tarvitaanko vuokraboksia jos ostan oman digi boksin kaupasta?? ja näenkä digillä samat kanavat, myös maksulliset?
kumpi tulee edullisemmaksi?
nyt minulla on vuokraboksi ,lähetykset tulevat kaapelin välityksellä.
olen ajatellut että halvemmaksi tulee hankkia oma digiboksi.. onko näin ??
kumpi tulee edullisemmaksi?
nyt minulla on vuokraboksi ,lähetykset tulevat kaapelin välityksellä.
olen ajatellut että halvemmaksi tulee hankkia oma digiboksi.. onko näin ??
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä omalla boksilla samat kanavat näkee kuin vuokraboksillakin. Tietenkin. Sama kaapeli-operaattorin kortti kelpaa, kunhan boksi on sellainen että siinä on korttipaikka.
Eri asia sitten on, kannattaako boksia omaksi vielä ostaa. Vuokrabokseissa vuokra on kohtuullinen ja vaihto parempaan onnistuu edullisesti, kunhan niitä tulee markkinoille.
Jos et tarvitse uusia MHP-palveluja, niin toki voit nykyisen boksinkin ostaa.
Toki vanha boksikaan ei tule hyödyttömäksi, vaikka uuden MHP-boksin ostaakin.
Vanhan boksin voi laittaa toiseen telkkariin, ainakin osalta operaattoreita saa rinnakkaiskortin samaan talouteen.
Sillä näkee maksukanavat toisestakin telkasta.
Tiedä sitten, miten kauan näitä rinnakkaiskortteja on saatavilla kun väärinkäytöksiä tapahtuu aika runsaasti.
Yksi henkilö ottaa rinnakkaiskortin ja antaa sen kaverilleen, joka asuu eri kiinteistössä...
mitähän nuo kortit maksavat?
pakkohan sen halvemmaksi on tulla, kun ei laite vuokraa tarvitse maksaa?
eikä kuukausi maksua mikä on n 8 egee nykyisin.
vai onkohan nuokin hinnat "laitettu" korttiin jo mukaan?
Kanavista menee operaattorikohtainen kk-maksu, mikä esim TV1000:lla on ~20€/kk. Eli maksat vain kanavista, muttet boksien vuokrasta. Avausmaksu palveluilla kyllä yleensä on.
Jakeluvelvoitteen alaiset peruskanavat saa ilmaiseksi. Jotkut operaattorit lähettävät nuokin salattuna (tai ainakin lähettivät). Tällaisessa tapauksessa operaattori on velvollinen antamaan asiakkaalle kortin veloituksetta.
ajattelin kanssa heittää kaapeli boksin pois.
ja digin hommata jos kerta loppu tulos sama:
Jos nykyään otat maksukanavat analogisen boksin kautta, niin digistä on todellista hyötyä.
Digissä salatut kanavat ovat yhtä hyvälaatuisia kuin salaamattomatkin. Analogiset kun ei koskaan olleet salauksen ja salauksen purkamisen jälkeen katselukelpoisia.
Digissä saa myöskin stereoäänen, vaikkei tv sitä tukisikaan. Liittää vain boksin stereoihin.
Selostuskielien ja tekstityksen valinta on myös mahdollista.
Hinnat analogisilla ja digitaalisilla maksukanavilla näyttää olevan samat.
Digitaalisella puolella esimerkiksi Canal :n paketti sisältää kaksi kanavaa enemmän kuin analogisella.