Mitä muuta kautta pääsisi päiväkotiin tms. töihin kuin yliopistoon lastentarhanopettajaksi lukemalla? erityisesti eskarilaisia olisi kiva "opettaa"..Ovatko kaikki päiväkodeissa tms. työskentelevät lastentarhanopettajia?
Päiväkotiin
Sannuli86
6793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tunnen muutaman "eskari open" jotka ovat koulutukseltaan sosionomeja. Eli siis ammattikorkeakoulu tutkinnon suorittaneita. En tosin tiedä miten on tilanne nykyään ja millaiset mahdollisuudet sosionomeilla on työllistyä tuolle alalle.
Mikä siinä lto-koulutuksessa mietityttää? Sisään vain, jos todella mielit päiväkodin opetus- ja kasvatustehtävistä vastaamaan. Miksi hankkia joku diipadaapa-sinnepäin-koulutus, jota joutuu täydentämään, jos voi hankkia täsmäkoulutuksen juuri haluamiinsa tehtäviin? Suomessa kun opettajan tehtäviin vaaditaan opettajankoulutus!
... lastentarhanopejen lisäksi päivähoitajia/lähihoitajia/lastenhoitajia. Lastentarhanopen pätevyyden voi saada myös sosionomi, jos hän on erikoistunut opinnoissa lapsiin ja nuoriin. (En tiedä sosionomitutkinnosta kauheasti, näin muistelen kuulleeni.)
Sosionomi ei kuitenkaan ole pätevä opettamaan esikoulussa! Joten, jos koet mieluisammaksi ja vahvuudeksesi vähän vanhempien päiväkotilaisten opettamisen, suosittelen yliopiston lastentarhanopekoulutusta! :)
sosionomi voi toimia päiväkodissa eskareiden opena. Sosionomi opinnoissa täytyy vain suuntautua varhaiskasvatuksen puolelle. Siinä saa "tavallaan" sen lastentarhanopettajan pätevyyden.
lapsiin suuntauduttuaan toimia lto:na, mutta eskariopeksi ei ole pätevä.
sosionomi voi toimia eskariopena, jos on suorittanut esi-ja alkuopetuksen (15ov)
Tuoreena lastentarhanopettajana olen kylläkin huomannut, että useat kunnat ottavat mielummin lto:n kuin sosionomin varsinkin esikouluryhmiin.