Kumpiko versio on virallinen ja oikeaoppinen: ruuanlaitto vai ruoanlaitto?
Asia on aiheuttanut kiistaa tuttavapiirissä ja siksi piti ottaa selvää jollain tavalla. Molemmat ei kai voi olla yhtä oikeita?
Asia on aiheuttanut kiistaa tuttavapiirissä ja siksi piti ottaa selvää jollain tavalla. Molemmat ei kai voi olla yhtä oikeita?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Jos oon oikein sisäistäny kieliopin säännöt, niin molemmat vaihtoehdot on yhtä hyviä...eli makuasia, kumpaa tahtoo käyttää (?).
ruoka-sanaa voi taivuttaa joko ruuan tai ruoan. Itse pidän enemmän jälkimmäisestä taivutuksesta ja käytän johdonmukaisesti sitä, vaikka 'ruuan' on enemmän äänneasun mukainen muoto. Mielestäni ruoan'laitto' on kuitenkin puhekielenomaista, joten - kuitenkin tekstiyhteydestä riippuen - käyttäisin sanaa ruoanvalmistus. Repliikissä toki: "Osaatko laittaa ruokaa?" on ihan OK.
Näillä palstoilla käytetään puhekieltä kirjotettuna, erittäin huonoa suomen kieltä kuten myös sekä suullisesti ja kirjallisesti nykymediassa, joissa uusi toimittajasukupolvi ei tunnut hallitsevan tiettyjä kieliopin nyrkkisääntöjä. Huonot tavat leviät nopeammin kuin hyvät, joten ennustan että Suomessa kirjoitetaan ja puhutaan 30 vuoden kuluttua vain eräänlaista huonoa englantia. Onneksi en taida olla sitä enää havainnoimassa: suren jo nykyistä äidinkielen rappiota liikaa.
Tuli oikein tippa linssiin, kun luin surkeaa tarinaasi. Toivottavasti pääset joskus yli surustasi ja pystyt vielä nauttimaan elämästä!
Mitä muuten tarkoittaa "Näillä palstoilla käytetään puhekieltä kirjotettuna, erittäin huonoa suomen kieltä kuten myös sekä suullisesti ja kirjallisesti nykymediassa, joissa uusi toimittajasukupolvi ei tunnut hallitsevan tiettyjä kieliopin nyrkkisääntöjä"?
On vaan sen verran sekava virkeyritys! Eikös sulle ole opetettu, että ei ole hyvää kieltä käyttää noin pitkiä useista lauseista koostuvaa virkettä? Varsinkin, kun siitä ei saa mitään selvää. Niin, ja nykymediassa, JOSSA, ei joissa. Tiedetään, tiedetään, "media" on monikko sanasta "medium", mutta nyt puhutaankin SUOMEN kielestä, johon tämäkin sana on juurtunut.
Ihme besserwissereitä...
Koko polttavan ongelman päätäraastavalta ajattelulta välttyy keskittämällä henkilökohtaisen ruokahuollon ravintolatoimintaa harjoittavien yritysten hoidettavaksi. Rohkenen suositelle.
monikossa, piti kirjoittamani jossa.
Media on täysin yleissana suomen kielessä tänä päivänä, ei siis latinan medium, pl. media, vaan englannin kielestä omaksuttu media
ny kauniina kesäpäivänä muuta tekemistä keksi kuin jonkun typerän pilkun kimpussa ähertäminen?
Voisin neuvoa teille muutaman viime viikolla oppimani kivan tavan viettää aikaa hieman rennommin.
Jospas lukisit uudestaan tuon virkkeesi, niin tajuat sen järjettömyyden. Hyvällä tahdolla voin yrittää ymmärtää ajatuksenjuoksusi, vaikket sitä helpoksi tee. Halusinkin kiinnittää huomion omaan suomen kielen puutteellisuuteesi, josta itse tunnut olevan niin kärkäs muita arvostelemaan. Hyvään kieleen kuuluu kieliopin hallitsemisen lisäksi taito kirjoittaa ymmärrettävästi ilman kapulakieltä.
Pata kattilaa soimaa. Miten näet rikan veljesi silmässä, vaikket huomaa malkaa omassasi ja niin edelleen. Adios
Tarkoittanette mahdollisesti uintia tai marathoniin osallistumista??
