Samoalle töihin?

neitokainen

Minulla olisi mahdollisuus lähteä töihin Samoalle. Uskaltaako sinne lähteä, onko se aivan "kehitysmaa"? Millainen on hintataso? palkka olisi vain n. 14-21 000 dollaria. Olen kuullut että ihmiset ovat kauniita (varsinkin miehistä haluaisin kuulla) :) Jos miehet näyttävät siellä niin kuin samoan rugby joukkueen pelaajat niin sitten.. :) Olen myös kuullut että se on yksi turvallisimmista maista?

7

1984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uteliasss

      onko tuo siis vuoden palkka?

      • neitokainen

        No toimittajan paikka se olisi. Joo vuoden palkka, joten ei se tietty päätä huimaa, mutta onhan siellä varmaan hintataso paljon alhaisempikin.


    • tihk

      Olisipa kiva päästä joskus töihin jonnekin Samoalle :) Eipä tuolla Samoalla taida muuta vaaroja olla kuin talvisin eli niiden kesäisin hirmumyrskyt. Kehitysmaihin Samoa kuuluu, mutta ei ole kuitenkaan millään Afrikan köyhimpien maiden tasolla.

      Jos Samoalla ilmenee jotain vaarallista siitä ilmoitetaan ulkoasiainministeriön sivuilla:
      http://www.ulkoministerio.fi/public/default.aspx?nodeid=17305&culture=fi-FI&contentlan=1

      Ja Wikipediasta lisätietoa:
      http://en.wikipedia.org/wiki/Samoa
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Samoa

      Ja polynesialaisista miehistä: eivät ole hyvännäköisiä. Uudessa-Seelannissa oleskellessani törmäsi aina välillä (tai oikeastaan usein) paikallisiin maoreihin ja muista maista tulleisiin polynesialaisiin. Toki joukossa on aina hyvännäköisiä, mutta pääasiassa olivat ihan tavallisia eivätkä mitenkään erityisen hyvännäköisiä :)

      • neitokainen

        No kauneushan on katsojan silmässä. Sieltä Samoaltahan tulee paljon Amerikkaan niitä vapaapainijoita, jalkapalloilijoita ja rugbyn pelaajia. Riippuu tietysti mistä tykkää..


      • täynnä näitä
        neitokainen kirjoitti:

        No kauneushan on katsojan silmässä. Sieltä Samoaltahan tulee paljon Amerikkaan niitä vapaapainijoita, jalkapalloilijoita ja rugbyn pelaajia. Riippuu tietysti mistä tykkää..

        tarjoilijoita ja strippareita ja muita hupakoita, jotka haluavat seikkailla ja muka ovat menossa "oikeisiin"töihin ties minne...


    • quester

      Oletko tyhmä ???
      Toimittajaksi Samoalle ja pitää netistä kysellä perustietoja...Tosi pätevää...

      Se 14-21 000 taitais olla siellä sellanen ministeritason palkka joten ei oikeen täsmää sekään.

      Ota nyt selvää ettei työssäsi vaan pitäis itse itseäsi toimittaa "lukijoille"...

    • *zkelvin*

      Amerikan Samoalla vai Samoalle? Jos Amerikan Samoalle ja palkka USD vuosipalkka, niin ei se tosiaan päätä huimaa. Jos Samoalle ja palkka edelleen USD:ssä niin kyllä tuolla luulisi pärjäävän. Tosin mikään paikallinen lehti ei tuollaista palkkaa maksa, ei varmaan edes päätoimittajalle.

      Molemmat Samoat ovat kehitysmaita, mutta länsimaisia mukavuuksia kyllä löytyy, jos niitä kaipaa. Elämänlaatu on muutoin huimasti parempi kuin täällä Suomessa esimerkiksi, mutta tietysti jos käsin pyykin peseminen on kauhistus, Samoa ei välttämättä ole sinua varten.

      Samoalla on turvallista, Amerikan Samoa onkin jo tapahtumarikkaampi paikka. En ole asunut Amerikan Samoalla, mutta Samoan puolella aina päivitellään sikäläistä menoa.

      Samoalaiset miehet kuin naisetkin ovat iloisia, hymyileviä ja auttavaisia. Jos lähdet Samoalle ns. miehenmetsästykseen, niin kannattaa varautua siihen, että siellä ei mikään pysy salassa eikä hurjasteluja välttämättä katsota hyvällä, varsinkaan Apian ulkopuolella.

      Samoalla on todella upeita uroksia ihan samassa suhteessa kuin muissakin kansoissa. Eli sitä taviksen näköistä on tungokseksi asti ja niitä muita sitten vähemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      20
      5333
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      50
      1381
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      11
      807
    4. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      47
      779
    5. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      778
    6. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      46
      772
    7. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      52
      757
    8. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      49
      746
    9. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      735
    10. Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!

      JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille
      Maajussille morsian
      8
      734
    Aihe