Aika vaikee kysymys

Minulla on muutamia tuttuja, jotka käyttävät pyörätuolia. Teen työtä vammaisjärjestössä suunnittelemalla vammaisten asuntojen muutostöitä.

Haluan kysyä. Onko pyörätuolia jatkuvasti käyttävän vaikea hallita painon nousua?
Olen sen ajatellut niin, että kun ei voi kovin aktiivisesti liikkua, niin helposti paino nousee.

Voisko joku pyörätuolia jatkuvasti käyttävä vastata?
5813
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

painon nousua jos ylävartalo toimii niin että voi itse kelailla pyörätuolilla...asia erikseen voi olla tietenkin nämä vaikeimmat vammat

Äänestä

kaikkiin: jos syö enemmän kuin kuluttaa niin lihoo. Itse en pysty vammani vuoksi paljon liikkumaan mutta laihdutin juuri 7 kg pelkästään kaloreita tarkkailemalla. Ihmisen perusaineenvaihduntakin muuten kuluttaa jo yllättävän paljon kaloreita.

Äänestä

onhan se totta että jos syö liikaa, vääränlaista ruokaa, lihoo.. Myös pyörätuolia käyttävä pysyy vaikka missin mitoissa jos katsoo mitä ja miten paljon suuhunsa laittaa.

Äänestä
  • muitakin missin mitoissa olevia pyörätuolinkäyttäjiä kun kati lepistö.? :)

    Äänestä

  • old_profile_4783 kirjoitti:

    muitakin missin mitoissa olevia pyörätuolinkäyttäjiä kun kati lepistö.? :)

    En pysty liikkumaan itsenäisesti juuri lainkaan. Koska lihakset väsähtävät helposti, pitkäkestoinen,kaloreita kuluttava liikunta ei voi tulla kysymykseen. Olen pullukka.

    Varmasti olisin laihempi, jos jättäisin pois kaiken suklaan ja muun epäterveellisen ruuan. Koen kuitenkin olevani huomattavasti onnellisempi silloin, jos suon itselleni silloin tällöin pieniä herkkuhetkiä, kuin jos eläisin pelkkää heinää pureskellen.
    Hälyytyssireenit vilkkuisivat punaisina vasta sitten, jos olisin oikeasti niin ylipainoinen, että minua olisi vaikea hoitaa tai jos terveyteni olisi muuten vaarassa.

    Näistä asioista puhuttaessa on kuitenkin mielestäni hyvä muistaa myös se, että toiset voivat ahtaa kiduksiinsa melkein mitä hyvänsä lihomatta grammaakaan, kun taas toiset tuntuvat lihovan jo pelkästä rasvaisen ruuan katselustakin. Pelkät ruokatottumukset eivät aina auta painonhallinnassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peccy kirjoitti:

Minulla on muutamia tuttuja, jotka käyttävät pyörätuolia. Teen työtä vammaisjärjestössä suunnittelemalla vammaisten asuntojen muutostöitä.

Haluan kysyä. Onko pyörätuolia jatkuvasti käyttävän vaikea hallita painon nousua?
Olen sen ajatellut niin, että kun ei voi kovin aktiivisesti liikkua, niin helposti paino nousee.

Voisko joku pyörätuolia jatkuvasti käyttävä vastata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu