Suomeen tulossa ns. lopullisesti eli menemme naimisiin täällä. Thaimaassa vain paikallinen ns. budhalainen vihkiminen, joka ei virallinen täällä. Mites Suomen paperisota? Taustana senverran, että olemme asuneet Thaimaassa 7,5 vuotta yhdessä ja nyt on aikomus asettua talviajaksi Suomeen. Eli yhteiseloa löytyy, tuloja on, asunto on eli mitä pitäisi ottaa huomioon asettuessa Suomeen?
Avovaimo...
17
2522
Vastaukset
- Varmaaan
Varmaan ainakin se, että täällä vaimosi taatusti katselee myös muita miehiä ja miettii "siirtoja" tulevaisuuttaan varten.
Toiseksi kaikki suomalaiset ajattelevat, että et ole saanut naista Suomesta ja että sinun on pitänyt hakea thai-h***ra Thaimaasta. Vai tilasitko ehkä netistä?
Sinuna miettisin tuloa Suomeen ainakin kaksi ketaa... - luuseri oonko
hei
itse menin just naimisiin suomessa thai naisen kanssa maistraatissa.Ainoot paperit oli mita muija tarvis oli todistus et ei oo naimissa muun kanssa thaimaassa, thai viranomaisilta sitten se paperi englannin kieleks ja suomen lahetystoon hakemaan leima siihen.sitten suomeen maistraatin ja sitten odotella 7 paivaa tutkivat onko esteita liitolle ja sitten sen jalkeen vain naimisiin.oon asunu ulkomailla itse 8 vuotta ei ongelmia. - Kumarrus...
Vau! 7,5 vuotta Thaimaassa! Toiset leikkii konkaria, kun käyvät siellä kerran vuodessa! Pysy palstalla, koska osaat varmasti vastata muiden esittämiin kysymyksiin.
Katso myös Suomi24:n Monikulttuuriset suhteet -keskustelu:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=4500000000000430&subcat=638
Tuolla on enemmän ulkomaisen puolison omaavia.- ...
Kyseiselle Monikulttuuriset suhteet palstalle ei nykyisin kannata kirjoitella. Sieltä häviää viestejä.
- ,,,
... kirjoitti:
Kyseiselle Monikulttuuriset suhteet palstalle ei nykyisin kannata kirjoitella. Sieltä häviää viestejä.
Suomi24 palstat ovat yleensäkin kieroutuneiden ihmisten temmellyskenttiä ja niin rasistisia, että eipä paljoa kannata kirjoitella, ei ainakaan asiallisten vastausten toivossa.
- Konkarimies
1. Oleskelulupahakemus avoliiton perusteella ennen häitä tai avioliiton perusteella häiden jälkeen.
2. Ensimmäinen oleskelulupa (1 vuosi) tai kielteinen päätös ja muutaman vuoden takapakki...
3. Maahanmuuttotuettuun koulutukseen (Kela maksaa yli 400 €/kk). Täällä opiskellaan suomea ja opitaan tuntemaan suomalaista yhteiskuntaa.
4. Työnhaku tai kotiäidiksi
Kannattaa myös tutustua muihin thaimaalaisiin. Ainakin pk-seudulla tämä tapahtuu helposti. :) - Kaikenlaista nähnyt
Voi tokkiinsa, miten teitä höynäytettäviä poikamiehiä aina löytyy. Naiset haluavat vain parempiin oloihin, Yleensä ei onni kauaa kuki.
- löytyy
Kyllä teitä säälittäviä naisia piisaa,täällä palstalla sitä ollaan niin reteetä ja tietävää.Kyllä naisille aina paremmat olot kelpaa jos joku ne kustantaa.Kukkii tai ei.
- niin parempiin
eikö kaikki tällä palstalla juuri nimenomaan hinkua Thaimaan suuntaan..
- Sebeteus
nähnyt oppii ymmärtämään lukemaansa niin hyvä tulee. Onni kukkinut jo yli 7 vuotta ja näihin ns. parempiin oloihin tullaan vain kesäksi, eli kun taivaalta alkaa tulla räntää, me lennämme Thaimaahan ja sinä onneton jäät tänne loskan keskelle!!!
