Onkos tuollaisia joku itse väsännyt?
Itselläkään ei ihan keskellä kämmentä peukalo ole (asuttu/korjailtu 20-luvun taloa seitsemättä vuotta...), mutta käytännön vinkit/ohjeet olisi tervetulleita.
Yläkerran "kesähuoneet" on tarkoitus muuttaa asuttaviksi, ja ensimmäinen jopi on huiman jyrkkien portaiden korvaaminen vähemmän vaarallisilla.
Tehdastekoiset ei tule tässä vaiheessa kysymykseen koska sillä rahalla saa jo aika paljon villaa,levyä ja tapettia.
Tarkoitus on ihan höylätystä 2x8:sta reisipuut, ja askelmat sitten jostain vähän ohuemmasta lankusta. Kiinnitys reisipuihin on vielä vähän auki, nykyisissä on reisipuihin jyrsitty urat, joihin askelmat on työnnetty.
Lähinnä ajattelin ruuvata reisipuihin rimat, joiden päälle sitten askelmat...
Sisäportaat pitkästätavarasta
4
767
Vastaukset
- Mikko
vaan uusiinkin urat askelkille. Ei niistä tuu hyvät millään ruuvisysteemeillä. Itse tein urat käsisirkkelillä. Piirsin urat ensin reisilankkuihin jo ennen niiden kiinnitystä,siis lattialla. Sitten puristimilla ohjurilaura ja sahaus. välin saa nopeasti puhtaaksi tasataltalla. Eikä narise kun teet vahvasta tavarasta. on halvat mutta hienot!!
- ikuinen rakentaja
...ihan hyvä vaihtoehto tehdä urat jne...mutta helpompi ja yhtä siisti vaihtoehto on laittaa reisilankun sisäpintaan askelmavälin mittainen tukilankku/lauta. Nyt eteenpäin näkyy sauma minkä voi verhota toisella laudalla, tätä lautaa hyväksi käyttäen portaisiin saa siististi laitettua kaiteetkin hieman älynnystyröitä käyttäen, variaatioita on monia...tee rappuset järeästä tavarasta kauttaaltaan niinkuin olet ainakin reisilankkujen osalta suunnitellut, tulee meinaan visuualisestikin paljon hienommat, kestävyydestä puhumattakaan.
ps. itsellä sama projekti edessä vuodenvaihteen jälkeen - remppaaja
ikuinen rakentaja kirjoitti:
...ihan hyvä vaihtoehto tehdä urat jne...mutta helpompi ja yhtä siisti vaihtoehto on laittaa reisilankun sisäpintaan askelmavälin mittainen tukilankku/lauta. Nyt eteenpäin näkyy sauma minkä voi verhota toisella laudalla, tätä lautaa hyväksi käyttäen portaisiin saa siististi laitettua kaiteetkin hieman älynnystyröitä käyttäen, variaatioita on monia...tee rappuset järeästä tavarasta kauttaaltaan niinkuin olet ainakin reisilankkujen osalta suunnitellut, tulee meinaan visuualisestikin paljon hienommat, kestävyydestä puhumattakaan.
ps. itsellä sama projekti edessä vuodenvaihteen jälkeenHyviä ideoita kumpainenkin.
Taltan käyttö tosin vaatii sen verran suurta huolellisuutta (jos meinaa siistiä jälkeä saada),
että sitä tekniikkaa taitaa uskaltaa käyttää vain koolingeissa tms piiloon jäävissä kohteissa. Jyrsin pitäis olla varmaan.
Pitää katsoa millaisia työkaluja tutuilta löytyy (ja suostuvatko lainaamaan). Pöytäsirkkeli ainakin helpottais "sarjatuotantoa" jos tuohon laudanpalataktiikkaan päätyy.
- Ano
Suorat portaat ei ole kovinkaan paha nakki. Jyrsin kannattaa varmaan hankkia, eihän ne ole edes kovin kalliita. Uportaiden tekeminen vaatii jo enemmän harrastamista ja pään raapimista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1975102Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä422578- 1562202
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161739- 821364
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241281Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1471229Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321203Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.105959Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.118896