Lauri-nimi

omppu

Tällä sivulla on suosituimmat tytön nimet USA:ssa:
http://names.mongabay.com/female_names.htm

Erikoista on, että Lauri (sijalla 956) on Amerikassa tytön nimi. Jotenkin Lauri kuulostaa niin suomalaiselta nimeltä, mutta tulipa tuokin aukko sivistykessä täytettyä.

Samalla sivulla on linkki myös suosituimpiin pojan nimiin.

4

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomasin

      Olihan siellä näköjään Joni, Kari ja Jamikin tytönnimissä. Ja John myös. :o)

      • otta huomioon

        että amerikkalaisiin luetaan laajat etniset ryhmät, joilla on erilaiset nimikulttuurit kuin perusjenkeillä. Afrikkailaissyntyisten perinnenimet poikkevat valkoisten nimistä.


    • Liisa-Maria

      nimestä Laurentius, josta feminiini muoto on Laurentia tai Laura. Kysymyksessä on eräs yleisimmistä kristillisistä etunimistä.

      Legenda kertoo, että roomalaista 200-luvulla elänyttä diakoni Laurentiusta vaadittiin paljastamaan viranomaisille kirkon aarteet. Silloin köyhäinhoidosta huolehtinut Laurentius marssitti viranomaisten eteen kaikki seurakuntansa köyhät ja vammaiset ja sanoi: "Tässä ovat kirkon aarteet" Tuomari suuttui ja tuomitsi Laurentius-diakonin kuolemaan poikkeuksellisen julmalla tavalla, halstarilla eli grillillä elävältä paistettavaksi.

      Englanninkielinen maskuliinimuoto nimestä on Lawrens [loorens], feminiinimuoto taas on Laurie, joka voidaan kirjoittaa myös Lauri, äännetään [loori].

    • Anonyymi

      Hyi vittu mikä nimi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      414
      3054
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      69
      2367
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      2009
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      122
      1741
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      142
      1613
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1233
    7. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      280
      1054
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1049
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      1022
    10. 41
      889
    Aihe