Liekö kovinkaan suuri prosentti koiraveron maksajista käyttää koirapuistoa. Koirapuistoista maksaa veron muodossa nekin jotka eivät koskaan käytä koirapuistoa. Koirapuistoissa käy yleensä sama muutamamien henkilöiden yhteisö vuodesta toiseen. Tilalle voi suunnitella pienempiä ns. koirien käymälöitä lähinnä tiivisti rakennetuille kaupunkialueille. Lähiöihin enemmän roskiksia jonne koiranulkoiluttajat voi kerätä koiriensa jätöksensä Varsinkin jättikokoiset koirapuistot muutenkin tiivisti rakennetuilla kaupunkialueilla on maankäytön tuhlausta.
Koirapuistot
On turhia
5571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koirat saavat enemmän lokaa niskaansa kun niitä kävelytetään esim pururadoilla tai puistoissa. Samoin omistajat, vaikka he siivoisivat jätökset ynnä muut pois. Missään muualla koirat eivät saa asuinalueiden lähellä olla vapaana ilman jonkun valitusta. Koira puistoissa niillä on ystäviä ja hieman liikkuma tilaa. Veroa niistä tuskin paljoa keneltäkään menee, eihän sinne tarvitse kuin kakka pusseja ja aidat!!
Koira puistot on koira ihmisille ja koirille erittäin hyvä ja sopiva ratkaisu. Jos koirilla ei ole niitä ne joutuvat pakostakin olemaan muissa puyistoissa ja metsissä ja pururadoilla. Mielummin kannatan koirapuistoa!!!
Mikä sen mukavavampaa koiralle kuin saada juosta vapaana. Ja se ei kaupungissa onnistu muualla kuin koirapuistossa. Tietty kaikki koirat eivät tule kaikkien kanssa toimeen, mutta sellaisen koiran kanssa voi mennä puistoon silloin, kun siellä ei ole muita. Pitäisikin olla myös sellaisia koirapuistoja, johon voisi mennä yksitellen! Olisi tietty aika, jonka puistossa saisi olla, ja sitten pitäisi antaa vuoro seuraavalle.
Isoille ja pienille koirille pitäisi olla eri puistot. Onneksi monessa paikassa niin onkin.
Koirien käymälätkin olisivat ihan hyvä idea, mutta ei koirapuistojen kustannuksella. Roskiksia saisi olla enemmän, ettei kakkapussia tarvitse kilometritolkulla kannella. Eipä paljon hyvita kerätä jätöksiä, jos tietää, että lenkkireitin varrella ei ole roskiksia.
Me veronmaksajat maksetaan myös paljon "turhasta"..en viitsi tähän alkaa listaa tekemään. Mun ja monien muidenkin mielestä koirapuistot on tarpeellisia. Älä mieti meidän koiraihmisten asioita, vaan keskity esimerkiksi naapureittesi elämän seuraamiseen,koska näyttää ettei sulla ole parempaa tekemistä...
Pötypuhetta, hyvin monet käyttävät koirapuistoja.
Ja ainakin meille se on todella hyödyllinen, järjestämme siellä tuttujen kanssa koiratapaamisia, koira saa juosta siellä vapaana, leikkiä muiden koirien kanssa jnejnejnee.
Äly hoi.Taas taitaa liirata päässä.Onneksi on koirapuistoja ja toivottavasti rakennetaan lisää.