että lapsi huostaanotetaan kaltoinkohtelevalta äidiltä muttei kaltoinkohtelevalta isältä... työssäkäyvältä äidiltä muttei työttömältä isältä... yksinhuoltajaäidiltä muttei yksinhuoltajaisältä... päihdeäidiltä muttei päihdeisältä... voit jatkaa loputtomiin, vastauksen tiedät!
kummallista
sano!
2147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
siinä lievästikin luonnevammainen vanhempi voi saada 'ihmeitä' aikaiseksi. Nähty on.
Näidenkin juttujen takia huostaanotoille olisi saatava puolueeton käsittely ja lakiin perusteellinen muutos. Ei ole oikein, että sossu asettuu jomman kumman vanhemman puolelle ja tekee miten vinoutuneita päätöksiä tahansa.
Olen ehdottanut perhekuntoutuskeskuksia käytettäväksi myös huoltajuusriidoissa, mutta ainakin joku isä ilmoitti ehdottomasti vastustavansa MITÄÄN valvontaa lapsen ja isän tapaamisten suhteen.
Kuntoutusjaksossa olisi kyse puolueettomasta vanhemmuuden arviosta kummankin vanhemman osalta, mutta oudolle tuntuu jo pelkästään se, jos toinen tai toinen vanhemmista ei arviointiin halua alentua.
parempi, jos isälle ei huoltajuutta annetakaan?
Turha kitistä, jos ei ole kanttia arviointijaksolle mennä.