Onko muilla naisilla kivut yleensä koko alavatsan alueella vai onko joku tietty paikka jossa kipu on kovempi kuin muualla? Itselläni kuukautiskivut tuntuvat kovimmillaan aina oikealla puolella, vähän "umpparin" alapuolella. Kivut ovat toki muuallakin, mutta tuosta kohtaa sattuu eniten ne.
Kivut kuukautisien aikana
kuukautiskipu
2368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä juuri koskee tuolta mainitsemaltasi alueelta varsinkin juuri hieman menkkojen alkua. Kuukautisten alkaessa kipu on kyllä koko alavatsan seudulla.Selkäsärky on vieläkin kovempaa.Näin vanhemmiten olen huomannut kipujen yltyvän.Särkylääkettä vain heti kun menkat alkaa,ja saan kivuttomana olla.
Itselläni oli mieletön kramppi koko selässä ja alavatsassa, välillä kovaa kipua molemmilla puolilla (myös umpisuolen puolella) ja siihen sattui joskus myös ennen kuukautisia. Lääkäri sanoi että lihaskivulta vaikuttaa. Sen jälkeen kun aloitin E-pillerit, kipuja ei ole enää!