Lauri-nimi

omppu

Tällä sivulla on suosituimmat tytön nimet USA:ssa:
http://names.mongabay.com/female_names.htm

Erikoista on, että Lauri (sijalla 956) on Amerikassa tytön nimi. Jotenkin Lauri kuulostaa niin suomalaiselta nimeltä, mutta tulipa tuokin aukko sivistykessä täytettyä.

Samalla sivulla on linkki myös suosituimpiin pojan nimiin.

4

903

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomasin

      Olihan siellä näköjään Joni, Kari ja Jamikin tytönnimissä. Ja John myös. :o)

      • otta huomioon

        että amerikkalaisiin luetaan laajat etniset ryhmät, joilla on erilaiset nimikulttuurit kuin perusjenkeillä. Afrikkailaissyntyisten perinnenimet poikkevat valkoisten nimistä.


    • Liisa-Maria

      nimestä Laurentius, josta feminiini muoto on Laurentia tai Laura. Kysymyksessä on eräs yleisimmistä kristillisistä etunimistä.

      Legenda kertoo, että roomalaista 200-luvulla elänyttä diakoni Laurentiusta vaadittiin paljastamaan viranomaisille kirkon aarteet. Silloin köyhäinhoidosta huolehtinut Laurentius marssitti viranomaisten eteen kaikki seurakuntansa köyhät ja vammaiset ja sanoi: "Tässä ovat kirkon aarteet" Tuomari suuttui ja tuomitsi Laurentius-diakonin kuolemaan poikkeuksellisen julmalla tavalla, halstarilla eli grillillä elävältä paistettavaksi.

      Englanninkielinen maskuliinimuoto nimestä on Lawrens [loorens], feminiinimuoto taas on Laurie, joka voidaan kirjoittaa myös Lauri, äännetään [loori].

    • Anonyymi

      Hyi vittu mikä nimi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2516
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2116
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      965
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      867
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      650
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      538
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      515
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      492
    Aihe