Mielestäni Helsinki voisi ottaa koko Sipoon eikä vain pientä osaa. Sitten tänne ehkä tulisi ehkä vähän palveluja lisää. Nyt Nikkilä ja Söderkulla on ihan kuolleita paikkoja. Muutenkin olisi hienoa jos Helsinki veisi koko Sipoon.
PS. Olen asunut koko ikäni Sipoossa
Helsinki
8
924
Vastaukset
- Nimimerkki
Hyvä saamaton tyyppi!(joku ihme 8.8.2006 klo 8.1
Jos olet asunut koko ikäsi Sipoossa ja paikat ovat edelleen ihan kuolleita niin olet nynny valitettavasti, mutta mikset muuta itse sitten hesaan ellet saa mittään aikaan niin muuta ihmeessä stadiin ja sano Korpiselle terveisiä...
Have a veri kokkomu$talainen stei in the usei! - Jarmo
Helsinki voi jo nyt alkaa varautumaan siihen, ettei minun sipoolaista maaomistustani tulla koskaan lunastamaan raakamaan hinnalla Helsingin kaupungin euroautomaatiksi. Tämä on lupaus.
- minä ihmettelen
Tämä ei kyllä kuulu mulle, mutta en voi olla hiljaakaan.
On se kumma, että hesa ei pärjää ilman sipoota.
Todellakin sun kannattaa muuttaa hesaan, kun se kerran on, niin ihme paikka sulle.
Ihmettelen kuinka törkee hesa on, pakkokeinoin pitää saada maata, että voi tehdä niitystä betonikaupungin.
Jos mulla olis mahkuja, niin muutaisin heti sipooseen, mutta kun en voi.
Kaikille jotka haluua pitää sipoon sellasena kuin se on, niin paljon onnea teille ja älkää antako periksi. :)- karttaa
Niin huomaat, että Sipoo on ainoa järkevä asutuksen laajenemissuunta Helsingistä katsoen (ja ei, ne Haltialan metsät ja pellot eivät ole vaihtoehto). Varmaan Helsingille vaa'assa painaa myös se, että uudelle alueelle muuttavat lapsiperheet tasapainottavat mukavasti Helsingin kieroutuneen väestörakenteen heikentämää taloustilannetta.
- työvoimaa
karttaa kirjoitti:
Niin huomaat, että Sipoo on ainoa järkevä asutuksen laajenemissuunta Helsingistä katsoen (ja ei, ne Haltialan metsät ja pellot eivät ole vaihtoehto). Varmaan Helsingille vaa'assa painaa myös se, että uudelle alueelle muuttavat lapsiperheet tasapainottavat mukavasti Helsingin kieroutuneen väestörakenteen heikentämää taloustilannetta.
Ensimmäistä kertaa kuulen, että lapsiperheet parantaisivat kunnan taloudellista tilannetta.
- jooo.....................
työvoimaa kirjoitti:
Ensimmäistä kertaa kuulen, että lapsiperheet parantaisivat kunnan taloudellista tilannetta.
Jo vantaalla on paha pula lapstenhoitopaikoista, töitä riittäs kuulemma, mutta kun ei ole niitä hoitopaikkoja. Katselinkin, että vantaalla on asuntojakin vapaana aikas paljon.
- me stadilaiset
Siis me stadilaiset omistetaan jo suurin osa Sipoosta... Itsellä on joitakin hehtaareja, sukulaisilla samoin, naapureilla kaikilla tuntuu olevan mökki tai ainakin tontti Sipoossa. Helsingin kaupunki omistaa - no senhän jo kaikki tietää kuinka paljon.
Joten yrittäkää nyt sipoolaiset pienviljelijät ymmärtää, että peltoanne ympäröivät alueet, ne on jo meidän maita ja metsiä. - pippuripate
Jaetaan Sipoo naapurikuntien kesken. Annetaan Helsingille, mitä Helsinki haluaa ja Vantaalle osa (niilläkin rajoilla on tullut esiin Sipoon haluttomuus kaavoittaa), Keravakin tarvitsisi lisää maata ja jos itäosat liitettäisiin Porvooseen, niin Porvoosta saadaan Helsingin naapurikunta. Hyvä hyvä hieno hienoa. Saadaan lisää dynamiikkaa alueelle, kun hidasteet poistetaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713859- 1013475
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah773310Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362618- 1141522
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361496Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221104Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421100Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181066Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181006