Kaariharkko???

Onko kenelläkään havaintoa kevytsoraharkosta, joka olisi malliltaan kaariharkko. Keneltä valmistajalta voisi löytyä tai onko jollekin jäänyt pihan perällä muutama kappale roikkumaan?
22825
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Erityisiä kaariharkkoja ei myydä, koska halutun muodon saa kevytsoraharkkoon muutenkin aikaiseksi. Eli kastellaan harkot läpimäräksi vedellä ja annetaan imeytyä 24 h. Sen jälkeen kuumennetaan harkkoa keskeltä aloittaen kaasuliekillä tasaisesti joka puolelta siten, että harmaa väri muuttuu tummanpunaiseksi. Tämän jälkeen taivutetaan harkko haluttuun muotoon ja annetaan jäähtyä pari tuntia. Taivutus käy lämpöeristetyillä kintailla ihan käsipelissä.

Tarkoissa taivutuksissa kannattaa käyttää jigiä.

Äänestä

uskomaton neuvo. Pysyykö harkko kasassa tuon käsittelyn jälkeen. Betonihan siinä kaiketi antaa myöden.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rempparanne kirjoitti:

Onko kenelläkään havaintoa kevytsoraharkosta, joka olisi malliltaan kaariharkko. Keneltä valmistajalta voisi löytyä tai onko jollekin jäänyt pihan perällä muutama kappale roikkumaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu