Todistajana

Tytti

Hei, millainen rooli todistajalla on maistraattihäissä? Pitääkö mukana on henkkarit? olisiko hyvä pukeutua jotenkin?

2

1215

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Charles

      Olen mennyt kahdesti naimisiin maistraatissa. Ensimmäisellä kerralla ennen vihkimistä täytettiin paperi, johon tulivat virallisten todistajien nimet. En muista, pitikö heidän allekirjoittaakin jonnekin. Toisella kerralla samanlaista paperia ei täytetty, eli ainakaan meiltä tai vierailta ei kysytty, ketkä ovat virallisia todistajia.

      Todistajan rooli on siis olla paikalla. Henkkareita ei ainakaan meidän vihkimisessä kyselty. Pukeutumisen voit ihan vapaasti päättää. Siihen vaikuttaa enemmän vihkipari kuin maistraatti.

    • todistaja1

      ystävättäreni meni maistaraatissa naimisiin. paikalla oli kolme täysi-ikäistä henkilöä todistajaa, joista kahdelta pyydettiin allekirjoitus ja tarkistettiin henkilöllisyys.

      olen ollut joskus myös papin suorittamassa vihkimisessä todistjana, silloinkin meitä oli kolme todistajaa. Pappi ei kysynyt sen tarkemmin henkilöllisyyttä, hän kirjasi vain meidän kahden "virallisen todistajan " nimet kaavakkeeseensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      133
      931
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      27
      906
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      42
      793
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      715
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      48
      674
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      67
      578
    7. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      56
      576
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      36
      568
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      567
    10. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      57
      565
    Aihe