Onko kenelläkään tietoa siitä, että jos nykyisten työttömyyslakien aikana kieltäytyy töistä/epäonnistuu siinä duunissa, mihin on määrätty (epäonnistuminen tietenkin tulkitaan itseaiheutetuksi) JA työmarkkinatuki katkaistaan kokonaan, niin lyödäänkö myös sos-viraston luukku kiinni? Eli tällaisessa tilanteessa ei tosiaan saisi rahaa mistään, ei edes toimeentulotukea?
onko tietoa?
kysyn vaan
7752
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
1. jos työnantaja potkaisee ja kirjoittaa ettei sovi työhön = tulos todennäköinen karenssi menee työttömysturvalautakunnan harkintaan
2. jos itse ottaa loparit = tosi varma karenssi, jos ei erityisellä lääkärintodistuksella vapautettu ko. työstä
3. jos karenssissa ns. omasta syystä kuten edelliset tulkitaan mahdollisuus saada toimeentulotukea sossusta mutta -20% alennettuna.
Tulot syynätään koko ruokakunnalta ja hakijalta 2kk aiemalta ajalta ja jaksotetaan kuukausia kohti jolloin oikeus toimeentulotukeen määritetään.
eihän se ole enää karenssi, jos työmarkkinatuki lakkautetaan kokonaan. Sellainen henkilö ei ole enää työtön, eikä voi enää koskaan saada mistään työmarkkinatukea. Mites toimeentulotuki tässä tapauksessa? Sos-virastohan joutuisi elättään tällaista tyyppiä lopun ikäänsä?
Jos avopuoliso käy töissä, mitään rahaa ei tule mistään. Tällainen kohtalo on monilla.
pahin ehto mikä voidaan laittaa on 5 kk koulutuksessa tai työssäolovelvoite takaisin työmarkkinatuelle pääsyyn.
Näin mikäli työikäinen ja kykyinen muuten sairapäiväraha, sairaseläke, työttömyyseläke ym. selvittelyt alkavat.
mutta miksi käydä sen jälkeen työvoimatoimistossa haukuttavana kun on 40 %:lla alennetulla toimeentulotuella.
Kun on menettänyt työmarkkinatuen, niin saa kaksi kuukautta 20 %:lla alennettua perusosaa ja sen jälkeen työttömälle osoitetaan "aktivointia".
Työmarkkinatuelta tiputetulla on siis kaksi vaihtoehtoa - alistua aktivointiin tai elää sen jälkeen 40 %:lla alennetulla perusosalla eli noin 200 eurolla kuukaudessa.
Minulta kun puuttuu vain työpaikka, josta maksetaan palkkaa, niin minä en aio suostua aktivointeihin... eletään sitten päivästä toiseen toimeentulotuella noin 90 vuotiaaksi asti... yhteiskunta saa maksaa viisaiden päätäjien aiheuttamat laskut.
tuon kahden kuukauden jälkeen palautettava normaali lakisääteinen toimeentulotuki.
Tietysti voidaan taas yrittää uutta aktivointia työmarkkinatuella + ylläpitokorvaus ja jos ei mene niin -20% pois ja toisesta kieltäytymisestä -40% pois normituesta.
Ei ole rajoitusta kuinka monta kertaa tuota alentamista voidaan tehdä.
Kun palkkatuki on poistettu vaihtoehdoista, niin pitkäaikaistyöttömällä on todellakin vaihtoehtona tehdä töitä tai käydä päivähoidossa toimeentulotuen suuruisella korvauksella eläkeikään asti tai sanoa "kiitos ei", joka tarkoittaa elämistä 40 %:lla alennetulla toimeentulotuella... siihen asti kunnes alistuu tai kuolee.
Palkallinen työpaikka tuskin on vaihtoehtona pitkään työttömänä olleelle, kun julkisuudessa pitkään työttömänä ollut on leimattu asiantuntijoidenkin lausuntojen mukaan alkoholisteiksi tai mielisairaiksi.