Mua kiinnostais tietää, että onko kuinka moni täällä kokenut Pyhän Hengen kosketuksen/läsnäolon? Ja miltä se tuntui.
Ite oon kokenut sen. On ihana tunne täyttyä rakkaudella. Hymyilytti ja itketti.. :)
Suurin osa kavereista, joille tästä kerroin, ei tunnu ymmärtävän..
Ite oon kokenut sen. On ihana tunne täyttyä rakkaudella. Hymyilytti ja itketti.. :)
Suurin osa kavereista, joille tästä kerroin, ei tunnu ymmärtävän..
Vastaukset 19
Vanhimmat
suurin osa kavereistasi voineet ymmärtää, koska olishan se outoa, että kaikilla kavereillasi olisi päässä vikaa.
Itse tunnen sen koko ajan, tai siis Jumalan läsnäolon.. No, samapa se kutsuuko sitä Pyhäksi Hengeksi vai Jumalaksi, sama asia. Itse mieluummin en erottele ja puhun vaan Jumalasta vaikka olenkin kristitty.
Siitä asti kun tulin uskoon niin on ollut tämä tunne. Eli tunne, että joku rakastaa vahvasti ja itse rakastaa takaisin... Tiedätkö, vähän niin kuin sillon kun rakastut ensimmäistä kertaa, mutta paljon suurempana :)
Vaikeahan tätä on kuvata.
Tunnen joulupukin rakkaan kosketuksen enkä mitään pyhiä henkiä. Hei no mut olis kiva puhua enemmänkin mutta pitää nyt tilata taksi kun lentävä pinkki norsuni jäi varikolle vahingossa.
Aika harvinaista omistaa pinkki lentävä norsu. :/
en usko jumalaan enkä pyhään henkeen enkä mihinkään
Pyhä Henki elää ja vaikuttaa erityisesti kasteessa ja ehtoollisessa. Joskus hänet voi tuntea fyysisesti, mutta tärkeämpää on, että Henki on kristittyä lähellä aina ja pitää uskoamme yllä. Itselläni tähän liittyy hyvin vähän mitään erityisiä tunteita.
Tässä se /taas) nähdään. Todella sairaita ihmisiä nämä uskovat, ei voi muuta sanoa. Sääli.
Voitko nyt ihan selkeästi ja yksityiskohtaisesti kuvailla miten tämä ihmisen luoma mielikuvitushahmo sinua kosketti?
>>Voitko nyt ihan selkeästi ja yksityiskohtaisesti kuvailla miten tämä ihmisen luoma mielikuvitushahmo sinua kosketti?>>
Mutta kerropas sinä (13-vuotias?) ystäväiseni, miten ihmeessä tiedät Jumalan olevan vain ihmisen mielikuvitusta?
"Mutta kerropas sinä (13-vuotias?) ystäväiseni, miten ihmeessä tiedät Jumalan olevan vain ihmisen mielikuvitusta?"
Siellähän ne räiskii pommeja ja viattomia kuolee minkä ehtii, miksei JUMALA tee mitään? Miksi JUMALA ylipäätään antaa tämmöstä kaikkee paskaa tapahtua? Ai niin, se on tietenkin JUMALAn tahto.
JUMALA, JEESUS JA MARIAT SUN MUUT ON PAPPIEN KEKSIMÄÄ SATUA! JOTTA NE SAIS MANIPULOITUA IHMISIÄ!!!!1 JOKASEN PITÄÄ VAAN USKOO ITTEENSÄ!! EI MIHINKÄÄN SATUHAHMOON!!!!!
>>JUMALA, JEESUS JA MARIAT SUN MUUT ON PAPPIEN KEKSIMÄÄ SATUA! JOTTA NE SAIS MANIPULOITUA IHMISIÄ!!!!1 JOKASEN PITÄÄ VAAN USKOO ITTEENSÄ!! EI MIHINKÄÄN SATUHAHMOON!!!!!>>
No mutta, sinulla on ainakin suuret luulot itsestäsi.
Sen kyllä tietää kun sen kokee. :) Mutta kirkon menot on kyllä ihan vääränlaiset nuorille.. Hellareissa tosin on eri juttu. Siellä ei saarnata vaan lauletaan nuorille sopivia hengellisiä lauluja ja puhutaan. En ihettele että nuoret ei tuu uskoon kun heille vain tuputetaan ehtoollista ja saarnataan kaikuvassa kirkossa..
Ihminen on satuhahmo. Kyllä. Jopa sinä.
Minusta ei tarvitse saada mitään kosketusta, kunhan tietää, että on joku meitä vahvempi. Sellainen ihme pyhänhengen kosketus, on aivan sama, kuin pakanat tanssivat ja vaipuvat transsiin. Kai heitäkin sitten joku koskettaa, jos on herkkä ihminen, niin vaipuu transsiin ja jos on tressaantunut, se on helpotus jokapäiväisistä asioista.
Se oli mahtava tunne.
Ei sitä osaa selittää.
:)
Niin kyllä uskonasiat ovat aina hiukan kummallisia. Ei niihin ihmisen järki montakertaa riitä ja se on niitä aiheita, josta riittää keskustelua, aivan verrattavissa laihduttamiseen. Puheenaiheet eivät lopu, ei tarvitse puhua säästä! Kunnioitan itse jokaisen yksilöllistä vakaumusta, oli se sitten mikä hyvänsä.
En tiedä miltä se tuntuu, mutta tiedän sen läsnäolon ja uskon siihen. Olen uskovainen, enkä anna kenenkään ateisti-peelon turmella mun uskoa. En tarkoita kaikkia ateisteja, jotkut ovat kivoja, mutta jotkut ovat vihamielisiä uskovaisia kohtaan ja ne **tuttaa mua aika paljon.
En niin voimakkaasti. Valilla aina enemmän ja välillä aina vähemmän, mutta hieno tunne se on. :)