Lauri-nimi

omppu

Tällä sivulla on suosituimmat tytön nimet USA:ssa:
http://names.mongabay.com/female_names.htm

Erikoista on, että Lauri (sijalla 956) on Amerikassa tytön nimi. Jotenkin Lauri kuulostaa niin suomalaiselta nimeltä, mutta tulipa tuokin aukko sivistykessä täytettyä.

Samalla sivulla on linkki myös suosituimpiin pojan nimiin.

4

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomasin

      Olihan siellä näköjään Joni, Kari ja Jamikin tytönnimissä. Ja John myös. :o)

      • otta huomioon

        että amerikkalaisiin luetaan laajat etniset ryhmät, joilla on erilaiset nimikulttuurit kuin perusjenkeillä. Afrikkailaissyntyisten perinnenimet poikkevat valkoisten nimistä.


    • Liisa-Maria

      nimestä Laurentius, josta feminiini muoto on Laurentia tai Laura. Kysymyksessä on eräs yleisimmistä kristillisistä etunimistä.

      Legenda kertoo, että roomalaista 200-luvulla elänyttä diakoni Laurentiusta vaadittiin paljastamaan viranomaisille kirkon aarteet. Silloin köyhäinhoidosta huolehtinut Laurentius marssitti viranomaisten eteen kaikki seurakuntansa köyhät ja vammaiset ja sanoi: "Tässä ovat kirkon aarteet" Tuomari suuttui ja tuomitsi Laurentius-diakonin kuolemaan poikkeuksellisen julmalla tavalla, halstarilla eli grillillä elävältä paistettavaksi.

      Englanninkielinen maskuliinimuoto nimestä on Lawrens [loorens], feminiinimuoto taas on Laurie, joka voidaan kirjoittaa myös Lauri, äännetään [loori].

    • Anonyymi

      Hyi vittu mikä nimi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3164
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1579
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      979
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      943
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      813
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      793
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      709
    Aihe