VIVO - Video In Video Out

PaleBoy

Elikkäs hommasin tuollaisen - jossain ehkä parjatunkin näytönohjaimen WinFast LeadTek 7900GT jossa on 2 x DVI-I ja VIVO. Ajattelinkin että mitä tarvitaan tuon VIVOn toimintakuntoon saamiseksi - paitsi ohjelma ja ajurit. Asentelin WinFastin PVR:n ja tarvii hankkia jonkilainen RCA-kaapeli. Mukana tuli VIVO/RCA johto (ilmeisesti, toinen pää jakaantuu kolmeen). Mutta tarvitaanko muuta?

Tässä vaiheessa vielä WinFast PVR ilmoittaa "Cannot find any video capture device" eli ilmeisesti jokin ohjelma uupuu vielä..

2

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Insinöööri

      "Cannot find any video capture device" eli ilmeisesti jokin ohjelma uupuu vielä..

      Sulla puuttuu sieltä johdonpäästä se laite mistä olis tarkotus kaapata sitä videokuvaa, jos kerran tollanen virheilmotus tulee.

      • Piru_

        että kaappausohjelma ei löydä kaappaamisen tarvitavaa laitetta eli kaappauskorttia/piiriä. Ajuri siis asentamatta. Joku WDM Capture driver pitäis asentaa ohjaimen rompulta.

        Itsellä on kaksi vivo-korttia ja ne kaappaa kuvaa ihan onnellisesti, vaikka kortissa ei ole mitään vehjettä (telkkari, videot) kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      31
      7462
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      143
      4813
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      75
      4456
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3532
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      79
      3379
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      45
      3170
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2794
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      29
      2509
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2503
    Aihe