Olisiko kenelläkään tiedossa hyviä linkkejä sivustoille, jossa olisi lähinnä suomenkielisten nimien (sekä tyttöjen että poikien) merkityksiä ja alkuperän selitystä..?
Kiitos :) ja hyvää kesän jatkoa kaikille!
Nimien merkitys
5
5771
Vastaukset
- Liisa-Maria
Ulkomaisista nimistä on tuo Behind the names. Siellä on kyllä joitakin harvoja suomalaisiakin nimiä. Eräät niistä on tosin siellä merkitty japanilaisiksi kuten Satu-nimi.
Useimmat suomalaiset nimet ovat ulkomaisten kristillisten nimien suomalaisia muotoja kuten esim Antti, Pekka, Paavo, Lauri, Maija, Leena, Liisa, Mirja, joten niillä ei ole suomen kielessä mitään merkitystä, vaan ne merkitsevät jotain vain alkukielessä.
Esim jos ajatellaan yleistä miehennimeä Juhani, niin se tulee suomalaisessa Raamatussa olevasta nimestä Johannes, joka tulee kreikkalaisen Uuden Testamentin nimestä Ioannes, joka tulee puolestaan heprealaisesta nimestä Johannaan. Tällä hepreankielisellä nimellä on merkitys "Jumala on armollinen".
Meillä Suomessa on näiden kristillisten nimien lisäksi esim kalevalaisia nimiä esim Väinö, Kyllikki, Ilmari. Näiden nimien merkitys voi olla nykyisin hämärä.
Lisäksi on olemassa selvästi merkitseviä nimiä kuten vuodenaikoja, vuorokaudenaikoja ja luontoa kuvaavat nimet: Suvi, Talvi, Talvikki, Päivi, Päivikki, Päiviö, Päivö, Aamu, Ilta, Ilma, Pouta, Pilvi, Pälvi, Meri, Sade, Pyry, Lumi, Lumia, Lumikki, Nuppu, Kukka, Marja, Varpu, Ritva, Kaisla, Touko, Vilja, Virpi, Visa, Vesa, Terho, Tuomi, Tuuli, Tuulevi, Säde, Valo, Aurinko ja erilaiset kukan nimet kuten, Ruusu, Kielo, Iiris, Lemmikki, Lilja, Orvokki, Kanerva.
Eläinten nimiä on nykyisin luontonimissä vähän. Käytössä lienevät enää vain naisennimi Kiuru, ja karhua tarkoittavat miehennimet Otso ja Ohto. En ainkaan itse muista muita. Loput eläinaiheiset etunimet lienevät nykyisin sukunimikäytössä.
Miehennimiä on luontonimissä vähän: Pyry, Päiviö, Päivö, Terho, Touko, Visa, Vesa, Valo. Valo-nimikin kuvaa todennäköisesti enemmän hengen valoa kuin luonnonilmiötä.
Hyviä ominaisuuksia ja henkisiä asioita kuvaavia nimiä on meillä paljon: Aatos, Aarre, Aava, Armas, Armi, Armo, Arvo, Aulis, Auvo (= onni), Harras, Ilo, Into, Kauno, Kelpo, Kunto, Lahja, Lauha, Lempi, Mainio, Maire (= hyvä), Oma, Onni, Onnea, Pohto, Rauha, Sievä, Siro, Sisu, Siviä, Soma, Sorja, Sorjo, Sulo, Taito, Taisto, Tarmo, Toimi, Toivo, Tuttu, Uljas, Usko, Uuras, Vaito, Vaka, Valo, Valpas, Varma, Vieno, Viljo, Vilkko (=vilkas), Vilpas ja Voitto.
Näistä naisennimiä on aika vähän: Aava, Armi, Lahja, Lauha, Lempi, Maire, Oma, Onnea, Rauha, Sievä, Siviä, Soma, Sorja, Varma ja Vieno. Lisäksi nimet Lahja, Varma ja Vieno ovat sekä miehen- että naisennimiä.- alkup.
Kiitos tuosta Behind the name-vinkistä! Sieltä löytyi kyllä tosin myös paljon suomenkielisiä nimiä! http://www.behindthename.com/nmc/fin.php
- Ollivander
Satua ei ole VIRALLISESTI tituleerattu ja liitetty mitenkään japanilaiseksi! Lisäkommenteissa oli yksityishenkilöt kyllä puhuneet asiasta, mutta virallista tietoa se ei ole ja alemmissa kommenteissa se on vielä kumottu.
Behind the Name -sivusto on loppujen lopuksi hyvin asinatunteva ja vaivannäöllä tehty sivusto. Esimerkiksi tiedot ovat tarkistettuja, eikä mikään nimi pääse listaan ellei kyseisen nimen historiaa ole pystytty tarkistamaan mistään. Katsoisin sivuston olevan oikeastaan melko lailla ainoa pätevä ulkomainen nimisivusto, johon olen törmännyt. Ja niitä on netti pullollaan! - Liisa-Maria
Ollivander kirjoitti:
Satua ei ole VIRALLISESTI tituleerattu ja liitetty mitenkään japanilaiseksi! Lisäkommenteissa oli yksityishenkilöt kyllä puhuneet asiasta, mutta virallista tietoa se ei ole ja alemmissa kommenteissa se on vielä kumottu.
Behind the Name -sivusto on loppujen lopuksi hyvin asinatunteva ja vaivannäöllä tehty sivusto. Esimerkiksi tiedot ovat tarkistettuja, eikä mikään nimi pääse listaan ellei kyseisen nimen historiaa ole pystytty tarkistamaan mistään. Katsoisin sivuston olevan oikeastaan melko lailla ainoa pätevä ulkomainen nimisivusto, johon olen törmännyt. Ja niitä on netti pullollaan!niin kyllä siellä silloin väitettiin Satu-nimen olevan japanilainen. Hyvä, jos "tieto" on nyt korjattu. Ei siellä kylläkään ole ollut paljon virheitä. Tämä on yksittäistapaus. Asiallinen sivusto.
- Ollivander
Kyllä löytyy, ja nimien alkuperästä voi lähtettää sivuston ylläpitäjälle kyselyä, jolloin hän lisää haluamastasi nimestä tietoja sivustoilleen.
http://www.etunimet.net/tark.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as593166Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232964- 512852
- 562658
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582548Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482530On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532301Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782188- 692078
- 452072