Meillä vasta viikon ikäinen mutta paljonkohan maitoa voi antaa lisänä, kun rinnasta ei tunnu saavan mitään, imee vaan. Olen kuullut ,että 10ml per päivä, mutta ei tunnu riittävän, eli onkohan vaarallista antaa esim. 80-90ml? Myös syöttöväli on mennyt neljästä tunnista vajaa kahteen!
paljonko
maitoa??
6809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
10ml /pvä, eli viikon ikäselle lisämaitoo jo 70 ml, jos menee. kyllähän noin pikkuset imee rintaakin usein ja kauan, kutta jossei sieltä tosiaan mitään oikeen tuu, anna ihmeessä lisämaitoo, kun on näin kuumakin, ettei kuivu. pikkuhiljaa voit sitte alkaa vähentään, jos rinnoista alkaa heruun.
4 tunnin syöntiväleihin ei tarvitse pyrkiä, eikä kaikki vauvat pysty siihen millään. 2 tunnin syöntivälit ovat vastasyntyneillä ihan kohtuullisia. Jos vauva on tyytyväinen syönnin jälkeen, ei ole syytä antaa lisämaitoa.
Suurimmalla osalla vauvoista on ns. tiheän imemisen kausia, jolloin syöntivälit saattavat pahimmillaan olla jopa alle tunnin. Mutta nämä kaudet kestävät yleensä vain muutaman päivän kerrallaan.
Ja maidontuloa voit lisätä esim. juomalla normaalia enemmän, ja jos et syö/juo maitotuotteita runsaasti, kannattaa kokeilla myös kalkkitabletteja.
Pikkuinen jouduttiin ottamaan sectiolla kuukautta ennen, joten painokin oli vasta 2,7 kg. Esikoisen äiti imetti lasta, joka alussa oli laiska imemäänkin, tunnin ja puolentoista välein. Asia kävi helpommin, kun he yön nukkuivat yhdessä.
Nyt poju on kohta puolivuotias, eikä ole muuta saanut kuin rintaa. Hyvin on lapsi kasvanut ja pituus ja paino ovat ihan normaalit. Syöntivälit ovat tasaantuneet ihan normaaleiksi, eli poika syö, kun tulee nälkä. Joskus menee 3 joskus 4 tuntiakin välillä, riippuu kuinka nukuttaa.
Älä anna periksi. Lapsi oppii oikean imemistaidon noin viikossa tai kahdessa ja sen jälkeen maitoa alkaa tulla, ja sitä tulee riittävästi. Vain imemällä se alkaa "herua", muuten et saa sitä tulemaan. Lapsi on hyvä maidonottaja, kun vain oppii taidon. On helppoa antaa tissi suuhun verrattuna pulloihin ja niiden lämmityksiin, vaikka sen tekisi useinkin. Kysele lisää neuvoja Imetys r.y:stä, sillä muistan, että sellainen on olemassa. Ainakin hakusanalla imetys tulee neuvoja. Onnea sinulle ja vauvallesi.
Meillä imi tuon ikäisenä melkein tunnin per syöttö. Saa kyllä maitoa ja pelkkä imuttelukin kuuluu kuvaan. Maito nousee kahdessa erässä per tisu.Rasvainen maito viimeisenä.
Tulevaisuudessa syötä ensin toinen tisu ja sitten röyhtäytys. Lopuksi vaavi piripintaan toisesta tissistä ja uudestaan röyhtäytys jos tarpeen. Sit tyhjemmälle tisulle imuttelemaan. Näin helpotat myös maidonlisäys kausia. Hyvä lukeminen auttaa jaksamaan! Onnea perheen lisäyksen johdosta!
kiitos tästä ja muista vastauksista!
Mitä enemmän imetät, sitä enemmän tulee maitoa. Jos taas imeminen jää vähemmälle lisäruoan vuoksi, ei maidonnousu pääse kasvamaan niinkuin toivotaan.
Eli jos pikkuisella on imuhaluja ja omat rintasi sen kestävät, anna toki vauvan imeä niin usein ja pitkään kuin haluaa! Jonkin ajan kuluttua se tasaantuu. Parin tunnin syöttöväli noin pienellä ei ole mitenkään epänormaali.