Onko kellään tietoa miten usein vaihtuu psykan pääsykoekirjat? Onko mahdollista että v.2007 pääsykoekirja on sama kuin tänä vuonna eli tilastolliset menetelmät (Holopainen,Pulkkinen)? Kun aattelin jo aloittaa lukea, kun se kirjakin jo ostettu..
Psykologia
hakija2007
3912
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moi, kyllä kannattaa alkaa jo lukea sitä kirjaa, sillä tilasto osuus siinä kokeessa ainakin on. Tuskin kirjakaan vaihtuu, sillä sehän on suunnattukin käyttäytymistieteilijöille ja harvakseltaan ne sitä muutenkaan vaihtavat. Tsemppiä vaan!
läpi kaikkien Suomen psykologian laitosten
pääsykoevaatimukset ja arvioida, mitkä kirjat
olisivat itselle kaikkein mukavimmat. Löydät ne yliopistojen kotisivuilta. Tosin varma ei voi olla, että kirjat olisivat samat -07. Ei kuitenkaan varmaankaan kannata kovin moneen paikkaan hakea, ettei pääsykoekirjapino kasva liian suureksi. Mutta tilastotieteen lukemisesta hyödyt kuitenkin varmasti. Se on psykologian pääsykokeissa sellainen "kestoaihe". Jonkinlainen tilastotieteen kirja on psykologian pääsykokeissa ollut vuodesta toiseen kaikissa muissa yliopistoissa paitsi Joensuussa. Turussa tilastotieteen kirja on eri kuin tuo Holopainen-Pulkkinen, mutta asiat ovat samat. Itse opiskelen Turussa. Mutta ei kannata vielä tässä vaiheessa paahtaa liikaa pääsykokeisiin, etteivät voimat lopu kesken. Tsemppiä hakuun!:)
Tästä löydät näppärästi kaikkien psykan laitosten www-sivut: www.metafor.fi ja valitse siellä kohta "hyödyllistä" ylhäältä.
Samaa neuvoisin minäkin, kuin edellä. Tilastoa kandee opiskella vaikka jo tässä vaiheessa.