- Bimbom
löytyy kirjoitti:
Kyllä teitä säälittäviä naisia piisaa,täällä palstalla sitä ollaan niin reteetä ja tietävää.Kyllä naisille aina paremmat olot kelpaa jos joku ne kustantaa.Kukkii tai ei.
Miksi naisia aina sanotaan säälittäviksi, jos sanovat totuuden. Monella on kokemuksia lähipiiristäkin näissä asioissa. On läheltä seurattu avioliittoja. Valitettavasti kulttuurierot ja ilmasto sekä muut yllätykset eivät aina ole naisille mieleisiä. Monille miehille tulee yllätyksenä thaimaalainen tapa lähettää rahaa perheelle. Ristiriitoja syntyy.
- Kaikenlaista nähnyt
Sebeteus kirjoitti:
nähnyt oppii ymmärtämään lukemaansa niin hyvä tulee. Onni kukkinut jo yli 7 vuotta ja näihin ns. parempiin oloihin tullaan vain kesäksi, eli kun taivaalta alkaa tulla räntää, me lennämme Thaimaahan ja sinä onneton jäät tänne loskan keskelle!!!
Onnea sinulle, jos olet löytänyt hyvän ja uskollisen puolison Thaimaasta, Kaikkia ei onnista niin hyvin. Seitsemän vuotinen yhdessäölo toki näyttää jo toisen luonteen. Pariskunnat, jotka tunnen ovat melko pian Suomeen tulon jälkeen eronneet. Uusia miehiä kyllä löytyy aina.Eniten säälittää vaimojen lapset jotka jäävät sukulaisten hoiviin Thaimaahan
- Lerpantouhua
Sebeteus kirjoitti:
nähnyt oppii ymmärtämään lukemaansa niin hyvä tulee. Onni kukkinut jo yli 7 vuotta ja näihin ns. parempiin oloihin tullaan vain kesäksi, eli kun taivaalta alkaa tulla räntää, me lennämme Thaimaahan ja sinä onneton jäät tänne loskan keskelle!!!
Oletko lerppa, kun jutut kuulostavat samoilta? Aloituksessasi kerroit tulevanne talviajaksi Suomeen ja nyt se kääntyi kesäksi!
- Lerpantouhua
Hoitojaksojeni välillä opiskelin argeologiksi ja opinnäytteenä kaivoin keskusteluista tämän 12 vuotta vanhan aloituksen esiin. Mitäs mieltä mieltä palstalaiset ovat, olenko onnistunut elämässäni hyvin?
- thainmies1
Nyt tässä on mustaa valkoisella, että sinä imbesilli trolli, olet häiriköinyt palstalla yli 12 vuotta. Yksi kysymys. Kuinka monelle palstalla sinä oikein häiriköit eri nimimerkeillä?
- YstävällisestiKerro
thainmies1 kirjoitti:
Nyt tässä on mustaa valkoisella, että sinä imbesilli trolli, olet häiriköinyt palstalla yli 12 vuotta. Yksi kysymys. Kuinka monelle palstalla sinä oikein häiriköit eri nimimerkeillä?
Mikä sinun pääasiallinen nimimerkkisi ?
- GRANDMA
Voi..voi...teitä . Olkaapa suomalaisena anoppina pojan thaimaalaiselle avovaimolle ja isoäitinä lapsenlapselleni jota ilomielin olen . Mutta jos ei ole herkkua olla anoppina thaikku miniälle ei ole kuulkaas pojat helppoa olla thaikku miniä Suomi anopillekaan 😉😂 Raha se on joka puhuu näillä thaikku mimmeillä . Ja Suomi anopilla kultaakin kalliimpi suomi-thai lapsenlapsi . 6 vuotta menty jo syteen ja saveen päin helvetti aika - lisät apuna 😉✌😂😂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3673160Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3101508En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991295Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33847