Lähihoitajan työpaikat?

Jos suuntautuu lasten ja nuorten linjalle..mitkä ovat mahdollisia ja yleisimpiä työpaikkoja? Pääseekö esim. päiväkotiin? ja miten työ siellä sitten eroaa esim. lastentarhanopettajan työstä?
3432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

päiväkotiin työllistyy valtaosa Lasten ja nuorten koulutusohjelman opiskelijoista. Työn eroavaisuus LTO:n työstä riippuu vähän lasten iästä ja päiväkodin "työilmapiiristä". Eskari on enemmän ehkä opettaja johtoista. Pienten ryhmässä työtehtävät eivät juurikaan eroa, koska pienet tarvitsevat niin paljon perushoitoa, että siihen on kaikkien osallistuttava. Joissakin päiväkodeissa ollaan LTO:n ja lähihoitajan tehtäväjaossa hyvinkin tarkkoja kuin taas toisissa aivan päin vastoin.

Muita LANU kouluutsohjelmasta valmistuneiden työkenttiä ovat mm. perhetyö/lapsiperheiden kotipalvelu, koulukäyntiavustajan tehtävät, iltapäiväkerhot, joskus saattaa löytyä työpaikka nuorisotyöstä tai lastenkodista.

Äänestä

Suuntautumisestasi riippuen olet kuitenkin lähihoitaja, joita kaivataan lisää ja lisää. Vaikka olet lanuihin suuntautunut, pääset takuu varmasti myös työskentelmään toisessakin ääripäässä eli vanhusten parissa.

Sairaalat, tk:t, vanhainkodit, kotipalvelut, päiväkodit, koulut, nuorisokodit, kehitysvammaisten asuntolat, päivä- ja työkeskukset, erilaiset klinikat ym. ovat mahdollisia tulevia työpaikkojasi.

Äänestä

Tuossa joku jo mainitsikin, että hoitsuja tarvitaan. Oli kyllä pakko vielä lisätä, että todellakin tarvitaan :). Oon töissä henkilöstönvälitys firmassa (www.iqi.fi) ja meiltä on kyl jokainen hoitsu lähtenyt käsistä samalla viikolla kun on listaantunutkin. Vaikkei niistä aina niin mieluusti luopuisikaan ;).

Nyt tilanne on mennyt ihan hulluksi meillä duunissa. Toimitusjohtaja on alkanut maksamaan opiskelijoille (ja kaikille muillekin) 100€ ”lomaltapaluurahaa” kun jengi työllistyy meidän kauttamme. Se kuulemma rapsahtaa ensimmäisen palkan mukana tilille. eihän se paljoa ole, mutta itsekin kun opiskelen myös niin kova lisä kuitenkin.


Harri

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mieppis kirjoitti:

Jos suuntautuu lasten ja nuorten linjalle..mitkä ovat mahdollisia ja yleisimpiä työpaikkoja? Pääseekö esim. päiväkotiin? ja miten työ siellä sitten eroaa esim. lastentarhanopettajan työstä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu