Päiväkotiin

Mitä muuta kautta pääsisi päiväkotiin tms. töihin kuin yliopistoon lastentarhanopettajaksi lukemalla? erityisesti eskarilaisia olisi kiva "opettaa"..Ovatko kaikki päiväkodeissa tms. työskentelevät lastentarhanopettajia?
6793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tunnen muutaman "eskari open" jotka ovat koulutukseltaan sosionomeja. Eli siis ammattikorkeakoulu tutkinnon suorittaneita. En tosin tiedä miten on tilanne nykyään ja millaiset mahdollisuudet sosionomeilla on työllistyä tuolle alalle.

Äänestä
  • Mikä siinä lto-koulutuksessa mietityttää? Sisään vain, jos todella mielit päiväkodin opetus- ja kasvatustehtävistä vastaamaan. Miksi hankkia joku diipadaapa-sinnepäin-koulutus, jota joutuu täydentämään, jos voi hankkia täsmäkoulutuksen juuri haluamiinsa tehtäviin? Suomessa kun opettajan tehtäviin vaaditaan opettajankoulutus!

    Äänestä

... lastentarhanopejen lisäksi päivähoitajia/lähihoitajia/lastenhoitajia. Lastentarhanopen pätevyyden voi saada myös sosionomi, jos hän on erikoistunut opinnoissa lapsiin ja nuoriin. (En tiedä sosionomitutkinnosta kauheasti, näin muistelen kuulleeni.)
Sosionomi ei kuitenkaan ole pätevä opettamaan esikoulussa! Joten, jos koet mieluisammaksi ja vahvuudeksesi vähän vanhempien päiväkotilaisten opettamisen, suosittelen yliopiston lastentarhanopekoulutusta! :)

Äänestä
  • sosionomi voi toimia päiväkodissa eskareiden opena. Sosionomi opinnoissa täytyy vain suuntautua varhaiskasvatuksen puolelle. Siinä saa "tavallaan" sen lastentarhanopettajan pätevyyden.

    Äänestä

  • Nääs kirjoitti:

    sosionomi voi toimia päiväkodissa eskareiden opena. Sosionomi opinnoissa täytyy vain suuntautua varhaiskasvatuksen puolelle. Siinä saa "tavallaan" sen lastentarhanopettajan pätevyyden.

    lapsiin suuntauduttuaan toimia lto:na, mutta eskariopeksi ei ole pätevä.

    Äänestä

  • voi........... kirjoitti:

    lapsiin suuntauduttuaan toimia lto:na, mutta eskariopeksi ei ole pätevä.

    sosionomi voi toimia eskariopena, jos on suorittanut esi-ja alkuopetuksen (15ov)

    Tuoreena lastentarhanopettajana olen kylläkin huomannut, että useat kunnat ottavat mielummin lto:n kuin sosionomin varsinkin esikouluryhmiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sannuli86 kirjoitti:

Mitä muuta kautta pääsisi päiväkotiin tms. töihin kuin yliopistoon lastentarhanopettajaksi lukemalla? erityisesti eskarilaisia olisi kiva "opettaa"..Ovatko kaikki päiväkodeissa tms. työskentelevät lastentarhanopettajia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu