Osaisko joku sanoa?

Ymmällä.

Tein itselleni sideerisen kartan. Olen tällä länsimaisella järjestelmällä nouseva leijona, mutta sideerinen kartta näytti minun sideerisenä olevan nouseva skorpioni.

Meni kerralla yli hilseen. Eikö minun pitäisi olla nouseva rapu sideerisellä? Muut planeetat näyttivät olevan ihan ok tuossa kartalla. Siis yhden merkin jäljessä.

4

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luulisin että tuolla kellonajalla ja syntymäpaikkakunnalla olisi merkitystä kun sideeristä karttaa tehdään. Ehkä se johtuu siitä?

      Hassua mulla ainakin nouseva/kuu kaksoset muuttuu häräksi aurinkomerkki pysyy samana kuin trooppisessakin eli vesimiehessä.Ehkäpä joku joka on enemmän perehtynyt tuohon sideeriseen osaisi neuvoa paremmin?!

      • ero että

        toinen kartta tehdään 2000 vuotta sitten olleella taivaankuvalla, ja tuo sideerinen sitten tehdään tällä nykyisellä taivaankuvalla. Sen takia nuo merkit siirtyvät ihan päin mäntyä.


      • Ymmällä.
        ero että kirjoitti:

        toinen kartta tehdään 2000 vuotta sitten olleella taivaankuvalla, ja tuo sideerinen sitten tehdään tällä nykyisellä taivaankuvalla. Sen takia nuo merkit siirtyvät ihan päin mäntyä.

        Tuo ei selitä ilmiötä. Askendentinhan pitäisi siirty misestä johtuen siirtyä sideeriseen rapuun eikä skorpioniin kun trooppisessa on leijona.

        Vai onko sideeriseen askendenttiin jotain ihmeellisiä laskusääntöjä, joista en tiedä?


      • Ymmällä.

        Ehkä olet syntynyt rajapäivänä ja vesimiehen tähdistön raja sideerisenä on päällekkäinen trooppisen vyöhykkeen kanssa. Sinulla kuitenkaan merkit eivät näytä hypänneen neljää merkkiä kuten itsellä.

        Joku itselleni tuntematon laskusääntö voisi selittää ison siirtymän. Jos joku siis tietää lähemmin niin hieno homma.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2226
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1664
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1337
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      128
      1333
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1236
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      60
      1078
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      60
      1054
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1027
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      952
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      824
    Aihe