkeen. Betonihan siinä kaiketi antaa myöden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla3781093- 641076
- 61832
- 57749
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k99678Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49651- 26643
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,14638- 68630
- 57600