Elikkäs kivoja kauppoja ja edullisia mielellään ja ilmaisia museoita jne. Lokakuussa lähdössä lontooseen to-su joten 2 täyttä päivää olis aikaa kierellä. Otan TomTon mobiili navigaatorin mukaan joten kaikki kivat kaupat ja osoitteet ovat tervetulleita. Jos joku fiksu teitäis sivuston mistä' sais tomtomiin niitä kiinostavat paikat laajennuksia latailtua eli juuri kaikki ruokakaupat, matkamuisto liikkeet jne jne. niin pistäkää viestiä.
hotla on kensington high streetillä hilton olympia joten sillain "kävely" matkojen päässä olis kiva shoppailla. toki pistäkää kauempaakin osoitteita ja kuvaus.
Super suuri kiitos etukäteen kaikille neuvojille!!!!!
Kiinostavat paikat lontoossa
9
1776
Vastaukset
- museot
on käsittääkseni ilmaisia. Ainakin British Museum, Museum of National History ja National Gallery.
En tiedä osoitteita, mutta eiköhän netistä löydy. Noissa paikoissa meneekin jo helposti pari-kolme päivää yksinään. :-) - Käteen...
Katsopa keskusteluja hieman alaspäin. Otsikolla Paikkoja, joissa käydä Lontoossa......
- MrMagoon-82
mutta en kyllä löytänyt mitään neuvvoja poi tiedostoihin tomtom navigaattorille jota myös kysyin joten onko pakko pistää mitään viestiä kun olet noin pihalla.
Asiaan: Niin kiitos jo vastauksista. onkohan jotain sivustoa mistä löytäis outlet myymälöiden osoitteita.? eikö siinä kensington high streetin varrella pitäis olla joku ostoskatu. siis siinä hilton london olympia hotellin lähettyvillä.? se muikki alko vaan hiltonin asiakaspalvelussa selittää että esim metrolla kun menee hotellin lähelle niin täytyy vaihtaa metroa. mun mielestä se kensingtonin metroasema on siinä aikas lähellä ja sit toiseksi väitti että kävellen on pitkä matka keskustaan. mutta 3km ei kyl ole paha. tais neito olla vaan vähän laiska. sano et oli ollu just siellä london olymppiassa jokin aika sitten. tietääkö joku muuten maksaako chelsean stadikalle maksaa jotein mennä katselee ja räpsii kuvia.? sillon ei ole peliä lontoossa. DÄÄM!!! esim barselonassa makso 11e mennä tsiikaa stadikkaa sisälle. - brum*
MrMagoon-82 kirjoitti:
mutta en kyllä löytänyt mitään neuvvoja poi tiedostoihin tomtom navigaattorille jota myös kysyin joten onko pakko pistää mitään viestiä kun olet noin pihalla.
Asiaan: Niin kiitos jo vastauksista. onkohan jotain sivustoa mistä löytäis outlet myymälöiden osoitteita.? eikö siinä kensington high streetin varrella pitäis olla joku ostoskatu. siis siinä hilton london olympia hotellin lähettyvillä.? se muikki alko vaan hiltonin asiakaspalvelussa selittää että esim metrolla kun menee hotellin lähelle niin täytyy vaihtaa metroa. mun mielestä se kensingtonin metroasema on siinä aikas lähellä ja sit toiseksi väitti että kävellen on pitkä matka keskustaan. mutta 3km ei kyl ole paha. tais neito olla vaan vähän laiska. sano et oli ollu just siellä london olymppiassa jokin aika sitten. tietääkö joku muuten maksaako chelsean stadikalle maksaa jotein mennä katselee ja räpsii kuvia.? sillon ei ole peliä lontoossa. DÄÄM!!! esim barselonassa makso 11e mennä tsiikaa stadikkaa sisälle.Tutustumiskierros maksaa muistaakseni jotain £14 ja siellä mennään siis oppaan mukana eli itse ei saa sompailla ympäriinsä. Taitaa kestää jotain 1,5h
- helena8300
www.streetsensation.co.uk
(olikohan se tollanen osoite, jotain sinnepäin ainakin)
Sieltä voi etsiä kadun nimien perusteella mitä missäkin on, tosi kätevä sivusto :) - love london
SCIENCE MUSEO on kaiten ilmanen myös, sijaitsee national historyn vieressä. Toinen paikka minne shoppamaan vähän erikoisempaa on Camden!
- siniz
linkki
http://www.streetsensation.co.uk/
mutta alennukset taitaa olla jo mennyttä...
heinäkuussa oli ja vähän elokuun puolella kun shoppailtiin siellä, tosin markkinoilla aina edullisempaa
toisaalta vois sanoa ihan suoraan, että aika kallis kaupunki on, hinnat ikään kuin euroissa, mutta lisäät siihen aina päälle 1,5 kertoimen punnan kurssin mukaan...niin ei aina naurata! Mutta toisaalta rahaahan se vaan on ;-) - tuolla suunnalla
Tulin juuri Lontoosta ja asuin tuolla suunnalla. Kaukana eivät ole Victoria & Albert -museo, National History- ja Sience -museot (Cromwell Road) Saman kadun varrella on Harrods -tavaratalo, jossa kannattaa käydä, vaikka ei mitään ostaisikaan. British Museum on tietysti myös tutustumisen arvoinen. Kaikki ed. mainitut ovat ilmaisia. Jos rahaa liikenee, käy ihmeessä katsomassa kolmiulotteinen leffa IMAX -teatterissa, joka on Waterloo -metroaseman vieressä. Siinä lähellä on myös London Eye, josta mahtavat näköalat yli Lontoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1114639Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734395Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951769- 4031671
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3551121Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61119- 67989
- 58984
- 92948