Pornainen/Halkia

...///...

Onko Pornainen/Halkia hyvä paikkakunta asua?

12

2928

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sekyllä !!!!

      Lyhyestä virsi kaunis.

    • just joo

      Jos sinua ei haittaa se että sinusta juorutaan kaikkialla yms yms

    • tunnetut

      HALKIA Olis ihan jees mesta budjata,jos ihmiset eivät jauhas aivan täyttä sontaa mistä eivät tiedä mitään . Tänne eivät siis kokemuksen pohjalta sovi muut kun paikkakuntalaiset peltoineen .Onneksi tänne tulee sentään uusia kasvoja.Vielä,kun joukkoliikenne pelaisi,jos auto hajoaa,niin olis kova juttu!Täältä ei ulkopuolinen auta tien päällä,ellei sattumoisin ole kaveri.Olen itse asunut täällä 15 vuotta ja mieheni 7 vuotta.El kertaakaan ole pysähtyny koskaan ulkopuolinen kysymään tarvitsetko apua.Hyvällä tuurilla voi Poliisi tulla tai soittaa onko kaikki ok.Sen nää osa kyläläisistä osaa.No onhan täällä sentään Halkiiassa varmaan Suomen vanhimmat liikennevalot,mitkä eivät tosin toimi.Ai niin,tuleehan teillä sentään seuraavana aamuna pappi tuomaan lämpösen leivän .Varotus vaan,ettette oo kauhees kankkusessa . No.me meinataan asua ainakin täällä,meil on kivat naapurit

      • kauanPornaisissaAsuneena

        Joukkoliikenne pelaa. HSL bussit kulkevat. Katkerat halkialaiset vaan huutelevat sieltä heinäpeltoje keskeltä kun ei ole varaa asua kylällä. Kyläläiset, laukkoski & ja jokimäkiläiset on hyvää porukkaa. Halkian heinähattuja kannattaa välttää..


    • Isoniitty

      Jos metsään haluat mennä nyt, niin takuulla yllätyt.-

    • Eitakaisin

      En suosittele. Joukkoliikennettä supistetaan koko ajan. Kunnalliset palvelut hajautettu: osa Sipoossa, osa Mäntsälässä, osa Porvoossa ja Järvenpäässä, Tuusulassa. Mieti siinä sitten mihin päin otat missäkin asiassa yhteyttä... Ilman omaa autoa ei pärjää. Auta armias, jos jotain sattuu niin motissa olet. Kukaan ei auta. Ituniskojen hallinnoima paikkakunta, jotka eivät halua minkäälaista edistystä/kehitystä paikkakunnalle, etteivät vain oma omaisuus ja elämäntapa ole uhattuna.

    • GustavAdolf

      Voisin asua Kotojärven rannalla kesäaikaan :D

    • T4Q3Y3

      Pornaisissa oli mökki 1967- 2000 ja seutu oli mukavaa jokialankoa peltoineen.

    • Anonyymi

      Halkia huh!

    • Anonyymi

      Hirveä paikka

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4148
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      77
      3869
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2408
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      64
      2256
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1945
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1849
    7. 101
      1668
    8. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1632
    9. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1623
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1473
    Aihe