Onko kellään kokemusta joulunvietosta lapissa? Levi kiinnostaisi perheen nuorisoa, koskaan emme ole sielä käyneet. Mikä olisi hyvä majoituspaikka, pärjäisikö ilman autoa, jos menisi lentäen Kittilään. Saako esim. kauppareissut hoidettua ilman autoa.
Kiitos jos viitsitte vastata te kenellä on kokemusta.
Kiitos jos viitsitte vastata te kenellä on kokemusta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pärjää jos asuu ihan keskustassa esim hot levitunturi, rinteitä jouluna auki noin 10 kpl
Ilman autoa. Levillä skibussi kiertää koko alueen tunnin välein, sesonkina puolen tunnin välein ja on ilmainen. Kauppareissut saa siis hoideltua siinä samalla kun palaa rinteestä.
Majoitustakin löytyy joka lähtöön, mökki kai olisi mukavin perheelle, mutta hotelleissa kyllä myös hyviä perhehuoneita jos sellaista haluaa.
Kannattaa siis mennä.
Vietimme perheen kanssa joulun levillä ja suosittelen lämpimästi!!Lapset saivat olla rinteessä vaikka koko päivän(paitsi 24.ja 25,joilloin rinteet olivat muistaakseni kiinni),skibussi kärräsi heidät illalla sitten mökkimme viereen(ilmaiseksi!)rinteiden mentyä kiinni.Jouluaattona kävimme syömässä levin huipulla olleessa ravintolassa,jossa oli ammattitaitoinen henkilökunta ja ruoka oli hyvää.Jotain pientä ohjelmaakin siinä taisi olla.
Levikeskuksessa on kaikki palvelut,mm.posti,apteekki,pankit,alko,ruokakauppoja ja matkamuistomyymälöitä.Taitaa sieltä intersportkin:)löytyä!Menin sinne taksilla tai skibussilla(mökkimme sijaitsi parin kilsan päässä levikeskuksesta,en nyt muista paikan nimeä).
Iltaisin menimme tanssimaan mieheni kanssa ja nuoriso(13-15-vuotiaat)menivät "limudiscoon",josta olimme järjestäneet heille taksikyydin discon loputtua mökillemme.Lapset viihtyivät ja he saivat rinnekavereita(joiden kanssa kuulemma vieläkin pidetään yhteyttä)ja me saimme myös seuraa mieheni kanssa eräästä hki:läisestä pariskunnasta.Reissu onnistui hyvin ja mukava mökkikin löytyi(kannattaa varata mökki ajoissa!)pienen netti-etsinnän jälkeen.Lentäen kannattaa mennä,varsinkin jos on etelä-suomesta lähdössä,matka auton kanssa kun kestää sellaiset 10-15h(riippuen säästä,yms.)ja siihen tuhlaantuisi 2 päivää lomasta.
Mutta suosittelen!!