Minulla on antiikkinahkainen sohva. Nahassa kolmen sentin repeämä käsinojalla näkyvässä paikassa - ei saumassa. Mitäköhän sille voisi tehdä? Onko jotain aineita tms?
nahkasohvassa
repeämä
2440
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Saisitko ujutettua pientä nahkapaikkaa sinne repeämän alle sisäpuolelle? Ja sen liimaisit, niin että repämä ei näkyisi. Ja sopivan väristä nahkamaalia niin jäljen päälle, että jälki peittyy.
Esimerkiksi purjeiden hätäkorjaukseen tarkoitettu teippi tai muu erittäin lujaliimainen sellainen ujutetaan reijän taakse sisäpuolelle ja sillä korjataan reikä. Sitten kosmeettisesti korjaus nahkamaalilla tai vastaavalla etupuolelta.
Nahan liimaaminen takapuolelta ahtaassa paikassa ei onnistu kovinkaan helposti. Teipin sinne ujuttaminenkin on taitolaji. Silikoonipaperilla liimapinnan peittäminen voi autaa itse ujutuksessa, sitten kun teippi on paikoillaan poistetaan silikonipaperi. Muuten teippi on kiinni siellä mihin se ensiksi osuu.