Vihjailu on epäesteettistä, saammeko selkokielellä?
Pilkkujen viilailun tai sorvailun joutavuudesta olemme toki samaa mieltä.
kesään liittyvää suosittelen.
Vaikka sapelitanssi autereisella niityllä, lintujen laulaessa, kauriiden temmeltäessä läheisellä purolla.
Tai hemaisevasti kukkivan, aamukasteisen pionin ihailu sattumalta löydetyssä puutarhassa.
Siinä pilkut, pisteet ja sivulauseet unohtuvat nopeasti. Niitä voi sitten pähkäillä pitkin pimiää talvea.
Väittää Ynsis
tapa päästä eroon tästä media-sanan muotoja koskevasta kiistasta on käyttää joukkoviestin-sanaa, jota voi helposti taivutella mielensä mukaan.
Volter Kilven, jos nimi on tuttu, teoksessa Alastalon salissa, valittu epävirallisesti Suomen parhaimmaksi romaaniksi, on jopa sivun mittaisia virkkeitä?
Oliko minun virke nyt liian pitkä, vai etkö ole oppinut lukemaan pilkkujen kanssa?
Suomessa kauriita saati sitten purolla. Purotkin ovat tänä kesänä kuivaneet. Valkohäntäpeura on tietääkseni ainoa kaurislaji, sekin tuontituote. Mutta kyllä sen takareidestä (tahi pyllystä) oivan paistin saa, katajanmarjoilla höystettynä.
Tulihan nyt varmasti alle 10-sanaisia virkkeita, ilman sivulauseita, jotta ööliötkin ymmärtävät?
Haa, tiedän kyllä ja olen sen jopa lukenut. Oletko itse? KAUNOKIRJALLISUUS vain on aivan eri asia, kuin asiateksti. Siinä sopiikin taiteellisia vapauksia ottaa. On ilo lukea HYVIN kirjoitettua kaunokirjallista tekstiä, jossa on pidempiäkin virkkeitä.
Kyllähän minä tuon virkkeesi hyvin ymmärsin. Mutta menepä nyt kysymään vaikka äidinkielen opettajaltasi tai joltain kirjailijalta tai toimittajalta, onko se aivan käsittämättömän kökköä suomea vai eikö se ole! ;P
on yhdenkään äidinkielenopettajan mielestä 'kökköä'(?) suomea, vaan se on selvää suomenkieltä, jota on helppo lukea, koska pilkut ovat tärkeitä tekstissä, niin niiden kanssa voi jakaa pidemmänkin lauseen. Tiedäthän, vaikka en sinua isäkseni tunnusta?
Olen lukenut Kilpeä paljon enemmänkin, kuin vain tuon Alastalon salissa!
Kyllä meidänkylällä kirmaa metsäkauriita ihan metsästää asti. Ja pionit kukkii loistossaan silmää ja mieltä ilahduttaen. Pitäs siunkii pikkusen tsekata faktat ennen avautumista.
http://www.metsavastaa.net/index.cfm?docID=2016
Helteistä kesää siullekii, kiroillaan tammipakkasilla kylmyyttä.
Pointti kohdallaan. "Ruoan" kirjoittaisin itsekin. Jonkun pitää pilkkuakin viilata. Suomen kieli muuttuu. Huononeekin, luulen. Tai ainakin menettää paljon englannille.
Eihän kysymyksesi koske kirjallisuutta vaan kieltä.
Tässä suora linkki:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=1500000000000154&subcat=741
Paljon kiitoksia linkistä. Siirsin kysymyksen sinne.
Ehkä sieltä löytyy joku, joka osaisi vastatakin siihen. Keskustelu eri ihmisten kesänviettotavoista ei oikein ollutkaan se, mitä olin hakemassa täältä.
Aurinkoista kesää kaikille siitäkin huolimatta! :D
http://www.googlefight.com/index.php?lang=en_GB&word1=ruuanlaitto&word2=ruoanlaitto
Ruoanlaitto antaa hieman enemmän osumia.....
snadisti empatiaa peliin, tääl stadin ydinkeskustassa hei istutaan virastossa jo kuudetta viikkoa ilman kastepisaraakaan, puhumattakaan mistään mielekkäästä duunista - virka velvoittaa kaheksan tunnin ollamöllöttelyyn per jokikinen arkipäivä