Minulla on muutamia tuttuja, jotka käyttävät pyörätuolia. Teen työtä vammaisjärjestössä suunnittelemalla vammaisten asuntojen muutostöitä.
Haluan kysyä. Onko pyörätuolia jatkuvasti käyttävän vaikea hallita painon nousua?
Olen sen ajatellut niin, että kun ei voi kovin aktiivisesti liikkua, niin helposti paino nousee.
Voisko joku pyörätuolia jatkuvasti käyttävä vastata?
Haluan kysyä. Onko pyörätuolia jatkuvasti käyttävän vaikea hallita painon nousua?
Olen sen ajatellut niin, että kun ei voi kovin aktiivisesti liikkua, niin helposti paino nousee.
Voisko joku pyörätuolia jatkuvasti käyttävä vastata?
Vastaukset 5
Vanhimmat
painon nousua jos ylävartalo toimii niin että voi itse kelailla pyörätuolilla...asia erikseen voi olla tietenkin nämä vaikeimmat vammat
kaikkiin: jos syö enemmän kuin kuluttaa niin lihoo. Itse en pysty vammani vuoksi paljon liikkumaan mutta laihdutin juuri 7 kg pelkästään kaloreita tarkkailemalla. Ihmisen perusaineenvaihduntakin muuten kuluttaa jo yllättävän paljon kaloreita.
onhan se totta että jos syö liikaa, vääränlaista ruokaa, lihoo.. Myös pyörätuolia käyttävä pysyy vaikka missin mitoissa jos katsoo mitä ja miten paljon suuhunsa laittaa.
muitakin missin mitoissa olevia pyörätuolinkäyttäjiä kun kati lepistö.? :)
En pysty liikkumaan itsenäisesti juuri lainkaan. Koska lihakset väsähtävät helposti, pitkäkestoinen,kaloreita kuluttava liikunta ei voi tulla kysymykseen. Olen pullukka.
Varmasti olisin laihempi, jos jättäisin pois kaiken suklaan ja muun epäterveellisen ruuan. Koen kuitenkin olevani huomattavasti onnellisempi silloin, jos suon itselleni silloin tällöin pieniä herkkuhetkiä, kuin jos eläisin pelkkää heinää pureskellen.
Hälyytyssireenit vilkkuisivat punaisina vasta sitten, jos olisin oikeasti niin ylipainoinen, että minua olisi vaikea hoitaa tai jos terveyteni olisi muuten vaarassa.
Näistä asioista puhuttaessa on kuitenkin mielestäni hyvä muistaa myös se, että toiset voivat ahtaa kiduksiinsa melkein mitä hyvänsä lihomatta grammaakaan, kun taas toiset tuntuvat lihovan jo pelkästä rasvaisen ruuan katselustakin. Pelkät ruokatottumukset eivät aina auta painonhallinnassa.