marsullani on molemmat ylähampaat menneet poikki, ilmeisesti meni siinä kun loikkasi häkistä pois, ne ovat aina tulleet itsekseen sieltä pois kun otan katon pois ja lasken ne jaloittelemaan. Nyt kait kävi jokin vahinko ja sattui. Muuta en keksi miten olisi voinut käydä. Kuinka nopeasti ne kasvaa takaisin, ja millaista ruokaa annan sille, soseutanko, vai mikä olisi parasta? C-vitamiini tarpeesta täytyy tietenkin ehdottomasti huolehtia, onko muuta mitä pitäisi erityisesti ottaa huomioon? Ajattelin kyllä huomenna soittaa eläinlääkärille, vai onko tarpeen. Mitään muuta vahinkoa ei päällepäin näy, eikä käytösessäkään.
hampaat
katkennut
3233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei syytä huoleen... ne kasvaa äkkiä takaisin. Ruuan syönti voi olla alussa hankalaa. Meillä ainakin meni heinä ihan hyvin, mutta esim porkkana tai kurkku ei. Voithan tarjota jotain "puuroo" tai heinonnettua porkkanaa. Mielestäni ei kannata soitella eläinlääkäriin, mutta päätä itse.
jos marsu syö jotain, huolehdi että se saa kuivaa heinää syötyä. Tuoreet voit vaikka raastaa niin on helpompi syödä :) Voi käydä niin, että ylähampaiden katketessa alahampaat kasvaa liian pitkiksi, tästä en ole aivan varma, en ole hampaiden katkeamiseen hyvin perehtynyt. Kysy eläinlääkäriltä asiasta :)
Kannattaa vielä käyttää eläinlääkärillä ja kysyä hänen mielipidettään asiasta. Kun ylhäältä tai alhaalta katkeaa molemmat hampaat, voi tosiaan olla että ne hampaat, jotka säilyivät, kasvatat ylipitkiksi koska marsu ei pääse puremaan mitään kovaa.
Eläinlääkärihän voisi vielä varmuuden vuoksi katkaista pienen pätkän alahampaistakin, jotta ylähampaat saisivat aikaa kasvaa niin että marsu pystyy taas puputtamaan heinää.