Kertokaapa kirjailija Tauno Kaukosesta. Kuka oli, millä elätti itsensä jne. Kirjoitti tietääkseni vain kolme kirjaa: Klaani, Veräjättömän tarina ja ken surmais suuren linnun. Tampere-sivut eivät anna juuri muuta tietoa.
Tauno Kaukonen
7
2886
Vastaukset
- PMK
HEI
Mitä haluat tietää Tauno Kaukosesta. Hän on isäni, joten minulla lienee tietoa kyseisestä henkilöstä!- Maisteri
Haluaisin tietää Tauno Kaukosesta elämäkerran lyhyesti. Oliko hän päätoiminen kirjailija? Jos ei ollut, mitä teki työkseen? Romaaneja ilmestyi kuitenkin vain kolme ja ne olivat kaikki eri tyylisiä. "Suurta lintua" en tosin ole vielä lukennut, mutta se on parhaillaan lainassa.
Aivan perustietoa haluasin tietää. - KAUK ONEN
Maisteri kirjoitti:
Haluaisin tietää Tauno Kaukosesta elämäkerran lyhyesti. Oliko hän päätoiminen kirjailija? Jos ei ollut, mitä teki työkseen? Romaaneja ilmestyi kuitenkin vain kolme ja ne olivat kaikki eri tyylisiä. "Suurta lintua" en tosin ole vielä lukennut, mutta se on parhaillaan lainassa.
Aivan perustietoa haluasin tietää.Tauno Kaukonen elätti itsensä ja perheensäpäätoimisena kirjalijana vuodesta 1963 kuolemaansa 1984. Hän veti kynäilypiirejä mm. työväenopistoissa ja elätti itsensä tällä toiminnalla. Hän kirjoitti myös kuunnelmia. Eräs kirjailijoiden tulonlähde on tietenkin vuotuiset kirjastokorvaukset.Klaani oli bestseller. Kirjasta muuten tulossa uusi painos tänä vuonna. Myös Mika Kaurismäen elokuvasta tulossa DVD jouluksi. Ennen vuotta 1963 Tauno Kaukonen toimi rakennusmaalarina ja nuorena jopa maanviljelijänä.
T:Petri Kaukonen - Maisteri
KAUK ONEN kirjoitti:
Tauno Kaukonen elätti itsensä ja perheensäpäätoimisena kirjalijana vuodesta 1963 kuolemaansa 1984. Hän veti kynäilypiirejä mm. työväenopistoissa ja elätti itsensä tällä toiminnalla. Hän kirjoitti myös kuunnelmia. Eräs kirjailijoiden tulonlähde on tietenkin vuotuiset kirjastokorvaukset.Klaani oli bestseller. Kirjasta muuten tulossa uusi painos tänä vuonna. Myös Mika Kaurismäen elokuvasta tulossa DVD jouluksi. Ennen vuotta 1963 Tauno Kaukonen toimi rakennusmaalarina ja nuorena jopa maanviljelijänä.
T:Petri KaukonenKiitoksia tiedoista. Toivottavasti Klaanin loppu on elokuvan alkuperäinen eikä Kaurismäen myöhempiä esityksiä varten muuttama.
- Petri Kaukonen
Maisteri kirjoitti:
Kiitoksia tiedoista. Toivottavasti Klaanin loppu on elokuvan alkuperäinen eikä Kaurismäen myöhempiä esityksiä varten muuttama.
Klaanin loppu on kirjassa ja elokuvassa melko samanlainen.
Eilen unohdinkin lisätä, että jos joku lukija on tuntenut isäni esimerkiksi hänen nuoruusvuosinaan, ottaisin mielelläni vastaan muistoja osoitteeseeni [email protected]. - Petri K
Petri Kaukonen kirjoitti:
Klaanin loppu on kirjassa ja elokuvassa melko samanlainen.
Eilen unohdinkin lisätä, että jos joku lukija on tuntenut isäni esimerkiksi hänen nuoruusvuosinaan, ottaisin mielelläni vastaan muistoja osoitteeseeni [email protected].Nykyisin sähköpostiosoitteeni on [email protected]. Jos siis muistoja Tauno Kaukosesta niin laittakaapa tulemaan!
- pupunusselo
isävainaani mukaan ken surmais...kirjan aiheena oli tampereella tunnettu liikemies-autojobbari pekka mäkinen joka oli kuuluisa nagano-pistoolistaan ja varikkoautojen hamstraaja jonka varastojen autojen läpi koivut kasvoivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,634898Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk313705Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699223340- 792305
- 241889
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271561Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401512Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3221435Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141423Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331310