Ollaan lähdössä kultahietikolle ja ollaan perillä siellä 9 aikaan illalla. Mitenkähän rahan kanssa kannattaa menetellä? Saako kentältä nostettua electronilla rahaa, tai onko kultahietikolla jossain automaatti vuorokauden ympäri auki (kaikkialla kun ei ole)? Ja sitten onko kukaan käynyt jalkahoidossa kultahietikolla? Missähän siellä pääsis sellaseen? Kiitoksia asiallisista vastauksista jo näin etukäteen!
Pari kysymystä
...
121316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
euroja riittävästi föliyyn ja vaihda sit hotellis tai bankis tarpeen mukkaan. Hotelleis vaihtuu yöt päivät ja kurs kohtalainen.
musta et tartte levvoi ku vast perillä ku laukut kämpillä ojennukses ja lähdette katteleen suuhun ja silmään jottain ellei ole ruoka omas hotel paketis? Sit tilanteen rauhoituttua vaidat niitä levvoi ja stotinkei, ei muutako menox ja olusille.
Kultahietikolle sunnuntaina.
Ajattelin vaihtaa rahaa Suomessa Forexilla, ainakin saa pieniä seteleitä 10 levan tai 20 levan.
viimeksi Bulgariassa käydessäni nostin rahaa paikan päällä ja sain vain isoja seteleitä, eikä ravintoloissa tai muuallakaan niillä ollu antaa vaihtorahaa, joka päivä oli ongelmia ton asian kanssa. tosin siitä on jo 3 vuotta aikaa.
Mä vaihdan päivittäin yleensä hotellissa, antavat pieniä seteleitä.
Satasella vaihtaa, niin tulee pientä.
Sit jos "suurempaa" ostettavaa, niin käy sitkin levat.
ps: suomessa huonompi kurssi
tapahtukin jo useampi vuosi sitten joten voi olla ettei tota ongelmaa enää ole... mut silloin oli hankalaa ravintoloissa ym. kun hinnat oli niin alhaiset ja raha oli niin suuri.
kun mulle ei myyty marketissa cokista,käski myyjä ulos kun ei ollu tasarahaa...olen hihitelly muistolle.....
sen verran,että pärjää ensimmäisen illan ja aamupäivän.Ei ne kurssit niin paljon vaihtele.
Säästät enemmän,kun olet tarkkana ostos-ja ravintolalaskujen kanssa,ettei niissä huijata.
Kiitoksia kaikille vastanneille, kerrankin saa asiallisia vastauksia! Missäs puolella sitä rahaa pääsee vaihtamaan? Onko se tuloaulassa? Mites se automaatti siellä kentällä, onko se missä päin?
Joo siinä hotelissa kannattaa vaihtaa heti, näin minä ainakin heti illal siinä pieni määrä ja sit aina tarpeen vaatiessa päivittäin lisää... :) leensä on ihan näkyvillä nää rahanvaihtopisteet... :)
Edellisessä viestissä kyselin siis lentokentän toiminnasta, en hotellin. Lentokentän automaatista ja rahanvaihdosta. Olen sen verran matkustanut, että nuo rahanvaihtopisteet tunnistan erittäin hyvin, mutta ongelma on se, että ollaan niin myöhään siellä, että välttämättä hotellin rahanvaihto ei ole enää auki silloin, ja rahaa pitäisi jostain kuitenkin saada.
rahanvaihtopiste on vasemmalla muistaakseni viimeisenä.Aula on niin pieni,että löydät sen helposti.
jo siellä?
päivää