Oon ajatellut ostaa uuden koneen, ja kysyisin miten sirrän tiedot vanhasta siihen? Voinko valkata jotenkin mitä siirrän (jos se siirtäminen on mahdollista yleensäkään), en haluaisi kaikkea "roskaa" mukana.
Sori tyhmä kysymys
Yst.terv
/eläkepappa
Sori tyhmä kysymys
Yst.terv
/eläkepappa
Vastaukset 20
Vanhimmat
tarvitsemasi tiedostot. Tärkeät tiedodtot kannattaa muutenkin säilyttää aika-ajoin rompulle.
Eipä taida cd:t/dvd:t olla oikein sopivia ainakaan minulle. Näes tärkeiden tiedostojen koko on n. 60 GB.
Parempi on verkkokovo tai usb-kovo.
ne tiedostot sitten, niin että laitat sen vanhan kovon slaveksi uuteen koneeseen ja sieltä tallenat uudelle kovolle.
..mielenkiintoiselta vaihtoehdolta.
>>sen vanhan kovon slaveksi uuteen koneeseen
Voisitko selittää paremmin miten tämä tehdään?
Kiitos
/eläkepappa
sellainen USB kovalevy. Jos oikein muistan niin taisi tuollainen 250GB levy olla 120 euroa...
:)
Ja kun olet saanut uuden koneen verkkoon, imaiset omat tiedostot varastosta takaisin.
Tuossa ilmainen varastointi:
http://www.streamload.com/
Minäkin ajattelin että, tuossapa hyödyllinen linkki,
mutta tutustuminen tuotti pettymyksen sillä se il-
mainen tallennustila oli aika pieni.
Kuten tuossa yhdessä viestissä vilahtikin, voit käyttää vanhaa kiintolevyäsi myös uudessa koneessasi. Jos uudessa emolevyssä ei ole kuin yksi IDE-väylä ja sinulla on jo kaksi optista asemaa, voit silti siirtää ensin tiedot toiselle kiintolevylle ja kytkeä optiset asemat vasta sitten.
pitää vanhan koneen koskemattomana ja uudessa tilaa
riittää ja varsinkin jos vanhankinkoneen usb-
väylä on 2 versiota voi siirtoon käyttää vaikka
usb-usb kaapelia
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=9039
esim tämmöistä. siinä pitää asentaa ajurit ensin
koneisiin ja sitten vasta kaapeli kiinni.
..kaikille jotka vaivautuivat vastaamaan "tyhmään" kysymykseeni!
Hyvää kesän jatkoa!
Kaikkein helpoiten saat siirettyä tiedostosi ostamalla muistitikun esim. Kingstonin yhden megan muistikku maksaa vain 24€.
ja siihen kysyjä vastannut.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000018437259
Elon laskuopin mukaan tarve on 6 kpl muistitikkuja. Mitähän niillä jatkossa tekisi.
luku on tietysti 60 muistitikkua.
Minä ratkaisin asian ostamalla mustitikun, siirsin siihen kaikki omat tiedostoni, sain sitten vaivattomasti siirrettyä kaikki omat tiedostoni uuteen koneeseeni.
niitä tikkuja nyt 60kpl tartte.. ostaa vaikka 1kpl 1gt tikkuja, ja käyttää sitä sitten tiedostonsiirtoon.. Eivät ole nuo kertakäyttöisiä, vaan ihan voit ottaa ensin mitä mahtuu -> siirtää -> tyhjentää -> täyttää uudelleen, eri tiedostoilla
Mutta jokatapauksessa taitaa olla tuo toinen kovo slaveksi, ratkaisu paras. Myös tuos tiedonsiirtoon käytetävä kakspäinen usbkaapeli on hyvä.
-taitaa olla tuo toinen kovo slaveksi,ratkaisu paras -
sehän on jo vanha kovo ja saattaa hajota milloin tahansa.
Jo on tosi paljon omia tiedostoja jos gigan muistitikku ei riitä.
vaikka vanha kovo, niin käsittääkseni nyt toimiva. Kun sen liittää slaveksi ja kopioi sieltä ne 60 gigaa uudelle kovolle, voi sen vanhan ottaa operaation jälkeen pois. Itse olen tuon tehnyt lukemattomia kertoja ilman minkäänlaista ongelmaa.
Kenellä on 60 gigaa omia tiedostoja, lukuunottamatta nuorisoa joilla voi olla kun latailevat musiikia-elokuvia jne. netistä.
Tuskimpa kenelläkään vanhemmalla ihmisellä on kotikoneellaan tuollaisia jumalattoman suuria omia tiedostomääriä.
Ide kaapelin liitin kiinni, virtajohto kiinni, jumpperin paikan tarkistus, kone käyntiin, bios tunnistaa, löytyy windowsista.
tarvitse imuroida. Itse (eläkemamma) tallennan koneelle vanhoja LP-levyjä ja kaseteilta musiikkia ja haluan ne mahdillisimman hyvälaatuisena, joten en pakkaa niitä. Yksi harrastus on valokuvaus ja kuvankäsittely. Minulle ei kelpaa mikään parin pikselin kännykkäkamera, vaan scannaan kuvat kunnon resoluutiolla. Jo nuo kahmaisevat kovalevytilaa. Toki teen usein varmuuskopioita DVD:lle, mutta on ihan kiva myös pitää niitä koneella.