Tällä sivulla on suosituimmat tytön nimet USA:ssa:
http://names.mongabay.com/female_names.htm
Erikoista on, että Lauri (sijalla 956) on Amerikassa tytön nimi. Jotenkin Lauri kuulostaa niin suomalaiselta nimeltä, mutta tulipa tuokin aukko sivistykessä täytettyä.
Samalla sivulla on linkki myös suosituimpiin pojan nimiin.
Lauri-nimi
4
903
Vastaukset 4
- Huomasin
Olihan siellä näköjään Joni, Kari ja Jamikin tytönnimissä. Ja John myös. :o)
- otta huomioon
että amerikkalaisiin luetaan laajat etniset ryhmät, joilla on erilaiset nimikulttuurit kuin perusjenkeillä. Afrikkailaissyntyisten perinnenimet poikkevat valkoisten nimistä.
- Liisa-Maria
nimestä Laurentius, josta feminiini muoto on Laurentia tai Laura. Kysymyksessä on eräs yleisimmistä kristillisistä etunimistä.
Legenda kertoo, että roomalaista 200-luvulla elänyttä diakoni Laurentiusta vaadittiin paljastamaan viranomaisille kirkon aarteet. Silloin köyhäinhoidosta huolehtinut Laurentius marssitti viranomaisten eteen kaikki seurakuntansa köyhät ja vammaiset ja sanoi: "Tässä ovat kirkon aarteet" Tuomari suuttui ja tuomitsi Laurentius-diakonin kuolemaan poikkeuksellisen julmalla tavalla, halstarilla eli grillillä elävältä paistettavaksi.
Englanninkielinen maskuliinimuoto nimestä on Lawrens [loorens], feminiinimuoto taas on Laurie, joka voidaan kirjoittaa myös Lauri, äännetään [loori]. - Anonyymi
Hyi vittu mikä nimi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681773
- 781253
- 114943
- 94827
Olen osastolla
Henkisesti olen aivan rikki siitä mitä olen tehnyt. Lisäksi olen vakavasti sairas. Verikokeet kertoo sen.66676Oletkohan tajunnut mitä olen päättänyt
En tule koskaan, ikinä, sanomaan sinulle mitään, ei tervehtimistä, ei aloitetta, ei katsetta, ei mitään, koska et ole si41619- 59617
Sinulle nainen
Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M74520- 42514
- 29512