Laattalattia

Aiomme laittaa uudisrakennuksessa laattalattian eteinen/keittiö/ruokailutila/olohuone -alueelle. Alle tulee vesikiertoinen lattialämmitys.

Olin ajatellut jotain keraamista laattaa, mutta toisaalta myös aito kivi kiinnostaisi. Onko kellään kivilaattaa isolla alueella? Onko kiillotettu laatta (esim. graniitti) hirveän liukas?
62809
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

saumat siistinä ja puhtaana kun lapset kaataa limsat ja vellit lattialle?

Äänestä
  • Laittamalla epoksi saumat!!

    Äänestä

  • Vaihtoehtona on joko tummat saumat (esim. tummanharmaa) jos laitamme keraamiset laatat. Tai sitten jos päädymme kivilaattoihin, niin niistä voisi tehdä lähes saumattomat.

    Nykyään meillä on laminaattia lastenhuoneessa ja se on toiminut hyvin, mutta olohuoneen parketti on ihan järkyttävän näköinen lasten jäljiltä.
    Siksi parketti ei ole vaihtoehto - etenkään kun keittiö, rt, oh on yhtenäistä tilaa enkä halua listaa eri materiaalien välille.

    Äänestä

ammattimaisesti varoittaa on että,kivi kiillotetunakin on huokoinen materiaali (graniittikin) ja jos päädyt siihen niin täytyy sinun ainakin ruokatilan ja keittiön osalta suojata se jollain aineella niin etteivät huokoset enää ota vastaan rasvaa mustikkasoppaa tms. pelkät saumat eivät ole vahingoittuva osa näin ollen. jos epäilyttää niin käy kaupassa kokeilemassa tiputtamassa vettä kiillotetun graniitin pintaan ja huomaat kuinka nopeasti se sinne humahtaa ja näet samalla kuinka ison laikun esim. mustikkasoppa saa muutamassa sekunnissa aikaan .
suojattuna voit siis käyttää myös edellä mainituissa paikoissa ....
liukas on kyllä niin kauan kun sinulla on vettä jalkapohjissa tai nestettä lattialla kun tietää sen kanssa tulee toimeen
markkinoilla on myös saatavissa hyvin paljon graniitin näköisiä kuivapuristelaattoja kiillotetulla pinnalla ja näiden imemiskyky on alle 3% silloin saadaan riittävän tiivis pinta ilman suojausta lisäksi tavara on tasalaatuista kun se on keramiikkaa eikä huokoista luonnonkiveä
jonka lujuus on yksilöllistä.

Äänestä
  • Kiitos näistä huomioista

    Äänestä

  • Alle 0,3 % on vedenimemis-%. Eli käytännössä ei lainkaan. Kannattaa käyttää laatulaattoja

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koko kerrokseen kirjoitti:

Aiomme laittaa uudisrakennuksessa laattalattian eteinen/keittiö/ruokailutila/olohuone -alueelle. Alle tulee vesikiertoinen lattialämmitys.

Olin ajatellut jotain keraamista laattaa, mutta toisaalta myös aito kivi kiinnostaisi. Onko kellään kivilaattaa isolla alueella? Onko kiillotettu laatta (esim. graniitti) hirveän liukas?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu