Todistajana

Tytti

Hei, millainen rooli todistajalla on maistraattihäissä? Pitääkö mukana on henkkarit? olisiko hyvä pukeutua jotenkin?

2

1208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Charles

      Olen mennyt kahdesti naimisiin maistraatissa. Ensimmäisellä kerralla ennen vihkimistä täytettiin paperi, johon tulivat virallisten todistajien nimet. En muista, pitikö heidän allekirjoittaakin jonnekin. Toisella kerralla samanlaista paperia ei täytetty, eli ainakaan meiltä tai vierailta ei kysytty, ketkä ovat virallisia todistajia.

      Todistajan rooli on siis olla paikalla. Henkkareita ei ainakaan meidän vihkimisessä kyselty. Pukeutumisen voit ihan vapaasti päättää. Siihen vaikuttaa enemmän vihkipari kuin maistraatti.

    • todistaja1

      ystävättäreni meni maistaraatissa naimisiin. paikalla oli kolme täysi-ikäistä henkilöä todistajaa, joista kahdelta pyydettiin allekirjoitus ja tarkistettiin henkilöllisyys.

      olen ollut joskus myös papin suorittamassa vihkimisessä todistjana, silloinkin meitä oli kolme todistajaa. Pappi ei kysynyt sen tarkemmin henkilöllisyyttä, hän kirjasi vain meidän kahden "virallisen todistajan " nimet kaavakkeeseensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      92
      2773
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2655
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      71
      2601
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2561
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      99
      2118
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      50
      2022
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      141
      1876
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      36
      1855
    9. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      61
      1695
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      17
      1558
    Aihe