jokainen alue ajaa oman aluemestaruuden joko kerrasta poikki yhtenä kilpailuna tai sarjana.
Niin voisiko ajatella että jokaisen alueen
esim.kolme parasta ajaisivat alueiden mestaruudesta keskenään vaikka arvalla valitulla
radalla...antakaa kommenteja
Niin voisiko ajatella että jokaisen alueen
esim.kolme parasta ajaisivat alueiden mestaruudesta keskenään vaikka arvalla valitulla
radalla...antakaa kommenteja
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tein tuon sisältöisen esityksen Vihdin saunaterassilla.
Eli esitykseni oli, että Suomessa voitaisiin ajaa alueiden välisestä mestaruudesta...
- jokainen alue nimeää kolme kuljettajaa per luokka ajamaan alueiden välisestä mestaruudesta
- ajavat luokat (5 kpl) olisivat Cadet, Pikku-Mini, Mini, Raket/Raket jun ja Yamaha/Yamaha jun. Kaksi viimeistä luokkaa siis yhdistettynä alueen harkinnan mukaan, kuitenkin niin että yhden tulee olla junnu-kuski. Nämä luokat antaa mahdollisuuden melkein kaikkien ratojen käytön mestaruuskisassa.
- joukkueen suuruus olisi 15 kuskia per joukkue.
- joukkueen jokaisen kuljettajan suoritus pisteytettäisiin saman arvoisesti. Niin ollen Cadet-kuskien suoritukset olisivat yhtä arvokkaita kuin Yamaha-kuskinkin. Jokaisen kuljettajan suoritus lasketaan mukaan lopputuloksiin.
- kilpailu ajettaisiin heinäkuun lopulla, kuitenkin vähintään viikkoa ennen koulujen alkamista
- radat, joilla ajettaisiin, määräytyisi "Suomi zonejen" mukaan, eli maa jaettaisiin kolmeen zoneen, pohjoinen-länsi-itä. Kullakin alueella kisa ajettaisiin vuorovuosina.
- kilpailun osallistumismaksu olisi kansallisen kisan tasoinen, jonka alueet/kerhot voisivat maksaa kuljettajan puolesta
- kilpailussa olisi näin ollen kahdeksalta alueelta kolme kuljettajaa per luokka, eli yhteensä 120 kuljettajaa. Kisa olisi kaksipäiväinen.
- varikkopaikat jaettaisiin alueittain, jotta saavutetaan paras mahdollinen joukkuehenki
- ajotapa voisi olla erilainen eri luokkien kesken, mutta "paljoa ajamista suosiva"
- kilpailuun osallistuville joukkueille hankitaan yhtenäiset joukkuepaidat tai -lippikset kisan ajaksi järjestäjän toimesta.
Tässä sisältöä uuteen kisaan.
Ensimmäistä kisaa on jo suunniteltu ensi vuodelle. Puhakan Matti on luvannut toimia kilpailun johtajana ja onpa hän maininnut jo radan nimenkin.
PS. Tuota edellä mainittua zone-jakoa voisi käyttää myös kansallisten- ja SM-kilpailuiden kilpailukalenterin laadinnassa.
Timo Koivunen
0500-567001
tällaista toimintaa kaivataan kentällä.Monelle
koko maata kiertävä cup ja karnevaali sarja
on hankala saada sopimaan työ oheen ja olisihan se rahallisestikin edullisempi kilpailijoille
toivotaan että ajatus saa kannatusta
t. Kiireinen huoltaja
Unohtui että
- joukkueiden kuljettajat nimeää alueet, parhaaksi katsomallaan tavalla.
Itse en pidä hyvänä, että alueiden välisen mestaruuskisan joukkueet määräytyvät aluemestaruuskisan perusteella, koska kaikilla alueilla ei edes ajeta aluemestaruudesta tai ainakaan kaikissa luokissa, AM-kisat ajetaankin niin myöhään syksyllä. Ja ennen kaikkea alueiden mestareille ei saa tulla "velvoitetta" osallistua alueensa edustajaksi po kisaan.
Timo Koivunen
0500-567001
hyvä pointti tämäkin.Nimilista pystyyn ja esitys
eteenpäin..
Moi
Timppa puhuu järkeä ja kuka toinen onkin,
Mutta olen mukana täydellä sydämmellä jos kilpailijat niin haluaa, voi tietenkin parempikin löytyä mutta ei varmaan puhu Suomea. Hu Hu toi oli huuli. Olemme Timpan kanssa asiasta puhuneet ja toteutus on jäänyt.
Mutta jos lyhyitä vastauksia tänne niin jaksaa lukea,
Uskon että tälläinen pystytään järjestämään ja kun vähän ponnistelee tulee varmaan Suomen hienoin tapahtuma kuljettajille ja yhteishenki kasvaa.
Kerrankin jotain uutta ja hyvää lajin eteen. Tällaista toimintaa kaivavataan muiltakin vaikutusvaltaisilta henkilöiltä. Esim. AKK:ssa istuvat voisivat edes yrittää tehdä lajin eteen jotain, mikä yhdistäisi alueita ja seuroja luoden samalla nuorille uusia mielenkiintoisia haasteita ja parantaa samalla lajin tunnettavuutta.
aktiivista ja vaikutusvaltaista puuhamiestä
asian eteenpäin viemiseksi että saisimme jo ensi kesäksi hienon karting tapahtuman.
Uskoisin että tälläiseen kisaan saataisiin iältään n 20 - 25 ikäisiä vanhoja kovia raudanlujia tuomareita , valvojia katsastus henkilöitä.
Esim Saariset, Pohjola , Joronen, Ruotsalainen,
Kohtala, Vilander Myös Monia muita on mahdollista saada kunhan ympärillä on oikeahenkisiä kavereita,
Ajankohta onko tänä vuonna vai siirretäänkö ensi kaudelle ?
ei AKK varmastikaan kerkeä reakoida mutta jos sen saisi ensikaudeksi kaudeksi niin olisihan se
hieno asia
Aivan loistava idea, meidän teamista ainakin 2 poikaa lähtee tavoittelemaan paikkaa kisaan. Se onkin eri juttu päästäänkö mukaan, mutta ainakin kuskeille olis hyvä porkkana tiedossa, tavoite mitä yrittää. Olishan se hienoa kisata suomen "maailman Mestaruudesta". Uskoisin että myös katsojia tulisi paljon paikalle:)
Täähän on loistava idea!
Tällaisia hankkeita pitäisi olla enemmänkin. Koita Timppa järjestää eka kisa mahdollisimman pian. Taitaa kuitenkin olla kausi jo liian lyhyt kun katsoo kalenteria ei vapaita viikonloppuja ole yhtään. Oma ehdotukseni olisi että kasaisitte kisan tampereen uudelle radalle. Sitähän se Mattikin varmaan tarkoittaa.
Kekkeruusi
kotirata?
Kyllä on. Aloitetaan Rovaniemeltä.
Se olisi hyvä juttu.
Tämä on paras ehdotus pitkään aikaan karting rintamalla, Olisi todella hyvä juttu saatas tasoa vielä kovemmaksi.
Mikä paras ehdotus? Tarkoitatko tuota Timpan ehdotusta?