syökö vauva, jos huutaa ilmavaivoja? Meillä herää viikon ikänen syömään kahden tunnin välein ja välillä tuntuu että huutaa tuskaansa, mutta ruokaa menee n. 90ml silti joka krt..
nälkää vai
ilmaa
41629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
meillä tyttö 3kk sillon kun masua vääntää niin ei ruokakaan maistu
syö jos eiole nälkä. suu menee suppuun.
Meillä vauva nyt 3kk. Tuo parin tunnin välein herääminen ja syöminen oli tuttua meilläkin alussa. Jos syöttämällä hiljenee, syötä aina kun huutaa tai on muuten rauhaton. Ruoka ei maistu, jos jokin muu hullusti. Me ainakin aluksi aliarvioimme pienen ruuan tarvetta ja pohdittiin, ettei kai nyt taas voi olla nälkä.. Silti oli.
Oman kanssa huomattiin, että ilma tulee paremmin pois, jos syönnin jälkeen vauva on hetken pitkällään ja sitten nostaa röyhtäisemään.
Syökö vauva pulloruokaa vai mistä tiedät, että menekki n. 90ml ?
vauvalle enemmän maitoa kerralla ja esim pidemmät, selkeät,säännölliset ruokavälit.. ei alle kolme tuntia, mieluummin kolme- neljä tuntia.Vauva voi huutaa ihan niinkuin olis kovakin nälkä. vaikka on vatsassa vaivoja ja ilmaa ja usein sitten annetaankin heti huutoon maitoa ja vaiva kierre vaan jatkuu..parempi on kuitenkin lisätä maidon määrää ja pidentää ruokavälejä ja säännöllinen ruokailurytmi auttaa. koska vatsan on hyvä kuitenkin levätä.