Että voiko 15-vuotiaat tytöt matkustaa yksin ilman vahempia ruotsiin?
Mitä mieltä olette?
tukholma
141358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Silja Line:
15-17-vuotias nuori voi matkustaa yksin ilman vanhempansa tai muun aikuisen seuraa reittimatkalla, jos hänellä on kirjallinen huoltajan allekirjoittama lupa. Silja Linella on oltava mahdollisuus aina tarkistaa lupa puhelimitse laivan lähdöstä siihen asti, kun laiva saapuu määräsatamaan. Huoltajan harkinnan mukaan nuorella tulee olla saattaja/vastaanottaja. Nuori esittää matkustusluvan laivan järjestyksenvalvojalle maihinnousukortin tarkastuksen yhteydessä mennessään laivaan. Silja Linen aluksilla matkustavien nuorten tulee pyydettäessä todistaa henkilöllisyytensä sekä tarvittaessa antaa huoltajansa yhteystiedot. Henkilöllisyystodistuksena hyväksytään ajokortti, virallinen henkilökortti tai passi. Alle 15-vuotiaat eivät saa matkustaa yksin.
Viking Line:
Alle 16-vuotiaat lapset saavat matkustaa reittiliikennelähdöillä vanhempiensa tai holhoojan kirjallisella luvalla. Lupa on voitava tarkistaa kodin kanssa esim. puhelimitse.
mitä mieltä vanhemmat olette, uskaltaisitteko päästää 15-vuotiaat tytöt Ruotsiin kavereiden luona käymään ?
tiedetäänhän se mitä siellä laivalla on luvassa. Noh selvennän vielä, seksiä ja alkoholia. Itse en ole laivalla käynyt, mutta kaikilla meno on ollut suurin piirtein tuollaista ja mitä lukenut nuorten laiva reissuja. Hurjia juttuja. Oma on päätöksesi luotatko lapseesi, vaikka tiedät mitä siellä puuhaillaan. Vaikka lapsesi olisi fiksu nuori niin miettisin silti.
Nuoret eivät ole menossa laivalla vaan lentokoneella tai bussilla ruotsiin. Itse en päästäisi laivalla menemään. Olisivat 4 päivää ystävän ( pojan siis) luona yötä, itse en näe siinä estettä mutta toisen tytön äiti ei anna lupaa, muttei myöskään selitä miksei tyttö pääsisi.
liiotteluun mitä kuulet?
Sinä se vasta todellinen asiantuntija olet kun tarkkaan tiedät vaikka et ole edes laivaa nähnyt.
Sun kaltaisten "nuorien" olettamuksista kasvaa kaikenmaailman myytit ja p-puheet ja kasvaa myös tiukkapiposet aikuiset ja maailmamuuttuu taas vähän huonommaksi
Eiei ja vielä kerran ei.
Kiitos liiallisen sallivaisuuden, maailma on mennyt huonommaksi! On jätetty kasvatustyön ikävä vaihe:KIELLÄ/KÄSKE/KOMENNA/RAJOITA tekemättä ja tulos näkyy.
15vuotiaan paikka ei ole yksin laivalla, enkä kyllä välttämättä laittaisi kene tahansa "ystävän" luo lentokoneellakaan.Eri asia jos kentällä olisi vastassa joku tuttu aikuinen esim.täti,mummo jne...
Sen toisen tytön äidin ei tod.tarvia sulle selittää miksei tyttöään laske, huolehtiminen on-ei sitä pitäisi tarvita selittää.
tottakai pitää nuoreen osata luottaa ! Onhan nykypäiviänä kännykät keksitty, saa yhteyttä jos joku hätä iskee. Luottamus nuoreen ennenkaikkea !
Minä ainakin luotan lapseeni sen verran että päästäisin. Tietenkin riippuu siitä että tuntisinko kaveria jonka luo on menossa. Netti tuttavuuden luokse tuskin päästäisin.
Minä en päästäisi 15-vuotiasta tyttöä kaverinsa kanssa Ruotsiin pojan luo. Onko Ruotsin majapaikassa vastuullisia aikuisia, jotka valvovat nuortenne tekemisiä kokopäiväisesti? Ja miten äitinä valvot, mitä tytöt tekevät Ruotsissa 4 päivää; ryyppäävätkö, bilettävätkö, harrastavatko mahdollisesti jopa seksiä?
15-vuotias on lapsi enkä antaisi missään nimessä tämänikäisten matkustaa keskenään ulkomaille, ilman aikuisen valvontaa. Teini-ikäiset ovat kovia temppuilemaan ja valehtelemaan. Kysytään lupa siltä aikuiselta, joka antaa nuorelle varmimmin periksi. Tyttäresi kaverin äiti osoittaa vastuullista vanhemmuutta, kun kieltää lapseltaan matkustamisen. Minä toimisin äitinä ihan samoin, en antaisi lupaa.
Jos tuttavan perheen luokse on menossa, niin lupa liikenee, mutta jos on ns. nettituttavuus niin lupaa ei heruisi. Kyllä 15 vuotiaalle on hyvä näyttää, että vanhemmat luottavat lapseen - siinähän itseluottamus kasvaa. Tietysti riippuu paljon lapsestakin, jotkut kehittyvät aiemmin ja toiset taas myöhemmin.
Hyvää matkaa ja nauttikaa lomastanne. Vanhemmille terveisiä, etteivät ole huolissaan.
Ei kaikki murrosikäiset valehtele, ryyppää, harrasta seksiä kun silmä välttää vanhemmilta.
Luulen, että pojan vanhemmat ovat myös ruotsissa, joten en usko että syytä huoleen on.
Tuskin kukaan vanhempi vahtii lastansa 24/7 missään olosuhteissa. Ja kyllähän he voisivat kotonaankin ryypätä ja harrastaa seksiä jos tahtoisivat. Ei sitä ulkomaille asti tarvitse lähteä.
Mie sain rippilahjaksi reissun Ruotsiin kaverin kanssa. 16-vuotiaana käytiinkin sitten jo viikko Bulgariassa.
Jälleen kerran, muiden kokemukset / mielipiteet / neuvot ovat hyvin hatarasti sovellettavissa yksilöön, joista vastaajilla ei ole tiedossa kuin ikä ja sukupuoli. Me kun tuppaamme olemaan erilaisia.
Mutta näin pääsääntöisesti: jos kovasti epäilyttää, siihen on usein syy, ja sitä vaistoa kannattaa noudattaa!